Polskie preselekcje: najnowsze informacje o konkursie i uczestnikach

Eurowizja 2025, Polska

Eurowizja 2025: stawkę polskich preselekcji poznaliśmy 14 stycznia. / fot. Sebastian Chądzyński - Eurowizja.org

Plotki, spekulacje, nowe informacje, wywiady i obecność w mediach społecznościowych. Finaliści polskich preselekcji przygotowują się do konkursowego występu, a zatem podsumujmy najnowsze informacje z tym związane. Koncert finałowy odbędzie się 14 lutego, a Eurowizja 2025 w Bazylei – 13, 15 i 17 maja.

Stawkę polskich kwalifikacji Telewizja Polska opublikowała 14 stycznia. Finaliści spotkali się z mediami na konferencji prasowej w gmachu TVP. Następnie przystąpili zaś do prac nad ostatecznymi wersjami swoich piosenek i konkursowymi występami.

Eurowizja 2025: projekt sceny. / fot. SRG SSR, EBU

Wielki Finał Polskich Kwalifikacji – te piosenki usłyszymy 14 lutego

Eurowizja 2025: Sw@da i Niczos podbili Spotify

Wykonywany w mikrojęzyku podlaskim numer Lusterka spotkał się z olbrzymim zainteresowaniem w Internecie. Szczególnie wiele dyskusji na temat phonkowej piosenki odbywa się na platformie X (dawny Twitter). Pochwały co do inności, nowoczesności i promocji szerzej nieznanej w Polsce kultury mieszają się z politycznymi wypowiedziami o rzekomej niepolskości piosenki. Wbrew panującym przekonaniom – Sw@da i Niczos nie są Ukraińcami i nie wykonują muzyki po ukraińsku.

Duet regularnie dziękuje za wsparcie w swoich mediach społecznościowych. Opublikowane wykonanie Lusterek na żywo osiągnęło na YouTube ponad 125 tysięcy odsłon i trafiło do karty Na czasie. Utwór jest też na pierwszym miejscu na polskiej liście Spotify Viral – Top 50. Lusterka to również najczęściej wyszukiwana preselekcyjna piosenka w Google we wszystkich 16 województwach.

Justyna Steczkowska z nową wersją Gai

Do 14 stycznia zakwalifikowani wykonawcy mieli obowiązek dostarczyć do TVP ostateczną wersję półplaybacku swojej piosenki oraz projekt występu na żywo (stage plan). Jak udało nam się nieoficjalnie ustalić, nadawca przedłużył ten termin o kilka dni i niektórzy twórcy w ostatnich dniach pracowali jeszcze nad swoimi kompozycjami oraz występami.

W poniedziałek 20 stycznia o 20:00 na antenie Radia Zet usłyszymy ostateczną wersję piosenki Justyny Steczkowskiej. Następnie, Gaja trafi do serwisów streamingowych, a wykonawczyni nie wyklucza przygotowania teledysku. W porównaniu z pierwotną, albumową wersją utwór został wydłużony. Rozpoczyna go anglojęzyczny chór, a wstawka w tym języku jest też obecna w jednym z refrenów. Podczas konferencji prasowej Justyna Steczkowska nie była jednak pewna, czy zaśpiewa w konkursie wersję dwujęzyczną.

Pewna jest jednak zmiana choreografii, którą fani artystki zobaczyli w grudniu na koncercie w warszawskim klubie Stodoła. Poza językiem angielskim eurowizyjna wersja Gai wzbogaciła się o dodatkowe instrumenty (w tym skrzypce), miejsce na wokalizy oraz słowiańskie agmy. W ten sposób utwór nawiązuje do zeszłorocznego WITCH Tarohoro. Zaśpiewy te są jednak – po konsultacji artystki z fanami konkursu – inne, by nie kolidować z regulaminowymi wymogami oryginalności piosenki.

Co u innych uczestników? TVP zaprasza na spotkanie z nimi

Fani konkursu z niecierpliwością czekają na dwie brakujące piosenki. Daria Marx zapowiedziała premierę Let It Burn na ok. 2 tygodnie przed konkursem, czyli zapewne na ostatnie dni stycznia. Znamy już datę publikacji ballady Janusza Radka. In Cosmic Mist usłyszymy 24 stycznia. Artysta zaśpiewał już całą piosenkę w wersji akustycznej podczas instagramowej transmisji na żywo.

Na swojego Instagrama zaprasza też TVP. We wtorek (18 stycznia) o 18:00 na profilu @badzmyrazem.tvp odbędzie się live z udziałem piątki finalistów – Darii Marx, Dominika Dudka, Kuby Szmajkowskiego, Soni Maselik i Tynskiego. Warto śledzić też program Pytanie na Śniadanie. Przed weekendem gościł w nim Kuba Szmajkowski, a w poniedziałek o Eurowizji z prowadzącymi porozmawia Justyna Steczkowska.

Polskie preselekcje 2025: TVP odpowiada na wątpliwości

Nadawca publiczny zabrał także głos odnośnie wątpliwości wobec pracy jury, które wybrało stawkę. To w oczach fanów zmiana na plus – do tej pory zespół prasowy rzadko odpowiadał na prasowe pytania związane z Eurowizją, zwłaszcza nie robił tego w 2023 roku.

