Eurowizja 2024: Wielki Finał – przewodnik po uczestnikach!

Eurowizja 2024 już na finiszu! W stawce jest 25 państw – kim są ich reprezentanci? Po raz ostatni przedstawiamy sylwetki w naszym przewodniku.

25 piosenek ubiega się dziś o zwycięstwo w finale 68. Konkursu Piosenki Eurowizji. Kim są wykonawcy?

Eurowizja 2024: trofeum dla zwycięzcy. / fot. Corinne Cumming – EBU

1. 🇸🇪 Szwecja: Marcus i Martinus – Unforgettable

Norwescy bliźniacy Marcus i Martinus Gunnarsen prowadzą karierę muzyczną od dzieciństwa. Zadebiutowali udziałem w konkursie Melodi Grand Prix Junior, a ich wielkim sukcesem był utwór Elektrisk, certyfikowany za wysoką sprzedaż m.in. w Polsce. Bracia rok temu zajęli drugie miejsce w szwedzkich preselekcjach z piosenką Air, ustępując tylko Loreen. Na Eurowizję 2024 dotarli z Unforgettable spod pióra doświadczonych twórców ze Szwecji. W tym roku obchodzą dwunastolecie kariery, a wśród planów mają trasę koncertową obejmującą Polskę. Nasz wywiad z Norwegami w barwach Szwecji – TUTAJ.

Eurowizja 2024: Marcus i Martinus (Szwecja). / fot. Corinne Cumming – EBU

2. 🇺🇦 Ukraina: Jerry Heil i alyona alyona – Teresa & Maria

W ukraińskich eliminacjach rywali zdeklasował duet dwóch popularnych artystek. 32-letnia alyona alyona to najbardziej znana raperka w Ukrainie, producentka muzyczna, jurorka podczas Eurowizji 2021. Z kolei 28-letnia Jerry Heil debiutowała publikacją coverów w sieci, a obecnie gromadzi dziesiątki milionów odsłon pod swoją twórczością. Preselekcje wygrała po dwóch startach solowych wcześniej. Wspólny utwór nosi tytuł Teresa & Maria. Wywiad z Ukrainkami dostępny jest TUTAJ.

Eurowizja 2024: Jerry Heil i alyona alyona (Ukraina). / fot. Corinne Cumming – EBU

3. 🇩🇪 Niemcy: Isaak – Always On The Run

29-letni Isaak Guderian jest w połowie Islandczykiem. Muzykuje od dziecka, a w wieku dwunastu lat zaczął się dzielić talentem na ulicach rodzinnego miasta. W 2011 roku brał udział w niemieckiej odsłonie X Factora, a dekadę później zwyciężył w programie rozrywkowym Show Your Talent. Niemieckie preselekcje do Eurowizji 2024 zwyciężył jednomyślnie między jury i widownią z utworem Always On The Run.

Eurowizja 2024: Isaak (Niemcy). / fot. Corinne Cumming – EBU

4. 🇱🇺 Luksemburg: Tali – Fighter

23-letnią Tali Golergant możemy nazwać obywatelką świata. Urodzona w Izraelu piosenkarka ma korzenie w Peru – w dzieciństwie mieszkała w krajach Ameryki Południowej, a potem przez dekadę w Luksemburgu. Ostatnie lata to przede wszystkim rozwój umiejętności muzycznych w Nowym Jorku. Piosenka Fighter zwyciężyła ścisły finał preselekcji luksemburskich, które kraj zorganizował przy okazji powrotu do udziału. Poprzedni występ Luksemburga na Eurowizji miał miejsce w 1993 roku, co daje aż 31 lat przerwy! Wywiad z Tali – TUTAJ.

Eurowizja 2024: Tali (Luksemburg). / fot. Corinne Cumming – EBU

WYSTĘP NUMER 5 PRZYPADAŁ ZDYSKWALIFIKOWANEJ HOLANDII. DALSZA NUMERACJA NIE ZMIENIŁA SIĘ.

