Etniczny numer Zjerm zapewnił duetowi Shkodra Elektronike zwycięstwo w tegorocznej edycji Festivali i Këngës. Jak wyglądają reakcje na ten wybór? Czy Eurowizja 2025 może przynieść Albanii sukces? Świeżo upieczeni reprezentanci ujawnili, czy ich piosenka przejdzie zmiany.
Propozycję do Bazylei wybrali jurorzy i telewidzowie w finale 63. edycji FiK. Najwięcej punktów w Tiranie zarówno od komisji, jak i od widowni otrzymali Shkodra Elektronike.
Eurowizja 2025: Albania bez revampu. Czy do duetu dołączy były reprezentant?
Po wygranej muzycy zapowiedzieli mediom, że nie planują żadnych zmian w swojej piosence. Utwór Zjerm na Eurowizji 2025 wybrzmi w całości w języku albańskim, a dokładnie – w dialekcie gegijskim, używanym w północnej Albanii oraz krajach ościennych, w tym w Kosowie. Shkodra Elektronike wspomnieli jednak, że jedyne, co może się zmienić, to ewentualne dodanie do kompozycji kolejnego wykonawcy.
Według nieoficjalnych ustaleń lokalnych fanów, zaproszenie do występu w Bazylei może otrzymać Luiz Ejlli. Aktor i wokalista był reprezentantem Albanii podczas Eurowizji 2006 i nie awansował do finału. W ostatnim czasie zyskał dużą popularność po udziale w albańskiej wersji programu Big Brother Celebrity.
Eurowizja 2025: rekordowy FiK, przywódcy państw na widowni
Po wieczorze finałowym telewizja RTSH poinformowała lakonicznie, że tegoroczny festiwal cieszył się rekordowymi wynikami oglądalności. Zapewne ma to związek z transmisjami i możliwością głosowania SMS nie tylko w Kosowie, ale też w Czarnogórze i Macedonii Północnej.
Na widowni FiK zasiedli liczni politycy albańscy i kosowscy. Prezydent Albanii, który oglądał finał w towarzystwie żony, pochwalił organizację wydarzenia, promocję kultury oraz uznał wygraną północnoalbańskiego folkloru za zasłużoną. W rozmowie z RTSH premier Kosowa – Albin Kurti ponownie zadeklarował, że celem rządu jest kosowski debiut na Eurowizji. Krajowy nadawca RTK zorganizował już dwie edycje swojego Festivali i Këngës. Przyszłe edycje wydarzenia mają posłużyć za preselekcje w Kosowie. Póki co EBU odrzuciło jednak wszystkie wnioski o zaproszenie nieuznawanego kraju do występu na Eurowizji.
Elvana Gjata ponownie na drugim miejscu
Sporym zaskoczeniem jest wynik Elvany Gjaty, która w kontrowersyjnych okolicznościach zajęła drugie miejsce podczas FiK pięć lat temu. Piosenkarka z utworem Karnaval była w tym roku mocną faworytką fanów, ale pomimo swojej olbrzymiej popularności nie wygrała głosowania SMS. Zdobyła najwięcej głosów w ankiecie online dla diaspory, ale sumarycznie więcej punktów widownia oddała Shkodra Elektronike. W dniu FiK duet cieszył się liczbą 4 tysięcy obserwujących na Instagramie, a Elvana – ponad 1,8 mln.
Wielu fanów rozczarowało się ponowną przegraną gwiazdy, choć tym razem chwalono większą transparentność wyników i oddanie części decyzji publice. Gjata zaskoczyła jednak swoją widownię, usuwając z mediów społecznościowych wszystkie materiały, w tym zdjęcia, związane z Festivali i Këngës. Po pewnym czasie na instagramowej relacji opublikowała oświadczenie, w którym podziękowała za wsparcie, życzyła zwycięzcom powodzenia na Eurowizji i zaapelowała o zaprzestanie mowy nienawiści. Więcej negatywnych wrażeń dostarczył Ardit Çuni. Laureat siódmego miejsca i tak nie cieszy się wizerunkiem sympatycznej osoby, a po wynikach opublikował na Instagramie relację z wymiotującym emotikonem.
Postać Elvany Gjaty jest dość kontrowersyjna z uwagi na publikowane przez albańskie tabloidy materiały sugerujące jej związki z lokalnym półświatkiem. Według mediów piosenkarka była zamieszana w proceder handlu ludźmi na Bałkanach. Póki co, są to jedynie plotki, które mogły zostać wyssane z palca, a rzeczywiste działania służb wobec gwiazdy dotyczą raczej kryminalnych powiązań jej byłego chłopaka.
Od stycznia Albania zablokuje dostęp do TikToka
Ciekawym aspektem startu kraju w Eurowizji 2025 jest fakt, że w przyszłym roku zablokowany zostanie dostęp do platformy społecznościowej TikTok. Jest ona oficjalnym partnerem Europejskiej Unii Nadawców i to na niej z roku na rok rośnie zainteresowanie konkursem. Tam też odbywa się szeroko zakrojona promocja uczestników czy też relacje z prób na miejscu widowiska. Nie wiadomo, jaki wpływ ta decyzja będzie mieć na udział nadawcy RTSH w widowisku.
21 grudnia premier Albanii – Edi Rama, ogłosił roczne ograniczenie TikToka dla wszystkich mieszkańców kraju. Ma to związek z zabójstwem nastoletniego chłopca z rąk szkolnego kolegi po tym, jak pokłócili się oni na platformie. Albański rząd uznał brak reakcji TikToka na przemoc za niebezpieczeństwo dla dzieci i młodzieży. Tym bardziej, że pojawiły się komentarze młodych ludzi wspierające zbrodnię. Ku kontrowersjom, przedstawiciel platformy zanegował, by ofiara i jej zabójca w ogóle posiadały konta na TikToku. Blokada wejdzie w życie od stycznia, a czas pokaże, czy tego typu decyzje zmuszą EBU do zmiany podejścia do swoich partnerów i sponsorów.
Albania to pierwszy europejski kraj, który całkowicie zamknie dostęp do TikToka. Jak dotąd, z uwagi na powiązania aplikacji z chińskim rządem szereg państw zakazał jego korzystania głównie wysoko postawionym urzędnikom. Dotyczy to m.in. Belgii, Czech, Danii czy Norwegii. Co ciekawe, z TikToka nie mogą na służbowych sprzętach korzystać także pracownicy szwedzkiego nadawcy SVT, który zorganizował ostatnią edycję Eurowizji.
Eurowizja 2025 – co, gdzie, kiedy
69. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w Bazylei po zwycięstwie Nemo z utworem The Code. Kraj zwyciężył po raz trzeci, po wygranych Lys Assii (1956) i Celine Dion (1988). Slogan będzie brzmiał United By Music – hasło Eurowizji 2023 pozostało z nami na stałe. Udział weźmie 38 państw.
Po dwuletniej przerwie powraca Czarnogóra, a Cypr jako pierwszy ujawnił już swojego reprezentanta. Reprezentanta Polski wybiorą telewidzowie podczas publicznych preselekcji 14 lutego, a pełny kalendarz nadchodzącego sezonu jest dostępny TUTAJ.