Eurowizja 2025 – wielka radość w Bazylei po pokonaniu Genewy. Kolejne dni mijają od ogłoszenia miasta-gospodarza konkursu. Po opadnięciu największych emocji poznaliśmy pierwsze plany organizacyjne w mieście, również w kwestii finansów czy… potencjalnego występu Céline Dion. Co wiemy o budżecie, prowadzących i okołoeurowizyjnych atrakcjach?
Szwajcaria po raz trzeci zorganizuje Konkurs Piosenki Eurowizji. Poprzednio ugościła go w Lugano (1956) i Lozannie (1989), a teraz czas na Bazyleę. Część planów miasta już znamy, część prac dopiero ruszy. Oto zestawienie reakcji, ogłoszeń i spekulacji na temat Eurowizji 2025 nad Renem.
Dlaczego Bazylea pokonała Genewę? Jak reagują lokalne władze?
Po ogłoszeniu wyboru szwajcarski nadawca publiczny SRG SSR zorganizował konferencję prasową w bazylejskim ratuszu. Zapis transmisji dostępny jest TUTAJ. Podczas spotkania z mediami przedstawiciele organizatorów Eurowizji 2025 i wybranego miasta opowiedzieli m.in. o szczegółach zgłoszenia Bazylei. To niuanse w projekcie, analizowanym pod kątem ponad stu kryteriów, przesądziły o tym, że konkurs odbędzie się tam, a nie w Genewie. Dotyczy to m.in. zaproponowanych aren, które mają bardzo podobne predyspozycje, ale hala w Bazylei wymaga mniejszych zmian w infrastrukturze.
Producenci konkursu wspomnieli też o różnicach w kreatywnym podejściu miast. Bazylea chce, by konkurs nie odbywał się tylko w swoich strefach, ale objął całe miasto. Planowane są rozmaite atrakcje w wielu miejscach, a ze szczególnym zainteresowaniem nadawcy spotkała się koncepcja Stadionu Plus.
Lokalni włodarze i mieszkańcy świętują sukces, ciesząc się, że jako symboliczne miasto na trójstyku granic będą mogli powitać u siebie fanów z całego globu oraz delegacje telewizyjne z ponad 30 państw. Podkreślane są także korzyści dla innych szwajcarskich miast oraz zyski, jakie Eurowizja przyniesie np. hotelom w granicach Francji i Niemiec. Politycy z Bazylei nie chcą jednak na razie szacować finansowego bilansu. Odwołują się do wyników opublikowanych po Eurowizji 2023 przez Liverpool, który dzięki przyjazdowi tysięcy fanów odnotował wielomilionowy zarobek.
Eurowizja 2025: kanton planuje budżet
Jeszcze przed wyborem gospodarza lokalne władze ogłosiły zarys środków finansowych, jakie chcą przeznaczyć na 69. edycję widowiska. Rząd kantonu Bazylei zaplanował wydatki na poziomie 35 mln franków, tj. ok. 37 mln euro. 14,6 mln franków jest przeznaczone na kwestie infrastrukturalne i ewentualne przebudowy na terenie St. Jakobshalle. Z kolei 7,9 mln to wkład we względy bezpieczeństwa, w tym 500 tysięcy franków obejmuje cyberbezpieczeństwo. Podczas wspomnianej konferencji prasowej organizatorzy nie podali, jaka jest przewidywany koszt ostateczny ochrony całego konkursu. Dyskusja i głosowanie nad budżetem w lokalnym parlamencie są przewidziane na środę, 11 września.
Ceremonia Otwarcia i atrakcje dla fanów. O co chodzi ze Stadion Plus? Kiedy bilety?
Pewne są już lokalizacje poszczególnych wydarzeń związanych z Eurowizją. Ceremonia Otwarcia z Turkusowym Dywanem odbędzie się w niedzielę 11 maja na terenie centrum kongresowego Basel Messe. Hala 2 w tym miejscu ugości wieczorem niedostępne dla publiki przyjęcie powitalne z udziałem ok. 2 tysięcy gości, przede wszystkim – wszystkie startujące w konkursie ekipy. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdą się tradycyjne już atrakcje dla fanów: Eurovision Village i Euroclub. To jednak nie koniec planów.
