Trwają zgłoszenia do preselekcji. Gdzie Eurowizja 2025 cieszy się zainteresowaniem?

Kto będzie następcą Gåte z Norwegii? Fot. Linda Marie Vedeler / NRK

Kto będzie następcą Gåte z Norwegii? Fot. Linda Marie Vedeler / NRK

Do 4 grudnia chętni wykonawcy mogą zgłaszać się do polskich preselekcji do 69. Konkursu Piosenki Eurowizji. Które państwa już zamknęły zgłoszenia i jak wygląda zainteresowanie udziałem? Gdzie jeszcze można wysłać swoją piosenkę? Eurowizja 2025 odbędzie się w Bazylei w dniach 13, 15 i 17 maja.

Udział w przyszłorocznym konkursie potwierdziło 37 państw – wszyscy uczestnicy Eurowizji 2024 oprócz Armenii, a dodatkowo – powracająca po kilkuletniej przerwie Czarnogóra. Większość państw nie przyjmuje już propozycji do krajowych konkursów, a okna zgłoszeniowe w pozostałych nadawcach publicznych wkrótce dobiegną końca.

W tym roku Polskę reprezentowała Luna z utworem „The Tower”. Na zdjęciu: pierwsza próba na scenie. / fot. EBU

Eurowizja 2025: zgłoś się w Polsce

Telewizja Polska czeka na piosenki do 4 grudnia. Nadawca przyjmuje zgłoszenia przez formularz na portalu eurowizja.tvp.pl. Szczegóły preselekcji do Eurowizji 2025 opisaliśmy TUTAJ. Reprezentanta Polski wybiorą wyłącznie telewidzowie podczas finału na żywo 14 lutego.

Przypominamy, że do ogłoszenia stawki finałowej 14 stycznia – zgłaszających się wykonawców obowiązuje zakaz publicznego informowania o swoim starcie.

Wysokie zainteresowanie w Chorwacji, Grecji i Hiszpanii

Trzynaście państw podało już do publicznej wiadomości liczbę zebranych zgłoszeń do Eurowizji 2025. Prowadzi, jak zawsze, Szwecja – z 2794 propozycjami. To o 170 więcej niż przed rokiem. Do stawki Melodifestivalen dostała się tylko niewielka część, a niektórych uczestników nadawca mógł zaprosić do udziału bezpośrednio. Listę 30 wyselekcjonowanych w Szwecji wykonawców poznamy 26 listopada.

Rekordowo duża liczba zgłoszeń wpłynęła w Grecji. Kraj po raz pierwszy od 2003 roku organizuje w pełni otwarty konkurs, do którego przesłano 187 piosenek. To o 81 więcej w porównaniu z 2023 rokiem, kiedy eliminacje były wewnętrzne i obejmowały tylko artystów należących do wytwórni. Finał greckich preselekcji na żywo odbędzie się 29 stycznia.

Wysokie zainteresowanie widzimy również w Hiszpanii. Stacja RTVE poinformowała, że otrzymała blisko tysiąc utworów. W ostatnich trzech edycjach Benidorm Fest było ich zawsze ponad osiemset. Co ciekawe, prawie co trzecie zgłoszenie wpłynęło w ciągu ostatniej doby przed zamknięciem formularza. Listę szesnastu uczestników już znamy, a Benidorm Fest 2025 odbędzie się w dniach 28 i 30 stycznia (półfinały) oraz 1 lutego (finał). Również Chorwacja chwali się rekordem w bieżącym formacie eliminacji. Do Dory 2025 zgłoszono 221 utworów, o osiemnaście więcej niż rok temu i najwięcej od powrotu formatu pięć lat temu.

Eurowizja 2025: preselekcje – liczby i terminy

Już w przyszłą środę, 27 listopada, odbędzie się pierwszy finał narodowy w tym sezonie – czarnogórski Montesong. Do stawki weszło 16 z 33 ważnych zgłoszeń. To o sześć więcej zebranych propozycji niż przed ostatnią edycją eliminacji w 2019 roku.

Liczbę zgłoszeń do Eurowizji 2025 w poszczególnych krajach zamieszczamy poniżej. W nawiasach podajemy porównanie z zeszłym rokiem, a w przypadkach Grecji i Czarnogóry – z latami 2023 i 2019.

Aktualnie zgłoszenia są jeszcze otwarte w: Holandii (do 22.11), Litwie (termin wydłużony do 25.11), Malcie (do 29.11), Mołdawii (do 27.12), Niemczech (do 28.11), Polsce (do 04.12), San Marino (do 31.12) i Słowenii (do 25.11). Proces zakończył się natomiast w: Austrii, Czechach, Irlandii, Islandii, Luksemburgu, Norwegii, Portugalii i Włoszech. Pozostałe kraje wybiorą wewnętrznie, bez otwierania naboru.

Eurowizja 2024: Marcus i Martinus wygrali Melodifestivalen w Szwecji. / Fot. Stina Stjernkvist/SVT

Kalendarz finałów narodowych

Wydarzenia ze świata Eurowizji (preselekcje czy koncerty artystów w Polsce) możecie śledzić w naszym kalendarzu. Harmonogram poszczególnych finałów w poszczególnych krajach jest następujący:

Eurowizja 2025: Bazylea gospodarzem 69. edycji widowiska. / fot. materiały prasowe EBU
Exit mobile version