Bazylea i Genewa pozostają w wyścigu o Eurowizję 2025! Berno i Zurych odrzucone

Eurowizja 2025, Szwajcaria

Eurowizja 2025 odbędzie się w Bazylei lub Genewie. / fot. Getty Images, Sergey Novikov, Eurovision.tv

Eurowizja 2025 ani w największym mieście, ani w siedzibie władz Szwajcarii. Organizatorzy rozpatrzyli zgłoszenia od czterech miast i zdecydowali, że przyszłoroczny konkurs zorganizuje jedno z nieco mniej faworyzowanych zgłoszeń. Przyjrzyjmy się kandydaturom Bazylei i Genewy oraz najświeższym informacjom o przygotowaniach do widowiska.

Krajowy nadawca SRG SRR i Europejska Unia Nadawców (EBU) poinformowały, że 69. Konkurs Piosenki Eurowizji w 2025 roku odbędzie się albo w Bazylei, albo w Genewie. To trzeci raz, kiedy widowisko organizują Szwajcarzy. Byli oni gospodarzami pierwszej edycji w 1956 roku, a następnie przejęli pałeczkę za sprawą zwycięstwa Celine Dion na Eurowizji 1988.

Eurowizja 2024: oficjalne wyniki Wielkiego Finału. (fot. EBU)

Berno i Zurych wyeliminowane. Kiedy poznamy zwycięzcę?

Do końca czerwca zainteresowane miasta mogły zgłaszać chęć organizacji 69. edycji największego widowiska muzyczno-rozrywkowego na świecie. Organizatorzy tradycyjnie przygotowali tzw. City Bid Book, zestaw wymogów, które gospodarz musi spełnić. Dotyczyły one m.in. kwestii bezpieczeństwa, noclegów, dostępu do lotniska czy technicznych możliwości areny. Po serii rozmaitych doniesień pojawiły się nieoficjalne informacje, że nadawca SRG SSR otrzymał ostatecznie cztery zgłoszenia.

Dziś Szwajcarzy potwierdzili ten fakt. Kandydatury przeanalizowała w ostatnich tygodniach grupa nadzorująca organizację Eurowizji, prowadząc także konsultacje z poszczególnymi miastami. Proces wspomagali audytorzy z firmy PricewaterhouseCoopers (PwC). Specjalny komitet, któremu przewodniczy Dyrektorka Generalna SRG – Gilles Marchand, podjął decyzję o skróceniu listy do dwóch zgłoszeń. Ostateczna decyzja zapadnie i zostanie ogłoszona pod koniec sierpnia.

Eksperci wyeliminowali Berno i Zurych, zaś do dalszego rozpatrzenia pozostawili propozycje z Bazylei i Genewy. To oznacza, że z wyścigu odpadła zarówno de facto stolica Szwajcarii, jak i jej największe miasto. W obu przypadkach media donosiły o przeszkodach przed organizacją Eurowizji 2025. Berno zaproponowało arenę, której budowa zakończy się dopiero w kwietniu oraz współorganizację wydarzeń z miejscowością Biel/Bienne, rodzinnym miastem Nemo. Politycy z konserwatywnych ugrupowań zgłosili z kolei chęć organizacji referendum ws. Eurowizji, które mogłoby się odbyć dopiero po Nowym Roku. Również w Zurychu powstały polityczne kontrowersje dotyczące kosztów konkursu. Władze zarówno miasta, jak i całego kantonu zagłosowały za przeznaczeniem na niego łącznie 25 mln franków.

Eurowizja 2025: Szwajcaria organizatorem konkursu. / fot. SRG SSR

Eurowizja 2025 w Bazylei lub Genewie. Co oferują?

Oba zakwalifikowane do dalszego etapu wyboru miasta leżą w zachodniej części państwa. Bazylea znajduje się przy jego północnej granicy, sąsiadując jednocześnie z Francją i Niemcami. Jest to niewątpliwie atut, odciążający kwestię noclegów w samej Szwajcarii i wspierający turystyczny wymiar Eurowizji. Miasto położone jest zaledwie kilka kilometrów od skomunikowanego z Warszawą EuroAirport. Wybudowany po II wojnie światowej port lotniczy leży po francuskiej stronie granicy, ale obsługuje miasta w trzech krajach, Bazyleę, Fryburg i Miluzę. Czy trójstyk granic będzie jednym z symboli Eurowizji 2025? To zależy chociażby od tego, czy organizatorów zadowolą możliwości St. Jakobshalle. Otwarta w 1976 roku arena ma pojemność ponad 12 tysięcy widzów i gościła już międzynarodowe wydarzenia. Bazylea rozważała również 40-tysięczny stadion St. Jakob-Park, ale budowa stosownego zadaszenia pochłonęłaby ogromne koszty.

Genewa z kolei mieści się w południowo-zachodnim obszarze Szwajcarii, nad Jeziorem Genewskim i rzeką Rodan. Kosmopolityczne miasto słynie na świecie z bycia siedzibą licznych organizacji międzynarodowych, m.in. europejskich biur ONZ, WHO, WTO czy też Europejskiej Unii Nadawców – EBU. Port lotniczy Genewa-Cointrin leży bezpośrednio przy granicy z Francją i ma drugą największą przepustowość roczną w kraju. Niedaleko lotniska znajduje się zgłoszone przez regionalne władze centrum kongresowe Palexpo. Wybudowany w latach 70. kompleks gościł już liczne koncerty, a ostatnią renowację przeszedł w 2009 roku. Eurowizję 2025 mogłaby przejąć otwarta w połowie lat 90. SEG Geneva Arena. Hala ta może pomieścić 9,5 tysiąca osób.

Eurowizja 2024: Nemo (Szwajcaria) na pierwszej próbie. / fot. Corinne Cumming / EBU

Poznaj ekipę organizacyjną konkursu

Dwóch Producentów Wykonawczych szwajcarskiej Eurowizji ujawniono już na początku czerwca. Są nimi Reto Peritz – szef rozrywki w telewizji SRF oraz Moritz Stadler – szef operacyjny w stacji RTS. Szwajcarzy ogłosili wówczas, że powoli obsadzają kolejne stanowiska. Dziś znamy już osoby odpowiedzialne za różne aspekty przygotowań, a w pomoc ponownie zaangażowali się Szwedzi.

Eurowizja 2025 – ogłoszony zespół organizacyjny:

Eurowizja 2025: sztab organizacyjny konkursu w Szwajcarii. / fot. SRG SSR

Eurowizja 2025 – co wiemy? Czy Polska weźmie udział?

69. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w Szwajcarii po zwycięstwie Nemo z utworem The Code. Kraj zwyciężył po raz trzeci, po wygranych Lys Assii (1956) i Celine Dion (1988). Miastem-gospodarzem Eurowizji 2025 zostanie Bazylea lub Genewa, a wybór poznamy w sierpniu. Slogan będzie brzmiał United By Music – hasło Eurowizji 2023 pozostało z nami na stałe. Uczestnictwo w konkursie potwierdziło do tej pory dwadzieścia państw. Na liście uczestników jak na razie nie ma nadawcy z Polski. TVP nie wydało oficjalnego komunikatu w sprawie udziału w Eurowizji 2025.

Eurowizja 2024: Nemo ze Szwajcarii po zwycięstwie w Wielkim Finale. / fot. Corinne Cumming – EBU
Exit mobile version