6. 🇮🇱 Izrael: Eden Golan – Hurricane

W formule talent show reprezentantką Izraela została urodzona w Moskwie debiutantka Eden Golan. Zaśpiewa przygotowaną specjalnie na Eurowizję balladę Hurricane, której tekst musiał przejść zmiany, by sprostać apolitycznym wymogom organizatorów. Przypominamy, że choć Eurowizja 2024 nie jest miejscem dla polityki, w związku z wojną Izraela z Hamasem i sytuacją w Strefie Gazy portal Eurowizja.org ogranicza do minimum relacjonowanie udziału Izraela w Malmö – WIĘCEJ INFORMACJI.

urowizja 2024: Eden Golan (Izrael). / fot. Corinne Cumming – EBU

7. 🇱🇹 Litwa: Silvester Belt – Luktelk

Artysta urodził się w listopadzie 1997 roku w Kownie. Pierwsze kroki na scenie stawiał w wieku czterech lat, a później ukończył szkołę muzyczną. Jako trzynastolatek wystąpił w finale litewskich preselekcji do Eurowizji Junior, zajmując ósme miejsce. W 2019 roku ukończył University of Westminster w Londynie na kierunku wykonywanie muzyki rozrywkowej. Podczas studiów brał udział w programach rozrywkowych w Litwie, a po powrocie z emigracji podpisał kontrakt z wytwórnią fonograficzną. Wśród twórców Luktelk znajduje się popularna w Litwie piosenkarka Jessica Shy. Wywiad dla Eurowizja.org dostępny jest TUTAJ.

Eurowizja 2024: Silvester Belt (Litwa). / fot. Corinne Cumming, – EBU

8. 🇪🇸 Hiszpania: Nebulossa – Zorra

Preselekcje w Hiszpanii zwyciężył duet, który rok temu odpadł na etapie castingu do preselekcji w San Marino. Nebulossa to małżeństwo Marka i Marii, którzy dopiero w wieku 40+ postawili na zaawansowaną karierę muzyczną. Ich piosenka Zorra to hymn poświęcony wyzwoleniu kobiet. Tytuł dosłownie oznacza lisicę, ale w hiszpańskim slangu jest rozumiany jako dz***a i inne podobne określenia.

Eurowizja 2024: Nebulossa (Hiszpania). / fot. Corinne Cumming – EBU

9. 🇪🇪 Estonia: 5MIINUST i Puuluup – (nendest) narkootikumidest ei tea me (küll) midagi

W estońskich preselekcjach siły połączyły dwie popularne formacje. 5MIINUST od kilku lat cieszą się sukcesami na rynku muzycznym w Estonii i stworzyli podstawy eurowizyjnego projektu. Z kolei Puuluup charakteryzuje wykorzystywanie elementów folkowych, w tym lokalnej odmiany harfy. Piosenka (nendest) narkootikumidest ei tea me (küll) midagi ustanawia rekord najdłuższego tytułu utworu w historii Konkursu Piosenki Eurowizji.

Eurowizja 2024: 5Miinust i Puuluup (Estonia). / fot. Corinne Cumming – EBU

10. 🇮🇪 Irlandia: Bambie Thug – Doomsday Blue

31-letni Bambie Thug (osoba niebinarna) pochodzą z Cork, mają szwedzkie korzenie i fascynują się kulturami staroceltyckimi. Wybrana w preselekcjach mroczna piosenka Doomsday Blue mówi o byciu artystą z niezauważonym potencjałem i jest hołdem dla społeczności LGBT+. W poprzedniej twórczości Bambie znajdziemy m.in. docenioną przez krytyków EP-kę CATHEXIS. Wywiad dostępny jest TUTAJ.

Eurowizja 2024: Bambie Thug (Irlandia). / fot. Corinne Cumming – EBU

11. 🇱🇻 Łotwa: Dons – Hollow

Artūrs Šingirejs, czyli Dons, urodził się w niewielkim Brocēni w 1984 roku. Zadebiutował w wieku niespełna dwudziestu lat udziałem w reality show Talantu Fabrika. Ma w dorobku osiem albumów, a pięć jego piosenek zostało utworem roku według Łotewskiego Radia. W przeszłości studiował sztuki kulinarne i mieszkał w Londynie czy Los Angeles. Dwukrotnie – w latach 2010 i 2014 – wystartował w preselekcjach do Eurowizji, zajmując drugie miejsce. Udało się za trzecim razem z utworem Hollow, pierwszym singlem Donsa po angielsku od ponad dekady. Wywiad z Łotyszem – TUTAJ.