Władze chcą również zmienić ulice Bazylei w długie pasy eurowizyjnych wydarzeń. Znana z bogatego życia nocnego Steinenvorstadt w ścisłym centrum zamieni się w Eurovision Street. Występy lokalnych artystów uświetnią zaś czas spędzony na Kleinbasler Rheinbord – bulwarze wzdłuż Renu – oraz na placu Barfüsserplatz. Z kolei na odcinku pomiędzy dworcami kolejowymi Badischer Bahnhof i Basel SBB zlokalizowany będzie się Eurovision Boulevard.
Decydentów w szwajcarskiej telewizji przekonała też propozycja Stadion Plus. 20-tysięczna arena piłkarska St. Jakob-Park nie spełnia kryteriów organizacji Eurowizji. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by transmisje 13, 15 i 17 maja na stadionie obejrzały tłumy fanów, którzy nie zdobyli biletów do właściwej hali.
Sprzedaż tysięcy wejściówek na łącznie dziewięć koncertów (dwa półfinały i finał oraz po dwie próby do każdego z wieczorów) ruszy pod koniec roku. Jak zawsze, odbędzie się kilka fal sprzedaży. Dostępne będą również pakiety dla osób należących do Stowarzyszenia Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE.
Céline Dion gwiazdą w Bazylei? Kto poprowadzi konkurs?
Od samego zwycięstwa Nemo w maju trwają spekulacje, czy na scenie Eurowizji 2025 pojawi się Céline Dion. Kanadyjska ikona muzyki uświetniła w tym roku Ceremonię Otwarcia Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Kilka tygodni temu pojawiły się nieoficjalne informacje, że szwajcarscy organizatorzy chcą, by jako zwyciężczyni Eurowizji 1988 piosenkarka przyjechała na przyszłoroczne widowisko. Póki co, nie wiemy, czy nadawca poczynił już w kroki w tę stronę.
W rozmowie z dziennikiem Baseler Zeitung jeden z producentów wykonawczych konkursu, Reto Peritz, potwierdził takie nadzieje. Mężczyzna zaznacza, że choć tak wielkie nazwiska mogą przyćmić uczestników konkursu, obecność Dion byłaby pięknym symbolem i z pewnością przyciągnęłaby wielkie zainteresowanie. Niedawno telewizja Arte opublikowała dokument Celine Dion: Rise Of A Diva o kulisach debiutu piosenkarki na scenie i jej drodze do zwycięstwa w 33. Konkursie Piosenki Eurowizji w Dublinie.
W tym samym wywiadzie Peritz podkreślił, że organizatorzy nie chcą do roli prowadzących zaangażować zagranicznych gwiazd. Nazwiska osób – rodowitych Szwajcarów, którzy powitają telewidzów w maju, poznamy tuż po Nowym Roku.
Eurowizja 2025 – co, gdzie, kiedy
69. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w Bazylei po zwycięstwie Nemo z utworem The Code. Kraj zwyciężył po raz trzeci, po wygranych Lys Assii (1956) i Celine Dion (1988). Slogan będzie brzmiał United By Music – hasło Eurowizji 2023 pozostało z nami na stałe. Uczestnictwo w konkursie potwierdziło do tej pory 26 państw.
Wstępny termin zgłoszenia startu na forum Europejskiej Unii Nadawców (EBU) przypada w połowie września. To oznacza, że na podjęcie decyzji polski nadawca publiczny ma jeszcze niespełna dwa tygodnie. Później, do połowy października zainteresowane kraje mogą opuścić stawkę bez kary finansowej. Więcej informacji o bieżącej sytuacji w TVP w stanie likwidacji podaliśmy TUTAJ.
źródła: Baseler Zeitung, SRG SSR, Eurovoix, ESC Today, Swiss Info / fot. EBU, Wikimedia Commons