Po fenomenalnym czwartym miejscu Marco Mengoniego w Liverpoolu Włosi chcą więcej. Choć do Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo zostało jeszcze pół roku, już ruszyła karuzela nazwisk. Podobno w każdej plotce jest ziarno prawdy – mamy tu zatem nazwiska przewidywalne, ale też mocno zaskakujące. Czy Eurowizja 2024 zyska konkursowy powrót pewnych artystów po ponad ćwierć wieku?
Sanremo 2024 odbędzie się w dniach 6-10 lutego 2024 roku i będzie już 74. edycją festiwalu. Po raz piąty już jego gospodarzem i dyrektorem artystycznym będzie Amadeus. Już wcześniej zostało zapowiedziane, że będzie to jego ostatnia edycja w tej roli. Tak jak ma to miejsce od 2015 roku, zwycięzca festiwalu będzie mógł reprezentować Włochy na Eurowizji. Dotychczas zrzeczenie się tego prawa miało miejsce tylko raz, w 2016 roku. Wówczas zespół Stadio nie wyraził chęci pojechania do Sztokholmu, gdzie zobaczyliśmy laureatkę drugiego miejsca – Francescę Michielin.
Eurowizja 2024: kogo zobaczymy w stawce Sanremo?
Trzeci raz z rzędu zmagania debiutantów nie będą częścią festiwalu. Trzech szczęśliwców, którzy zajmą najwyższe pozycje w podobnym formacie, zostanie automatycznie zakwalifikowanych do właściwej, lutowej części Sanremo. O kim się zatem mówi jako o potencjalnych dwudziestu trzech Big Artists? Na poniższej liście wykonawców przedstawiony został wynik potencjalnych uczestników Sanremo w ostatniej edycji festiwalu, w której wystartowali (chyba, że dany artysta kiedyś wygrał Sanremo lub reprezentował inny kraj).
- Diodato (zwycięzca Sanremo 2020)
- Marcella Bella (finalistka Sanremo 2007)
- Mahmood (zwycięzca Sanremo 2019 i Sanremo 2022 w duecie z Blanco)
- Pinguini Tattici Nucleari (laureaci 3. miejsca w Sanremo 2020)
- gIANMARIA (22. miejsce w Sanremo 2023)
- Matteo Romano (11. miejsce w Sanremo 2022)
- Sangiovanni (5. miejsce w Sanremo 2022)
- Aka 7even (13. miejsce w Sanremo 2022)
- Achille Lauro (San Marino 2022)
- Irama (4. miejsce w Sanremo 2022)
- Mr. Rain (3. miejsce w Sanremo 2023)
- La Rappresentante di Lista (7. miejsce w Sanremo 2022)
- Annalisa (7. miejsce w Sanremo 2021)
- Emma (zwyciężczyni Sanremo 2012, reprezentantka Włoch na Eurowizji 2014)
- Mara Sattei (19. miejsce w Sanremo 2023)
- Arisa (zwyciężczyni Sanremo 2014)
- Enrico Nigiotti (19. miejsce w Sanremo 2020)
- Ermal Meta (zwycięzca Sanremo 2018 w duecie z Fabrizio Moro)
- Gigi D’Alessio (półfinalista Sanremo 2017)
- The Kolors (9. miejsce w Sanremo 2018)
- Tedua
- Geolier
- Ghali
- Matteo Paolillo
- Rose Villain
- Luche
- Baby Gang
- Ernia
- Fred De Palma
- Baby K
- Bresh
- Rhove
- Matteo Bocelli
- Angelina Mango
- Alfa
- Alessandra Amoroso
- Cesare Cremonini
- Negramaro (uczestnicy sekcji Giovani Sanremo 2005)
- Il Volo (zwycięzcy Sanremo 2015)
- Jalisse (zwycięzcy Sanremo 1997)
Eurowizja 2024: szpaler gwiazd w Sanremo czy tani clickbait?
Powyższa lista, przedstawiona przez All Music Italy, zawiera aż 40 nazwisk wokalistów – a wiemy, że w stawce przyszłorocznego festiwalu znajdziemy tylko 23 uznanych artystów. Co możemy uznać za pewne? Na pewno Amadeus bardzo chciałby ściągnąć do swojej ostatniej edycji tuzy włoskiej muzyki, m.in. w osobach Alessandry Amoroso czy Cesare Cremoniniego. Oboje zresztą na deskach Teatru Ariston pojawili się już w poprzednich latach jako goście. Amoroso jednak jest również wymieniana jako możliwa współprowadząca jednego z koncertów. W podobnej roli widzi się ubiegłorocznego triumfatora – Marco Mengoniego.
Wśród potencjalnych uczestników nie dziwi spora liczba powrotów z ostatnich lat, przede wszystkim bardzo popularnych wśród eurowizyjnych fanów Annalisy i La Rapprasentante di Lista. Spodziewajmy się też kilku debiutów, głównie z nurtu rapu, który na dobre od lat gości w stawce Sanremo. Co nas zaś nas na tej liście powinno zastanowić? Aż siedmiu zwycięzców. Jak o powrocie Diodato mówiło się co najmniej od roku, tak możliwość udziału Jalisse jest co najmniej… nikła. Duet jeszcze niedawno się żalił, że praktycznie co roku są odrzucani przez komisję, która wybiera piosenki do stawki festiwalu. Do 27 razy sztuka? A może to zasługa zmian w telewizji RAI, do których doprowadził prawicowy rząd Giorgii Meloni? Idąc za tym – skąd w stawce miałby pojawić się kontrowersyjny Achille Lauro? Cóż, na powrót Jalisse się nie nastawiajmy. Albo można też zaryzykować, postawić na to pieniądze i wygrać – patrząc na nieudolne próby Jalisse – całkiem niezłą sumę.
Eurowizja 2024: co wiemy?
68. Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizuje Szwecja za sprawą zwycięstwa Loreen z utworem Tattoo. Miejscem wydarzenia będzie Malmö Arena, gdzie odbyło się ono już w 2013 roku, również po wygranej Loreen. Półfinały konkursu zobaczymy 7 i 9 maja, a Wielki Finał – 11 maja 2024 roku. Nieznane pozostają szczegóły dotyczące biletów czy prowadzących.
Jak dotąd swój udział oficjalnie potwierdziły 23 państwa. W stawce po 31 latach przerwy historycznie znajdzie się Luksemburg, którego reprezentanta poznamy 27 stycznia podczas preselekcji. W konkursie ponownie zabraknie Bułgarii i Słowacji. Reprezentantów Cypru i Izraela po przerwach wybiorą eliminacje. Do trzeciej edycji Benidorm Fest szykuje się zaś Hiszpania. Tradycyjnie już, selekcje odbędą się też we wszystkich krajach nordyckich.
Źródła: allmusicitalia.it, cosmopolitan.com, eurovision.tv, fanpage.it, instagram.com, novella.it, rai.it, spetteguless.it, trend-online.com, twitter.com, youtube.com