Telewizja Polska ogłosiła listę uczestników preselekcji, które wyłonią polską reprezentację na 69. Konkurs Piosenki Eurowizji. Wybór będzie należał wyłącznie do publiczności w głosowaniu SMS, podczas koncertu na żywo 14 lutego. Eurowizja 2025 z udziałem Polski i 37 innych państw odbędzie się w Bazylei, w dniach 13, 15 i 17 maja.
Spośród ponad 220 zgłoszeń jury wyselekcjonowało 25 piosenek, których wykonawcy mogli otrzymać zaproszenie do udziału w przesłuchaniach na żywo. Po zakończeniu castingu 19 grudnia komisja ustaliła ostateczną listę 10 finalistów i wybrała 2 piosenki rezerwowe.
Kto dostał się do konkursu?
W skład jury weszło kilkanaście osób, w tym prezes Stowarzyszenia Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE Polska – Konrad Szczęsny. Uczestnicy zostali zobowiązani do przygotowania planów występu w finale oraz ostatecznych wersji swoich piosenek z półplaybackiem. Oficjalne ogłoszenie stawki nastąpiło podczas konferencji prasowej w gmachu TVP przy ul. Woronicza.
Decyzją komisji w koncercie finałowym udział wezmą:
- Chrust – Tempo
- Daria Marx – Let It Burn
- Dominik Dudek – Hold The Light
- Janusz Radek – In Cosmic Mist
- Justyna Steczkowska – Gaja
- Kuba Szmajkowski – Pray
- Marien – Can’t Hide
- Sonia Maselik – Rumours
- Sw@da x Niczos – Lusterka
- Tynsky – Miracle
Eurowizja 2025: poznaj polskich finalistów
Chrust – Tempo
Trzyosobowy zespół z Gdańska tworzą Małgorzata Oleszczuk, Karol Konop i Dariusz Mrozek. Trio zajmuje się łączeniem tradycyjnych brzmień słowiańskich z muzyką elektroniczną i rockiem. Jak sami mówią: Podczas koncertów chcemy wyzwolić w ludziach to, co naturalne, głęboko zakorzenione, często wręcz schowane, dlatego gramy muzykę o potężnym ładunku energetycznym i emocjonalnym.
Chrust wydał swój debiutancki album w 2022 roku i wielokrotnie zachwycił widownię na żywo. Czy podobnie będzie w preselekcjach? Eurowizyjny utwór nosi tytuł Tempo.
Daria Marx – Let It Burn
Piosenkarka powraca do polskich preselekcji z nową energią i liczy, że tym razem uda jej się przebić drugie miejsce sprzed trzech lat. Wówczas walczyła o reprezentowanie Polski z radiowym hitem Paranoia – pokrył się on trzykrotną platyną. Poza nim Daria Marcinkowska jest wykonawczynią innych piosenek doskonale znanych odbiorcom polskich rozgłośni, np. Never Ending Story.
Daria ma również na koncie drugie miejsce w programie Twoja Twarz Brzmi Znajomo. Do polskich preselekcji zgłosiła utrzymany w balladowym klimacie numer Let It Burn.
Dominik Dudek – Hold The Light
Zwycięzca The Voice of Poland również powraca do preselekcji. W 2023 roku Dominik Dudek uplasował się na trzecim miejscu z numerem Be Good. Wkrótce potem ukazał się jego minialbum Ja Śnię, natomiast singiel Idę wywalczył trzecie miejsce podczas Premier na KFPP w Opolu.
Eurowizyjna ballada Hold The Light powstała w Szwajcarii, we współpracy z doświadczonymi twórcami: Teyą – reprezentantką Austrii w 2023 roku oraz Tomem Oehlerem – jednym z producentów zwycięskiego The Code. Jak mówi 31-letni Dominik: Piosenka może wydawać się smutna, ale ma tak naprawdę pozytywny wydźwięk, ponieważ to światło, którego szukałem tyle lat, towarzyszy mi obecnie w codziennym życiu. Dla mnie tym światłem była osoba, ale każdy musi znaleźć własne światło.
Janusz Radek – In Cosmic Mist
Aktor i wokalista jest z wykształcenia historykiem, a na scenie zadebiutował na początku lat 90. Na koncie ma doświadczenie od zespołów rockowych, przez teatr i poezję śpiewaną, po programy rozrywkowe. Janusz Radek zaśpiewał czołówkę do pierwszej polskiej serii Pokémon i otrzymał nagrodę dziennikarzy na KFPP w Opolu w 2003 roku. Jest też laureatem Przeglądu Piosenki Aktorskiej i Superjedynek.
Wystartował w Krajowych Eliminacjach do Eurowizji 2004 z utworem Pocztówka z Avignon, zajmując piąte miejsce. 21 lat później artysta powraca do finału narodowego z balladą In Cosmic Mist.