Eurowizja 2024: Dons (Łotwa). / fot. Corinne Cumming – EBU

12. 🇬🇷 Grecja: Marina Satti – Zari

Reprezentantka Grecji urodziła się w 1986 roku na Krecie. Jej mama jest Greczynką, a ojciec – Sudańczykiem. Stąd w jej twórczości pojawiają się folkowe elementy zarówno lokalne, jak i arabskie. Na szerszą skalę kariera Mariny Satti rozpoczęła się w 2016 roku, a rok później cały region Bałkanów bawił się do jej hitu Mantissa. Ponadto gwiazda może pochwalić się profesjonalnym wykształceniem muzycznym oraz dorobkiem aktorskim i dubbingowym. Piosenka na Eurowizję 2024 to Zari.

Eurowizja 2024: Marina Satti (Grecja). / fot. Corinne Cumming – EBU

13. 🇬🇧 Wielka Brytania: Olly Alexander – Dizzy

Olly Alexander od lat marzył o występie w Konkursie Piosenki Eurowizji. Piosenkarz jest znany przede wszystkim z zespołu Years & Years, z którym wydał liczne międzynarodowe przeboje, np. King. Na koncie ma czołowe brytyjskie nagrody muzyczne i wspólny występ z chociażby Eltonem Johnem. Jest ikoną społeczności LGBT+. Za eurowizyjnym utworem Dizzy stoi producent Daniel Harle, twórca hitu Houdini Duy Lipy.

Eurowizja 2024: Olly Alexander (Wielka Brytania). / fot. Corinne Cumming – EBU

14. 🇳🇴 Norwegia: Gåte – Ulveham

Rockowo-folkowa formacja powstała w 1999 roku i szybko zdobyła w Norwegii popularność. Zespół Gåte wydał liczne utwory, sprzedał ponad 100 tysięcy płyt, a w roku 2002 otrzymał prestiżową nagrodę za debiut na norweskim rynku. Później nastąpiła przerwa w działalności. Od powrotu w 2017 roku muzycy na nowo cieszą się szerokim uznaniem. Preselekcje zwyciężyli z utworem Ulveham, zainspirowanym jedną ze średniowiecznych pieśni nordyckich. Z uwagi na wymóg oryginalności już na etapie eliminacji Norwegowie musieli lekko zmodyfikować jego tekst. Wywiad z zespołem – TUTAJ.

Eurowizja 2024: Gåte (Norwegia). / fot. Corinne Cumming – EBU

15. 🇮🇹 Włochy: Angelina Mango – La Noia

Przełom w karierze 23-letniej Angeliny Mango nastąpił w zeszłym roku. Piosenkarka może się pochwalić czterema platynowymi certyfikacjami i zmobilizowaną społecznością fanów. Dziewczyna wygrała tegoroczny Festiwal Piosenki Włoskiej w Sanremo z utworem La Noia.

Eurowizja 2024: Angelina Mango (Włochy). / fot. Corinne Cumming – EBU

16. 🇷🇸 Serbia: Teya Dora – Ramonda

32-letnia Teodora Pavlovska urodziła się w Borze we wschodniej Serbii. Jest stypendystką Berklee College of Music w Bostonie, gdzie przyjęła anglojęzyczny pseudonim Teya Dora. Od chwili debiutu w 2018 roku jej największym sukcesem pozostaje utwór Džanum (2023), który stał się ogromnie popularny na TikToku, a na YouTube osiągnął 80 mln odsłon. Eurowizyjna ballada Ramonda odnosi się do lilii ramonda nathaliae, kwiatu uchodzącego w Serbii za symbol nadziei oraz oporu przeciwko państwom centralnym podczas I wojny światowej.

Eurowizja 2024: Teya Dora (Serbia). / fot. Corinne Cumming – EBU

17. 🇫🇮 Finlandia: Windows95man – No Rules!

Fiński duet wygrał preselekcje z wielkim poparciem widowni, po zajęciu ostatniego miejsca według jury. Teemu Keisteri stworzył swój wizerunek jako Windows95mana w 2008 roku. Z przyczyn regulaminowych logo firmy i produktu z nazwy zostały na jego eurowizyjnym stroju zamazane. Partie wokalne wykonuje producent muzyczny Henri Piispanen. Cała koncepcja No Rules! jest utrzymana w klimacie lat 90. i muzyki techno.

