Eurowizja 2024 z nowościami w formule koncertów! Europejska Unia Nadawców (EBU) poinformowała o kilku zmianach dotyczących przebiegu półfinałów i Wielkiego Finału, w tym procedury głosowania. Co wiemy?
Organizatorzy 68. Konkursu Piosenki Eurowizji przedstawili zmiany w organizacji półfinałów i Wielkiego Finału. Główna zmiana dotyczy momentu otwarcia głosowania publiczności.
Eurowizja 2024: zmiany w organizacji konkursu
EBU przedstawiła trzy następujące zmiany w porównaniu z ostatnimi latami:
- Kraje Wielkiej Piątki oraz Szwecja wystąpią w półfinałach na żywo, pomiędzy występami półfinalistów.
- Głosowanie w Wielkim Finale zostanie otwarte przed pierwszym występem i zamknięte po upływie kilkunastu minut od ostatniego występu.
- Głosowanie dla Reszty Świata będzie otwarte przez 24 godziny przed transmisjami na żywo.
Wielka Piątka w całości podczas transmisji półfinałów
Po pierwsze, występy półfinalistów będą poprzeplatane występami krajów automatycznie obecnych w Wielkim Finale. Olly Alexander (Wielka Brytania), Isaak (Niemcy) oraz Marcus i Martinus (Szwecja) zaprezentują się pomiędzy uczestnikami pierwszego półfinału, zaś w drugim koncercie zobaczymy całe występy Slimane (Francja), Nebulossy (Hiszpania) i Angeliny Mango (Włochy). Oczywiście, na te utwory nie będzie można głosować, co zostanie podkreślone przez prowadzące i komentatorów. Dotychczas Wielka Piątka i kraj-gospodarz prezentowały w półfinałach tylko 30-sekundowe fragmenty swoich występów z próby.
To zwycięstwo dla publiki w arenie i przed telewizorami, która będzie mogła zobaczyć wszystkie występy walczące o wygraną przed Wielkim Finałem – mówi Ebba Adielsson, Producentka Wykonawcza Konkursu Piosenki Eurowizji 2024 z telewizji SVT. Jak dodaje Martin Österdahl z EBU: tak jak wszyscy awansujący z półfinałów, Wielka Piątka i kraj-gospodarz będą mogli teraz wystąpić na żywo dwukrotnie.
Eurowizja 2024: finałowe głosowanie otwarte na dłuższy czas
W związku z tym, że podczas półfinałów zobaczymy wszystkie występy w całości, EBU postanowiła, że w finale głosowanie widowni ruszy przed pierwszym występem. W półfinałach – tak jak do tej pory – widownia zagłosuje po zakończeniu występów. Zmiana pomoże w większym zaangażowaniu odbiorców na bieżąco, bez konieczności czekania na otwarcie linii telefonicznych o późnej porze. Tym samym, głosowanie będzie łatwiejsze dla najmłodszych osób i może przyczynić się do wzrostu zainteresowania konkursem.
Tak jak w minionych latach, po ostatnim występie głosowanie pozostanie otwarte na około kilkanaście minut. Widzowie będą też mogli obejrzeć skróty 26 piosenek i dopiero wtedy zdecydować się na przesłanie głosów. Standardowo, przypada ich 20 na jeden numer telefonu.
Adielsson tłumaczy: Chcemy dać widzom możliwość zaangażowania się od początku koncertu – jeśli widzisz coś, co lubisz, powinieneś móc od razu na to zagłosować.
Reszta Świata zagłosuje w dwóch turach
Rok temu Europejska Unia Nadawców umożliwiła głosowanie fanom poza państwami biorącymi udział w Eurowizji, jako Reszta Świata. Jak poinformowała po finale w Liverpoolu, głosy spłynęły ze 144 państw. W tym roku dochodzi do zmiany: zamiast głosowania równolegle z widzami w 37 startujących krajach, głosowanie online dla Reszty Świata ruszy po próbie generalnej na 24 godziny przed półfinałami i finałem oraz zakończy się w chwili rozpoczęcia transmisji na żywo. Ma to na celu umożliwienie przesłania głosów przez osoby w różnych strefach czasowych. W tej turze fani będą mogli oddać do 20 głosów z jednej karty kredytowej. System przypomina więc formułę znaną nam z Eurowizji Junior.
Głosowanie online dla Reszty Świata ruszy ponownie wraz z głosowaniem dla 37 uczestników, tj. po ostatnim występie w półfinałach i przed pierwszym występem w finale. W drugiej turze fani będą mogli zagłosować ponownie do 20 razy.
System głosowania bez zmian
Przypomnijmy, że w korespondencji z norweską prasą EBU potwierdziła brak zmian w regulaminie głosowania w porównaniu z zeszłym rokiem. W półfinałach punkty odda tylko widownia, a w finale – po jednym komplecie z każdego kraju przekażą jurorzy i telewidzowie, plus dodatkowy komplet nadejdzie od publiki z Reszty Świata.
Eurowizja 2024: co wiemy?
68. Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizuje Szwecja za sprawą zwycięstwa Loreen z utworem Tattoo. Miejscem wydarzenia będzie Malmö Arena, gdzie odbyło się ono już w 2013 roku, również po wygranej Loreen. Półfinały konkursu zobaczymy 7 i 9 maja, a Wielki Finał – 11 maja 2024 roku. Slogan brzmi United By Music – tegoroczne hasło pozostało w użyciu na kolejne lata. Znamy także projekt sceny i prowadzące konkurs.
W konkursie udział weźmie 37 państw. Ponownie zabraknie m.in. Bułgarii, Macedonii Północnej i Słowacji. 33 państwa wskazały już reprezentanta i piosenkę. Wiemy m.in., kto będzie reprezentować powracający po 31 latach przerwy Luksemburg. Polskie preselekcje wewnętrzne wygrała Luna z piosenką The Tower, która zaśpiewa w pierwszym półfinale konkursu.
źródła: EBU, materiały prasowe