Kontrowersje wzbudził fakt, że trzech najwyżej ocenionych uczestników oraz dwóch z największym dorobkiem artystycznym nie musiało wziąć udziału w castingu. Fani zauważyli, że najwidoczniej wśród nich znajdowała się Marien (Maria Nieszpaur), która 19 grudnia – w dniu przesłuchań – przebywała w USA. Piosenkarka jest najmłodszą uczestniczką, a w dotychczasowej karierze ma m.in. ostatnie miejsce w opolskich Premierach. Emocji dodało to, że na łamach jako swoją faworytkę wskazała ją Edyta Górniak – przewodnicząca jury, którego głosowanie w preselekcjach dwa lata temu kontrowersyjnie wygrała Blanka, podopieczna tej samej wytwórni.

Na prośbę portalu Interia Muzyka telewizja zakomunikowała: Regulamin określa zasady wyboru. W pierwszym etapie każda Członkini i każdy Członek Komisji typowali swoją dziesiątkę z punktacją. W drugim etapie, po dyskusji wypełnionej wielobarwnością argumentów „za i przeciw”, TOP10 został wybrany jednogłośnie. Także dwie piosenki rezerwowe i ich kolejność. Również jednogłośnie. […] TVP w porozumieniu z Komisją nie ujawnia ani miejsc, ani punktacji pierwszego etapu, ani tym bardziej miejsc rezerwowych. Powód: Ani TVP, ani Komisja nie mogą być częścią promocji jednych przy jednoczesnym wskazaniu dalszych pozycji. […] TVP pracuje nad przygotowaniem Finału na zasadach wykluczających jakikolwiek dyskomfort lub poczucie zaniedbania kogoś kosztem faworyzowania kogoś innego. Cała 10 skorzysta z tych samych możliwości zaprezentowania się w obrębie udostępnionych przez TVP podczas koncertu finałowego środków scenograficznych, technicznych i realizacyjnych.

Eurowizja 2025 – kto z Polski? Tak typują fani i bukmacherzy

Dotychczas znane osiem piosenek ocenili fani Eurowizji na dwóch platformach: portalu eurovisionworld.com w skali pięciogwiazdkowej oraz w aplikacji My Eurovision Scoreboard w eurowizyjnej skali punktowej. W obu przypadkach pierwsza czwórka jest identyczna – o pierwsze miejsce ścigają się Justyna Steczkowska i Sw@da x Niczos, a tuż za nimi plasują się Chrust i Dominik Dudek.

eurovisionworld.com:

  1. Justyna Steczkowska – Gaja – 4,7/5
  2. Sw@da x Niczos – Lusterka – 4,7/5
  3. Chrust – Tempo – 4,5/5
  4. Dominik Dudek – Hold The Light – 4,3/5
  5. Kuba Szmajkowski – Pray – 3,6/5
  6. Sonia Maselik – Rumours – 3,6/5
  7. Tynsky – Miracle – 2,6/5
  8. Marien – Can’t Hide – 2,2/5

My Eurovision Scoreboard

  1. Justyna Steczkowska – Gaja – 16 024 pkt
  2. Sw@da x Niczos – Lusterka – 14 216 pkt
  3. Chrust – Tempo – 12 215 pkt
  4. Dominik Dudek – Hold The Light – 11 475 pkt
  5. Sonia Maselik – Rumours – 10 523 pkt
  6. Kuba Szmajkowski – Pray – 9 609 pkt
  7. Tynsky – Miracle – 7 546 pkt
  8. Marien – Can’t Hide – 7 272 pkt

Typują już także bukmacherzy. Kursy zarówno na portalu STS, jak i Betclic wskazują na zwycięstwo Justyny Steczkowskiej (odpowiednio 1,45 i 1,60). Podium na pierwszym portalu uzupełniają Daria Marx (6,0) oraz Dominik Dudek i Swada x Niczos (po 10,0). Na drugim portalu srebro zdobywają Sw@da x Niczos z kursem 3,5, a brąz – Dominik Dudek z 9,0.

Preselekcje do Eurowizji 2025. Justyna Steczkowska podczas konferencji prasowej w TVP. / fot. Sebastian Chądzyński – Eurowizja.org

Eurowizja 2025 – co, gdzie, kiedy

69. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w Bazylei po zwycięstwie Nemo z utworem The Code. Kraj zwyciężył po raz trzeci, po wygranych Lys Assii (1956) i Celine Dion (1988). Slogan będzie brzmiał United By Music – hasło Eurowizji 2023 pozostało z nami na stałe. Udział weźmie 38 państw.

Po dwuletniej przerwie powraca Czarnogóra, a Cypr jako pierwszy ujawnił już swojego reprezentanta. Reprezentanta Polski wybiorą telewidzowie podczas publicznych preselekcji 14 lutego, a pełny kalendarz nadchodzącego sezonu jest dostępny TUTAJ.

Eurowizja 2025: znamy szatę graficzną konkursu. / fot. SRG SSR, EBU
Exit mobile version