Eurowizja 2024: Windows95man (Finlandia). / fot. Corinne Cumming – EBU

18. 🇵🇹 Portugalia: Iolanda – Grito

29-letnia Iolanda Costa pochodzi z São Pedro de Cova Gala, ale jako nastolatka przeprowadziła się do Lizbony, gdzie zaczęła stawiać pierwsze kroki artystyczne. Studiowała kompozytorstwo na University of Sussex w Wielkiej Brytanii, a rok temu wydała debiutancką EP-kę Cura. W twórczości inspiruje się nie tylko muzyką R&B, ale też tradycyjnym portugalskim fado. Preselekcje wygrała z utworem Grito. Wywiad z Iolandą – TUTAJ.

Eurowizja 2024: Iolanda (Portugalia). / fot. Corinne Cumming – EBU

19. 🇦🇲 Armenia: Ladaniva – Jako

Formację tworzą ormiańska wokalistka Jaklin Bagdarasjan i francuski muzyk Louis Thomas. Od debiutu w 2019 roku artystyczna para osiągnęła sukces m.in. z utworem Vay Aman. Jej muzyka charakteryzuje się łączeniem rozmaitych kultur z całego świata, a szczególne miejsce zajmuje w niej bałkański folk. Nie brakuje też, oczywiście, motywów ormiańskich i francuskich. Propozycja na Eurowizję nazywa się Jako.

Eurowizja 2024: Ladaniva (Armenia). / fot. Corinne Cumming – EBU

20. 🇨🇾 Cypr: Silia Kapsis – Liar

Urodzona w Sydney siedemnastoletnia Silia Kapsis ma grecko-cypryjskie pochodzenie i śpiewa od czwartego roku życia. W dorobku ma łącznie pięć singli oraz współpracę z The Jennifer Hudson Show w Los Angeles i australijską stacją Nickelodeon. Za eurowizyjnym utworem Liar stoi doświadczony eurowizyjny kompozytor – Dimitris Kontopulos. Ta sama piosenka rok temu, w wykonaniu Melissy Mantzukis, zajęła drugie miejsce w wewnętrznych preselekcjach w Grecji. Wywiad z Silią dostępny jest TUTAJ.

Eurowizja 2024: Silia Kapsis (Cypr). / fot. Corinne Cumming – EBU

21. 🇨🇭 Szwajcaria: Nemo – The Code

Nemo Mettler (osoba niebinarna) urodzili się w 1999 roku w niewielkim Biel. Od czasu debiutu w wieku 17 lat twórczość muzyczna pozwoliła Nemo na dotarcie na oficjalne listy przebojów w Szwajcarii oraz prestiżową nagrodę Swiss Music Awards. W roku 2020 rozpoczęła się współpraca osoby artystycznej z innymi szwajcarskimi twórcami. Powstały też single po angielsku. Eurowizyjna piosenka The Code nawiązuje do osobistych przeżyć Nemo, związanych z odkrywaniem własnej tożsamości.

Eurowizja 2024: Nemo (Szwajcaria). / fot. Corinne Cumming – EBU

22. 🇸🇮 Słowenia: Raiven – Veronika

Raiven, czyli Sara Briški Cirman, urodziła się 27 lat temu w Ljlubljanie. Jest aktorką, kompozytorką oraz gra na harfie. W swojej twórczości łączy elektronikę, pop i operę. Śpiewa mezzo-sopranem i obroniła pracę magisterską na studiach w kierunku śpiewu operowego. W 2019 roku jej występ na festiwalu Exit w Serbii zgromadził rekordowe 56 tysięcy widzów, a w 2021 roku wygrała prestiżowy w Słowenii konkurs Popevka. Raiven trzykrotnie otarła się o reprezentowanie kraju na Eurowizji, będąc na podium preselekcji w 2016, 2017 i 2019 roku. Tegoroczna Veronika była inspirowana historią Veroniki Deseniški, posądzonej w XV wieku o czary. Współautorem piosenki jest Bojan z grupy Joker Out (Eurowizja 2023).

