Eurowizja 2025: kto wystartuje? Te kraje już potwierdziły plany!

Eurowizja 2024

Eurowizja 2024: trofeum dla zwycięzcy. / fot. Corinne Cumming - EBU

Właśnie mija równo tydzień od Wielkiego Finału Eurowizji 2024, a Szwajcaria zaczyna przygotowania do organizacji konkursu. Swoje plany zaczynają również ujawniać pozostali nadawcy z różnych państw starego kontynentu. Jakich państw możemy być już pewni za rok?

Eurowizja 2025 odbędzie się w Szwajcarii, dzięki spektakularnemu zwycięstwu Nemo z piosenką The Code. Na ten moment dziesięć państw potwierdziło swoją obecność w przyszłorocznym konkursie. Wśród nich są nadawcy, którzy swoich wyborów dokonają publicznie, lecz również nie brakuje takich, którzy zadecydują za zamkniętymi drzwiami. Co nas czeka w nadchodzącym sezonie?

Ulice Malmö podczas przygotowań do Eurowizji 2024. (fot. Maria Baładżanow)

Eurowizja 2025: te kraje postawią na wybór wewnętrzny!

Pośród nadawców, którzy do tej pory wyrazili swoją chęć udziału, jest dziesięciu, a część z nich stawia na wybór zamknięty dla opinii publicznej. Czym się charakteryzuje taka metoda wybrania? To znaczy, że to nadawca publiczny wybiera swojego reprezentanta i piosenkę. Zazwyczaj dzieje się to za pomocą specjalnej komisji jurorskiej, zgłoszeń do preselekcji wewnętrznych lub telewizja sama powierza komuś miano reprezentanta. Jak dotąd, swoje plany w tym kierunku ogłosiła już Austria i najpewniej zrobi to Szwajcaria – gospodarz konkursu. To jedyne kraje, które póki co planują ten sposób wyboru.

https://www.youtube.com/watch?v=VZ6SlZnk_EI&pp=ygUTa2FsZWVuIHdlIHdpbGwgcmF2ZQ%3D%3D

Eurowizja 2025: kto stawia na publiczne selekcje?

Można zauważyć, że zdecydowana większość państw, która potwierdziła udział uczestnictwa w konkursie za rok, stawia na publiczny wybór. Ponadto część państw zorganizuje swoje selekcje już kolejny raz, a niektórzy powrócą do tego formatu. Tak właśnie będzie z Belgią, w której to flamandzka telewizja VRT zorganizuje po raz kolejny Eurosong. Poprzednia edycja odbyła się przed Eurowizją 2023, lecz w tym roku za udział odpowiadał francuskojęzyczny nadawca i nie kontynuowano selekcji. Nadawca VRT zdecydował, że powtórzy swoją metodę z ostatniego startu.

Pozostałe telewizje z Danii, Malty, Portugalii, Finlandii i Hiszpanii zdecydowały się na kontynuację swoich preselekcji publicznych. Część z nich zaczęła już przygotowania do konkursu i otworzyła zgłoszenia piosenek. Wśród takich państw jest m.in Hiszpania, w której zgłoszenia do Benidorm Fest ruszają lada moment, bo 20 maja, a zbierane będą do 10 października. Z kolei duński nadawca DR zapowiedział już, że finał Dansk Melodi Grand Prix odbędzie się 1 marca 2025 w Jyske Bank Boxen w Horsens. Malta również niejako potwierdziła swój udział, poprzez organizację obozu dla muzyków The Malta Eurovision Song Contest Music Exchange Camp 2024, który ma przygotować piosenki do preselekcji do Eurowizji 2025, a także tegorocznej edycji Eurowizji Junior w Madrycie. Mimo wszystko pojawiają się plotki o możliwej rezygnacji Malty w konkursie w Szwajcarii. Oprócz wymienionych państw Finlandia zapowiedziała otworzenie zgłoszeń do selekcji UMK 2025 na 19 sierpnia. Regulamin preselekcji zostanie opublikowany w niedługim czasie.

Ponadto od Chorwacji również należy spodziewać się organizacji kolejnej edycji formatu Dora. Swoją obecność w Szwajcarii potwierdziła również telewizja RTL z Luksemburga. Szef delegacji kraju wspominał ostatnio, że przygotowania już się zaczynają i będą polegać na szukaniu nowego artysty do udziału w Eurowizji. Dokładna metoda wyboru na ten moment nie jest znana.

Eurowizja 2025 – co wiemy?

69. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w Szwajcarii po zwycięstwie Nemo z utworem The Code. Kraj zwyciężył po raz trzeci, po wygranych Lys Assii (1956) i Celine Dion (1988). Miasto-gospodarza Eurowizji 2025 poznamy do końca września. Wśród kandydatur wymienia się Bazyleę, Berno, Genewę, Sankt Gallen i Zurych. Slogan będzie brzmiał United By Music – hasło Eurowizji 2023 pozostało z nami na stałe. Jak dotąd udział zadeklarowało dziesięć państw.

Eurowizja 2024: Nemo ze Szwajcarii po zwycięstwie w Wielkim Finale. / fot. Corinne Cumming – EBU

Źródła: Eurovoix.com, Dziennik-eurowizyjny.pl, Wikipedia.org (fot. Corinne Cumming / EBU, Maria Baładżanow / Eurowizja.org)

Exit mobile version