Po raz pierwszy od ponad dwóch dekad Grecja prowadzi otwarty nabór do preselekcji, które zakończą się koncertem na żywo. Poznaliśmy pierwsze oficjalne informacje o konkursie, a także szereg plotek o prowadzącym i potencjalnych uczestnikach, którym marzy się Eurowizja 2025. Co wiadomo?
Koniec domysłów! Grecka telewizja przedstawiła format zapowiedzianych wcześniej eliminacji do 69. Konkursu Piosenki Eurowizji w Bazylei. W tym roku kraj obchodził 50-lecie swojego debiutu w widowisku, a w przyszłym roku minie dwadzieścia lat od jego jedynego zwycięstwa. Tegoroczny start Mariny Satti przyciągnął przed ekrany ponad 60% greckich widzów, najwięcej od lat.
Maksymalnie dwanaście piosenek w finale. Jakie zasady?
Termin i miejsce organizacji finału narodowego nie są jeszcze znane. Do 10 listopada mogą zgłaszać się chętni uczestnicy, którzy albo są obywatelami czy rezydentami Grecji, albo mają przynajmniej jednego greckiego rodzica. Jeden kompozytor może zgłosić co najwyżej dwie piosenki, ale do finału może się dostać z tylko jedną.
Pięcioosobowe jury, oceniając zgłoszenia bez informacji o ich autorach i wykonawcach, wyłoni maksymalnie dwunastu finalistów oraz trzy piosenki rezerwowe. W finale na żywo punkty w eurowizyjnej skali 1-8, 10 i 12 punktów przekażą dwa panele ekspertów, grecki i międzynarodowy. Druga połowa głosów będzie należeć do publiczności, która odda noty w skali pomnożonej przez dwa, tj. 2-16, 20 i 24 punkty. W razie remisów przeważające będzie zdanie publiki. Aleksis Michas ze stacji ANT1 ujawnił, że koncert poprowadzi Sakis Ruwas, współgospodarz Eurowizji 2006 i reprezentant Grecji w latach 2004 i 2009.
To pierwsze preselekcje tego typu w Grecji od 2003 roku. W kolejnych latach odbywały się albo wybory wewnętrzne, albo eliminacje na żywo, do których zgłoszenia nie były otwarte dla wszystkich chętnych. Szczegóły i grecki formularz zgłoszeniowy do Eurowizji 2025 są dostępne TUTAJ.
Eurowizja 2025: kto w barwach Hellady?
Lista zainteresowanych muzyków wydłuża się coraz bardziej. Jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem preselekcji pojawiły się informacje o przygotowaniach największych greckich wytwórni do zgłoszenia swoich podopiecznych. Greckie tabloidy podawały, że faworytką do udziału w murach stacji ERT jest Eleni Foureira, zdobywczyni drugiego miejsca na Eurowizji 2018. Firma fonograficzna PANIK Records zdementowała jednak plotki o jej powrocie – z tej wytwórni możemy spodziewać się startu Tanii Breazu.
Z puli artystów PANIK piosenkę do preselekcji planują zgłosić również Billie Isak i Tanos Lambru. Propozycję przesłała już Leea Nanos (finalistka australijskich preselekcji w 2019 roku), a o planach startu mówi Shaya (uczestniczka greckich preselekcji w 2015 roku). Inni zainteresowani wykonawcy to Evangelia, Onemanshow, Tasos Hiarchos czy Wasillis Kurtis. Mimo wstępnych deklaracji do konkursu nie planują zgłosić się Good Job Nicky i ZAF.
Eurowizja 2025 – co, gdzie, kiedy
69. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w Bazylei po zwycięstwie Nemo z utworem The Code. Kraj zwyciężył po raz trzeci, po wygranych Lys Assii (1956) i Celine Dion (1988). Slogan będzie brzmiał United By Music – hasło Eurowizji 2023 pozostało z nami na stałe. Uczestnictwo w konkursie potwierdziły do tej pory 34 państwa. Po dwuletniej przerwie powraca Czarnogóra, a Cypr jako pierwszy ujawnił już swojego reprezentanta.
Do 11 października wszystkie zainteresowane wstępnie kraje mogły opuścić stawkę bez kary finansowej. Żadnej decyzji na temat swojego startu lub jego braku nie ogłosiła jeszcze Telewizja Polska.
źródła: ERT, Eurovoix, ANT1, Eurovisionfun, OGAE Greece, ESC Discord / fot. Eurovision.tv