Eurowizja 2024: Raiven (Słowenia). / fot. Corinne Cumming – EBU

23. 🇭🇷 Chorwacja: Baby Lasagna – Rim Tim Tagi Dim

28-letni Marko Purišić, używający pseudonimu Baby Lasagna, zadebiutował w 2011 roku. Przez lata, jako gitarzysta, współpracował z zespołem Manntra, z którym wystąpił w preselekcjach do Eurowizji 2019. Tegoroczne Rim Tim Tagi Dim mówi o przeżyciach młodych ludzi wyprowadzających się z domu rodzinnego, w tym emigrujących za granicę. Piosenka wygrała eliminacje z ogromną przewagą, choć weszła do nich z listy rezerwowej. Chorwacja jest tegorocznym faworytem według plebiscytu klubów OGAE.

Eurowizja 2024: Baby Lasagna (Chorwacja). / fot. Corinne Cumming – EBU

24. 🇬🇪 Gruzja: Nutsa Buzaladze – Firefighter

Niespełna 27-letnia wokalistka może się pochwalić rozmaitymi doświadczeniami muzycznymi. Choć pochodzi z Tbilisi i domem nazywa Gruzję, przez kilka lat rozwijała swoją twórczość w Dubaju i Los Angeles. W 2015 roku Nutsa stanęła na scenie tureckiej odsłony formatu The Voice, zaś w zeszłym roku doszła do finałowej dwunastki w amerykańskim Idolu. Podczas finału programu wykonała w duecie z Kylie Minogue utwory Padam Padam Can’t Get You Out Of My Head. Ponadto Nutsa ma eurowizyjne doświadczenie. W 2017 roku wystartowała w gruzińskich eliminacjach z utworem White Horses Run, plasując się na drugim miejscu. Fani Eurowizji mogą też pamiętać ją z popularnego albańskiego festiwalu Kenga Magijke, na którym pojawiła się w 2021 roku. Utwór na Eurowizję 2024 to Firefighter.

Eurowizja 2024: Nutsa Buzaladze (Gruzja). / fot. Corinne Cumming – EBU

25. 🇫🇷 Francja: Slimane – Mon Amour

34-letni Slimane Nebchi zasłynął zwycięstwem w piątej edycji francuskiej odsłony programu The Voice. Wokalista o algierskich korzeniach należy do najpopularniejszych postaci sceny muzycznej we Francji i od kilku lat był obiektem spekulacji na temat reprezentowania tego kraju na Eurowizji. Utwór na tegoroczny konkurs to ballada Mon Amour, opublikowana jako pierwsza w stawce.

Eurowizja 2024: Slimane (Francja). / fot. Corinne Cumming – EBU

26. 🇦🇹 Austria: Kaleen – We Will Rave

29-letnia Marie-Sophie Kreissl, która posługuje się pseudonimem Kaleen, pochodzi z Górnej Austrii. Już w wieku siedmiu lat została mistrzynią kraju w balecie w swojej kategorii wiekowej. Scena Eurowizji nie jest jej obca – wielokrotnie była statystką na próbach przed przyjazdem uczestników na miejsce konkursu (tzw. stand-ins). Ponadto pomagała hiszpańskim ekipom na Eurowizji Junior pod względem choreografii. Jest związana z doświadczonym reżyserem eurowizyjnym Marvinem Dietmannem, który pomógł przygotować jej występ do We Will Rave.

Eurowizja 2024: Kaleen (Austria). / fot. Corinne Cumming – EBU

Eurowizja 2024: co wiemy?

68. Konkurs Piosenki Eurowizji organizuje Szwecja za sprawą zwycięstwa Loreen z utworem Tattoo. Miejscem wydarzenia jest Malmö Arena, gdzie odbyło się ono już w 2013 roku, również po wygranej Loreen. Półfinały konkursu zobaczymy 7 i 9 maja, Wielki Finał – 11 maja 2024 roku. Slogan brzmi United By Music – zeszłoroczne hasło pozostało w użyciu na kolejne lata. Znamy także projekt sceny i prowadzące konkurs. EBU ogłosiła kilka zmian organizacyjnych.

W konkursie udział weźmie 37 państw. Ponownie zabraknie m.in. Bułgarii, Macedonii Północnej Słowacji. Polskie preselekcje wewnętrzne wygrała Luna z piosenką The Tower. Polska nie przeszła do koncertu finałowego.

Exit mobile version