Justyna Steczkowska – Gaja
Jedna z najpopularniejszych polskich piosenkarek, odkrycie krajowej muzyki w latach 90. – po zwycięstwie w Szansie na Sukces, a także reprezentantka Polski podczas 40. Konkursu Piosenki Eurowizji w 1995 roku. Wówczas Justyna Steczkowska zaśpiewała utwór Sama. Niewątpliwie największym powodzeniem w karierze artystki cieszył się debiutancki album Dziewczyna Szamana.
Gdyby wokalistka pojechała do Bazylei, pobiłaby rekord najdłuższej przerwy między dwoma udziałami w konkursie – obecnie wynosi on 24 lata. Już rok temu laureatka sześciu Fryderyków walczyła o Eurowizję z utworem WITCH Tarohoro, przegrywając głosowanie jury jednym punktem. Tym razem propozycją Justyny jest piosenka Gaja najnowszego albumu, za którym stoi Hotel Torino.
Kuba Szmajkowski – Pray
22-letni wokalista dał się poznać szerokiej publice za sprawą udziału w finale pierwszej edycji The Voice Kids i późniejszego dołączenia do zespołu 4Dreamers. Kuba Szmajkowski ma już także doświadczenie preselekcyjne: z utworami Lovesick (2022) i You Do Me (2023) zajął odpowiednio czwarte i ósme miejsce.
Poza tym chłopak może poszczycić się zwycięstwem w programie Twoja Twarz Brzmi Znajomo i gronem fanów w mediach społecznościowych. Za tegoroczną propozycją Pray stoją szwedzcy kompozytorzy.
Marien – Can’t Hide
19-letnia Marysia pochodzi z Warszawy, a na scenie posługuje się pseudonimem Marien. Piosenkarka zadebiutowała kilka lat temu po tym, jak po koncercie charytatywnym współpracę z nią rozpoczął kompozytor Romuald Lipko.
Sporym sukcesem radiowym okazał się singiel Dwa Metry Do Gwiazd z 2020 roku, a dwa lata później Marien zaprezentowała numer Sama w koncercie opolskich Premier. W preselekcjach zaśpiewa anglojęzyczną piosenkę Can’t Hide.
Sonia Maselik – Rumours
32-letnia piosenkarka wywodzi się ze Śląska i już jako nastolatka zaczęła tworzyć swoje piosenki. Sonia Maselik zadebiutowała w 2011 roku i od tamtej pory zdobyła szereg wyróżnień. Wzięła udział m.in. w programie Mam Talent, a podczas LIX KFPP w Opolu (2022) otrzymała od ZAiKS nagrodę za muzykę do Tylko Tu.
Radiową popularnością cieszył się też numer Nie Mów Nic Nikomu. Wokalistka łączy pop z elementami rocka i muzyki alternatywnej. Jej propozycja na Eurowizję 2025 to Rumours.
Sw@da x Niczos – Lusterka
Producent kolumbijskiego pochodzenia Sw@da tworzy muzykę łączącą lokalne brzmienia z elektroniką i klimatami klubowymi. Do ulubionych gatunków zalicza baile funk, afrobeat, jersey club czy phonk. Tak nietypowe fascynacje doprowadziły do nominacji do Fryderyka. Jak czytamy, Sw@da to zjawisko pogranicza. Nie tylko polsko-białorusko-litewskiego, ale też pogranicza światów.
Towarzyszką jego projektów jest Nika Niczos Jurczuk. Producent wraz z tą podlaską raperką i wokalistką wydaje utwory w mikrojęzyku podlaskim, który przypomina przede wszystkim język białoruski i jest używany przez ok. 30 tysięcy mieszkańców wschodniej Polski. Eurowizyjna piosenka nosi tytuł Lusterka.
Tynsky – Miracle
21-letni Tomek Kamiński pochodzi z Płocka i już cztery lata temu zadebiutował na rynku z pierwszym singlem Stop The Party. Młody artysta jako Tynsky znajduje się pod opieką wytwórni Magic Records. Bardzo ceni sobie utwory wykonywane akustycznie i marzy o karierze poza granicami Polski.
Z tego powodu do preselekcji zgłosił balladę Miracle. W Programie IV Polskiego Radia powiedział o niej: jest może nie moją ulubioną, ale na pewno najważniejszą moją piosenką. Tekst utworu jest dla mnie bardzo ważny. Wyznaczył mi moją liryczną ścieżkę.
Eurowizja 2025 – co, gdzie, kiedy
69. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w Bazylei po zwycięstwie Nemo z utworem The Code. Kraj zwyciężył po raz trzeci, po wygranych Lys Assii (1956) i Celine Dion (1988). Slogan będzie brzmiał United By Music – hasło Eurowizji 2023 pozostało z nami na stałe. Udział weźmie 38 państw.
Po dwuletniej przerwie powraca Czarnogóra, a Cypr jako pierwszy ujawnił już swojego reprezentanta. Reprezentanta Polski wybiorą telewidzowie podczas publicznych preselekcji 14 lutego, a pełny kalendarz nadchodzącego sezonu jest dostępny TUTAJ.