Eurowizja 2025: kto ją poprowadzi? Kiedy odbędzie się finał?

Luca Hänni, Szwajcaria, Eurowizja

Eurowizja 2019: Luca Hänni (Szwajcaria) podczas prób do konkursu. / fot. EBU - Eurovision.tv

Nie tylko gdzie, ale też kiedy i w czyim prowadzeniu – to pytania, nad którymi po wygranej Nemo głowią się fani konkursu. Oficjalne odpowiedzi poznamy w najbliższych miesiącach, ale Eurowizja 2025 już teraz budzi spore zainteresowanie prasy. Oto faworyci do roli gospodarzy i możliwe daty Wielkiego Finału.

W tym roku Szwajcaria odniosła trzecie zwycięstwo w swojej historii startów i tym samym, 69. Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizuje krajowa sieć nadawców – SRG SSR. Gospodarzy czeka teraz wiele decyzji do podjęcia, a różne scenariusze przewidują fani i dziennikarze.

Eurowizja 2024: Nemo ze Szwajcarii na konferencji prasowej po zwycięstwie. / fot. Sarah Louise Bennett, EBU

Eurowizja 2025: kiedy finał?

Przyszłoroczny Wielki Finał odbędzie się najpewniej w sobotę 10 lub 17 maja. Mniej prawdopodobny jest kolejny termin – 24 maja. Półfinały tradycyjnie zobaczymy we wtorek i czwartek przed koncertem finałowym. Decyzja może zależeć od szeregu czynników, w tym zajętości wybranej przez organizatora hali lub terminów innych wydarzeń w mieście-gospodarzu. Od 1995 roku wszystkie finały Eurowizji odbyły się w maju, co jest już swoistą tradycją.

Sven, Michelle i Luca wśród potencjalnych prowadzących

Naturalnym kandydatem do objęcia roli gospodarza w przyszłym roku jest Sven Epiney. 52-letni dziennikarz jest niemieckojęzycznym komentatorem Eurowizji na antenie SRF nieprzerwanie od 2008 roku, ale biegle włada również językami angielskim, francuskim i włoskim. Był też prowadzącym szwajcarskie preselekcje, które odbywały się przed 2019 rokiem. Portal Nau podaje jednak, że lokalna społeczność osób niebinarnych, do której należy też Nemo, nie chce, by Sven był prowadzącym Eurowizji po tym, jak w swoim komentarzu używał względem Nemo nieprawidłowych zaimków.

Wśród popularnych kandydatur należy wymienić również Michelle Hunziker. Szwajcarsko-włoska modelka i prezenterka telewizyjna przyszła na świat w 1977 roku w Lugano, gospodarzu pierwszej edycji Konkursu Piosenki Eurowizji. Prywatnie – jest byłą żoną Erosa Ramazzottiego, a zawodowo – ma doświadczenie w roli prowadzącej duże wydarzenie: gościła widzów m.in. podczas festiwalu w Sanremo w latach 2007 i 2018. Na jej kandydaturę w kontekście Eurowizji wskazuje nieco ponad 50% ankietowanych przez Nau. Na łamach portalu przewija się też wiele innych twarzy, w tym duet komików, Viktor Giacobbo i Mike Müller.

Nazwiskiem mile widzianym przez fanów byłby z pewnością Luca Hänni. 29-letni piosenkarz jest popularny we wszystkich krajach niemieckojęzycznych, jak i ma doświadczenie w rozmaitych formatach rozrywkowych, również tanecznych. To on zapoczątkował ostatnią serię sukcesów Szwajcarii na Eurowizji. W 2019 roku dał jej pierwszy od pięciu lat awans do finału i czwarte miejsce w tabeli. Kwestii potencjalnego poprowadzenia Eurowizji 2025 jeszcze nie skomentował, ale w przeszłości był zainteresowany rolą gospodarza w razie wygranej swojego ojczystego kraju.

Eurowizja 2025: Sven Epiney – szwajcarski komentator – faworytem do roli gospodarza? / fot. Oscar Alessio – SRF

Szwajcaria na Eurowizji

Kraj-założyciel Konkursu Piosenki Eurowizji i jego pierwszy w historii gospodarz ma na koncie trzy zwycięstwa. Dokonali ich Lys Assia (1956), Celine Dion (1988) i Nemo (2024). Dzięki temu 69. edycja w przyszłym roku odbędzie się właśnie w Szwajcarii. Propozycja The Code w Wielkim Finale zdobyła 365 punktów od jury (pierwsze miejsce) i 226 punktów od telewidzów (piąte miejsce), triumfując z sumą 591 punktów. Ponadto reprezentanci tego państwa uplasowali się na drugim lub trzecim miejscu w latach 1958, 1961, 1963, 1982, 1986, 1993 i 2021.

Eurowizja 2024: Nemo (Szwajcaria) na pierwszej próbie. / fot. Corinne Cumming / EBU

Eurowizja 2025 – co wiemy?

69. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w Szwajcarii po zwycięstwie Nemo z utworem The Code. Kraj zwyciężył po raz trzeci, po wygranych Lys Assii (1956) i Celine Dion (1988). Miasto-gospodarza Eurowizji 2025 poznamy do końca września. Wśród kandydatur wymienia się Bazyleę, Berno, Genewę, Sankt Gallen i Zurych. Slogan będzie brzmiał United By Music – hasło Eurowizji 2023 pozostało z nami na stałe. Jak dotąd udział zadeklarowało dziesięć państw. Prawdopodobnie z zaangażowania zrezygnują Czechy.

Eurowizja 2024: Nemo ze Szwajcarii po zwycięstwie w Wielkim Finale. / fot. Corinne Cumming – EBU

Źródła: nau.ch, Eurovoix / fot. EBU, SRF

Exit mobile version