Eurowizja 2024: krótszy finał, koszty dla miasta, wymogi techniczne – SVT przedstawia plany!

Eurowizja 2024, Szwecja, SVT

Eurowizja 2024: szwedzka telewizja SVT wkrótce dokona wyboru miasta-gospodarza. (fot. SVT)

Eurowizja 2024 odbędzie się za jedenaście miesięcy, a Szwecja już bardzo szczegółowo przygotowuje się do wydarzenia. Stacja SVT ustaliła wymogi, które musi spełnić miasto-gospodarz. Jakie są plany?

Szwedzka telewizja SVT rozpatruje aktualnie co najmniej cztery kandydatury w procesie wyboru miasta-gospodarza 68. Konkursu Piosenki Eurowizji. Krajowe media opublikowały szczegółowe wymogi, a oto ich podsumowanie.

Eurowizja 2024: producenci konkursu – od lewej: Johan Bernhagen, Christel Tholse Willers, Ebba Adielsson, Tobias Åberg. (fot. SVT/EBU)

Eurowizja 2024: SVT postawiła wymagania miastom-kandydatom

Szwedzkie media donoszą o planach, oczekiwaniach i wymogach nadawcy SVT, który aktualnie analizuje oferty złożone przez co najmniej cztery miasta. Stacja przedstawiła już głównych producentów Eurowizji 2024 i zamierza ogłosić miasto-gospodarza konkursu w pierwszej połowie lipca. Jak dowiedział się dziennik Aftonbladet, w grę wchodzą dwa terminy półfinałów i finału: 7, 9 i 11 maja oraz 14, 16 i 18 maja.

Miasto-gospodarz oprócz kwestii areny i organizacji samego widowiska ma szereg innych zadań. Według ustaleń, szwedzka telewizja i EBU oczekują co najmniej 1000 pokoi hotelowych w tygodniu przed konkursem i co najmniej 3500 pokoi w tygodniu konkursu. Co istotne: po tegorocznej sytuacji noclegowej w Wielkiej Brytanii organizatorzy oczekują przestępnych cen miejsc hotelowych na okres dwóch tygodni poprzedzających finał.

Miasto musi zapewnić miejsce dla Ceremonii Losowania w styczniu, Ceremonii Otwarcia w maju (1500-2000 gości) oraz długi na 200-300 metrów Turkusowy Dywan. Dodatkowo, władze kandydujących miast muszą zaproponować miejsca dla Eurovision Village i Euroclubu oraz opcjonalnie dla afterparty po Wielkim Finale. Co ważne: szwedzka telewizja jasno komunikuje, że miasto-gospodarz poniesie wszystkie koszty organizacji Eurowizji 2024 poza kwestiami technicznymi, związanymi bezpośrednio z przebiegiem i transmisją koncertów.

Eurowizja 2023: klucze do konkursu i koszyki podczas losowania. (fot. James Stack / BBC)

Jakie kryteria musi spełnić hala, w której odbędzie się Eurowizja?

Eurowizyjna arena musi pomieścić ogromną scenę, widownię na co najmniej kilka tysięcy miejsc i zaplecze techniczne. Wymogi stawiane co roku przez EBU są jednak bardzo szczegółowe i potrafią wyeliminować potencjalne lokacje chociażby ze względu na wysokość i obciążenie dachu areny. Tegoroczna lista specyfikacji skierowana do zgłoszonych miast, zwana RFI, zawiera 123 punkty. Kryteria postawione przez SVT na Eurowizję 2024, poza wymiarami technicznymi, sceną i miejscem na widownię, są następujące:

Arena musi być dostępna przez 7-8 tygodni, w tym przez tydzień po zakończeniu Eurowizji. Dodatkowo, w połowie marca odbędzie się wizyta szefów krajowych delegacji i EBU. W bezpośrednim sąsiedztwie hali znajdzie się Centrum Akredytacji (15 pracowników + poczekalnia dla 50 osób) oraz Centrum Prasowe (ok. 650 dziennikarzy + 250 przedstawicieli mediów fanowskich). W standardowej przestrzeni dla mediów znajdą się też pokoje do wywiadów, kafeteria i pomieszczenie do konferencji prasowych.

Eurowizja 2016: scena konkursu w Sztokholmie. / fot. Eurovision.tv

Eurowizja 2024: krótszy finał?

Wraz z informacjami o wymogach finansowych, technicznych i organizacyjnych pojawiła się wiadomość, że SVT chce, aby finał Eurowizji 2024 trwał 3 godziny i 15 minut. To o godzinę mniej od tegorocznego koncertu finałowego i najmniej od 2013 roku, kiedy konkurs również odbył się w Szwecji. Wówczas transmisja Wielkiego Finału trwała 3 godziny i 26 minut. Nie wiadomo jednak, w jaki sposób organizatorzy chcą skrócić czas trwania widowiska.

Eurowizja 2024: co wiemy?

68. Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizuje Szwecja za sprawą zwycięstwa Loreen z utworem Tattoo. Widowisko odbędzie się w jednym z czterech miast. Jak dotąd swój udział oficjalnie potwierdziło 17 państw. W stawce po 31 latach przerwy historycznie znajdzie się Luksemburg, za to ponownie zabraknie Słowacji. Reprezentantów Cypru Izraela po przerwach wybiorą preselekcje. Do trzeciej edycji Benidorm Fest szykuje się zaś Hiszpania. Tradycyjne konkursy odbędą się też we wszystkich krajach nordyckich.

Eurowizja 2023: Loreen ze Szwecji zwyciężyła konkurs. / fot. Sarah Louise Bennett (Eurovision.tv)

źródła: Aftonbladet, fot. Eurovision.tv

Exit mobile version