Koniec tajemnic! Telewizja Polska potwierdza swój udział w przyszłorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji. Reprezentanta poznamy w finale preselekcji na żywo, podczas którego decyzja będzie należeć w pełni do telewidzów. Eurowizja 2025 z polską propozycją w stawce odbędzie się w Bazylei, za sprawą zwycięstwa Nemo i piosenki The Code.
Po długim milczeniu polski nadawca publiczny otwiera nabór do preselekcji. Piosenkę na 69. Konkurs Piosenki Eurowizji wskażą tym razem wyłącznie widzowie, spośród finalistów zakwalifikowanych do udziału w koncercie na żywo. Oto wszystko, co trzeba wiedzieć o wyborze następcy Luny.
Polskie preselekcje zobaczymy w Walentynki
Zgłoszenia dla chętnych wykonawców ruszają 8 listopada i potrwają do godz. 23:59 w dniu 8 grudnia (termin został wydłużony o 4 dni). Piosenki spełniające wymogi Eurowizji oceni profesjonalne jury w liczbie od 9 do 15 osób. W komisji znajdą się nie tylko przedstawiciele TVP i artyści, ale także reprezentacja mediów, stowarzyszeń artystycznych czy fanów konkursu.
Zwycięzcę finału wskaże wyłącznie publiczność w głosowaniu SMS. Koncert odbędzie się w piątek, 14 lutego, w nowym budynku na terenie kompleksu TVP przy ul. Woronicza w Warszawie. Szczegóły programu poznamy w późniejszym terminie. Skład jury oceniającego zgłoszenia oraz listę finalistów telewizja ogłosi 14 stycznia poprzez portal eurowizja.tvp.pl.
Regulamin i formularz zgłoszeń znajdują się TUTAJ.
Eurowizja 2025: zasady eliminacji w TVP
OGAE Polska rekomendowało Telewizji Polskiej zastosowanie rozwiązań regulaminowych z innych krajów, takich jak Chorwacja czy Serbia. Oprócz standardowych wymogów uczestników obowiązuje zakaz publicznego informowania o fakcie zgłoszenia do konkursu. Do momentu publikacji ostatecznej stawki w styczniu nie będziemy zatem znać potencjalnych kandydatur.
Główny wykonawca piosenki musi legitymować się polskim obywatelstwem, a utwory muszą być zgłoszone w wersji ostatecznej (nie jako demo). Dozwolone języki to: polski (wraz z gwarami i dialektami), angielski, niemiecki, francuski, włoski oraz języki ustawowych mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce, np. ukraiński, ormiański czy karaimski. Język migowy może być użyty jako dodatkowy obok wokalu wykonywanego w innym języku.
Terminy i zasady głosowania
Do 12 grudnia jurorzy wybiorą spośród zgłoszeń swoich 10 faworytów, przyznając im głosy w skali od 1 punktu za 10. miejsce do 10 punktów za 1. miejsce. Zdobywcy maksymalnie 25 najwyższych wyników wezmą udział w castingu zaplanowanym na 19 grudnia.
Podczas profesjonalnego przesłuchania eksperci wybiorą od 8 do 10 finalistów oraz 2 uczestników rezerwowych. TVP zastrzega, że niektórych wykonawców może zakwalifikować do finału bezpośrednio, bez potrzeby udziału w castingu. Dodatkowo, nadawca może według uznania przyznać karty uczestnictwa dla maksymalnie 3 dowolnych wykonawców.
W finale na żywo z jednego numeru telefonu będzie można oddać do 20 głosów, tak jak podczas Eurowizji. Po koncercie TVP opublikuje procentowe wyniki głosowania SMS. W razie remisu na pierwszym miejscu lub awarii, która uniemożliwi dokonanie wyboru, reprezentantem Polski zostanie faworyt rezerwowego jury. Skład tej komisji będzie pięcioosobowy i ujawniony tylko, jeśli zajdzie potrzeba głosowania zapasowego.
Zasady polskich preselekcji zawierają też nowości w porównaniu z przeszłymi edycjami. W regulaminie znalazły się m.in. informacje o zwrocie kosztów dojazdu uczestników na preselekcje czy szczegółach użycia rekwizytów podczas występów.
Polskie preselekcje – terminarz
- 8 grudnia: ostatni dzień zgłoszeń
- 9-12 grudnia: głosowanie jury i informacja o awansie dla uczestników castingu
- 17 grudnia: uczestnicy muszą przesłać do TVP swój utwór w wersji z półplaybackiem
- 19 grudnia: casting (przesłuchania na żywo) w TVP
- 20 grudnia: informacja o awansie dla finalistów i wykonawców rezerwowych
- 7 stycznia: uczestnicy muszą przesłać do TVP ostateczny półplayback
- 14 stycznia: uczestnicy muszą dostarczyć TVP plan występów i rekwizytów
- 14 stycznia: ogłoszenie finalistów i składu jury
- 14 lutego: finał na żywo i wybór zwycięzcy przez telewidzów
Eurowizja 2025 – co, gdzie, kiedy
69. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w Bazylei po zwycięstwie Nemo z utworem The Code. Kraj zwyciężył po raz trzeci, po wygranych Lys Assii (1956) i Celine Dion (1988). Slogan będzie brzmiał United By Music – hasło Eurowizji 2023 pozostało z nami na stałe. Uczestnictwo w konkursie potwierdziło do tej pory 37 państw. Po dwuletniej przerwie powraca Czarnogóra, a Cypr jako pierwszy ujawnił już swojego reprezentanta.
źródła: Telewizja Polska, informacje własne / fot. Eurovision.tv – EBU, Telewizja Polska