Eurowizja 2025: poznaliśmy producentów i nowe szczegóły wyboru gospodarza

Eurowizja 2025, Szwajcaria

Eurowizja 2025: Szwajcaria organizatorem konkursu. / fot. SRG SSR

Eurowizja 2025 będzie trzecią edycją zorganizowaną przez telewizję w Szwajcarii. Tegoroczni zwycięzcy w najbliższych tygodniach zdecydują o mieście-gospodarzu oraz osobach odpowiedzialnych za rozmaite aspekty organizacji. Co nowego wiemy?

Pełną parą ruszyły przygotowania Szwajcarów do organizacji 69. Konkursu Piosenki Eurowizji. Krajowy nadawca podał do publicznej wiadomości nazwiska głównych producentów wydarzenia oraz nowe informacje na temat miast kandydujących do roli gospodarza. Nie brakuje też lokalnych doniesień o ambicjach w poszczególnych miejscowościach.

Eurowizja 2024: Nemo ze Szwajcarii na konferencji prasowej po zwycięstwie. / fot. Sarah Louise Bennett, EBU

Eurowizja 2025: Reto Peritz i Moritz Stadler producentami

Szwajcarska korporacja SRG SSR, składająca się z lokalnych stacji publicznych, poinformowała o wyborze producentów wykonawczych przyszłorocznej Eurowizji. 51-letni Reto Peritz jest dyrektorem ds. rozrywki w SRF, nadawcy niemieckojęzycznym. W latach 2016-2021 był szefem szwajcarskiej delegacji na Eurowizję, w tym w latach 2019-2021 należał do Grupy Referencyjnej konkursu. Z kolei 38-letni Moritz Stadler to obecny szef operacji w RTS, stacji nadającej po francusku. W przeszłości przez wiele lat był pracownikiem Europejskiej Unii Nadawców (EBU).

Obaj panowie będą teraz stopniowo ograniczać swoje standardowe obowiązki, by do końca maja przyszłego roku skupić się przede wszystkim na Eurowizji 2025. Jak podają Szwajcarzy, do obsadzenia pozostają jeszcze inne stanowiska kierownicze. W najbliższych tygodniach wybrani zostaną scenarzyści oraz dyrektorzy odpowiedzialni za ochronę czy komunikację z mediami.

Zgłoszenia dla miast do końca czerwca. Kto jest chętny?

Szwajcarskie media publiczne ogłosiły, że miasta zainteresowane rolą gospodarza otrzymały już stworzony przez EBU pakiet wymogów, nazywany City Bid Book. Zawiera on szczegółowe kryteria dotyczące organizacji Konkursu Piosenki Eurowizji, poświęcone m.in. kwestiom technicznym, bezpieczeństwu czy dostępowi do lotniska i hoteli. Dokładna zawartość dokumentu nie jest znana, tak jak i nieznana pozostaje oficjalna lista kandydatur. Regionalne władze muszą złożyć odpowiednie dokumenty do końca czerwca. Ostateczny wybór poznamy w sierpniu lub wrześniu.

Mimo tajności procedur telewizja nie zakazuje miastom informowania o swoich planach. Zdecydowanym faworytem pozostaje obecnie Zurych, który prowadzi w zakładach bukmacherskich z 50% szans na zwycięstwo w wyścigu. Przedstawiciel areny Hallenstadion w mieście, Philipp Musshafen, ujawnił mediom, że odbył konsultacje z SRG SSR. Według jego informacji prawdopodobna data finału Eurowizji 2025 to 10 maja.

Władze Genewy oficjalnie potwierdziły, że są gotowe, by zorganizować konkurs. Powołały w tym celu specjalną grupę zadaniową, która przygotuje formalne zgłoszenie. Start zakomunikowała również Bazylea. Miasto proponuje arenę St. Jakob-Areal i ma już na oku potencjalne lokalizacje dla Eurovision Village i Euro Clubu. Aktualnie, Bazylea i Genewa zajmują w notowaniu bukmacherów ex aequo drugie miejsce. Na czwartej pozycji widnieje Sankt Gallen. To miasto chce zaoferować bliską współpracę turystyczno-noclegową z niedalekim Liechtensteinem.

Eurowizja 2021: Gjon’s Tears (Szwajcaria) podczas pierwszej próby przed konkursem. / fot. Thomas Hanses – EBU

Lozanna i Lugano poza wyścigiem. Konkurs w rodzinnym mieście Nemo?

Z powodu braku odpowiedniej infrastruktury, z całą pewnością przyszłoroczna Eurowizja nie trafi do Lugano ani Lozanny, gospodarzy z lat 1956 i 1989. Możliwość zgłoszenia kandydatury zakomunikował natomiast niewielki Fryburg. Nie wiemy jednak, czy faktycznie zaledwie 38-tysięczne miasto przekaże swoją ofertę.

Pod znakiem zapytania stoi dziś również Berno. Polityczne centrum kraju już przed Eurowizją 2024 zdawało się być wykluczone z powodu braku dostępnej hali. Ponadto kontrowersje wywołał przewodniczący władz kantonu Berno, który wyraził niechęć do roli gospodarza z powodu… rzekomego antysemickiego charakteru konkursu. Wypowiedź potępili już inni politycy, nie uznając jej za oficjalne stanowisko miasta i okolic.

6 czerwca miasto Berno wydało na swojej stronie internetowej komunikat, informując, że rozważa rolę współgospodarza z rodzinnym miastem Nemo – Biel. Współpraca miałaby polegać na organizacji Eurowizji 2025 w Tissot Arenie w drugim z miast, z pomocą firmy handlowej Bernexpo. Trójstronne zgłoszenie nie jest jeszcze pewne, a ostateczna decyzja zapadnie przed końcem miesiąca, po przeanalizowaniu zawartości Bid Booka.

Eurowizja 2024: Nemo (Szwajcaria) podczas drugiej próby technicznej. / fot. Alma Bengtsson, EBU

Eurowizja 2025 – co wiemy?

69. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w Szwajcarii po zwycięstwie Nemo z utworem The Code. Kraj zwyciężył po raz trzeci, po wygranych Lys Assii (1956) i Celine Dion (1988). Miasto-gospodarza Eurowizji 2025 poznamy najpóźniej we wrześniu. Wśród kandydatur wymienia się Bazyleę, Berno, Genewę, Sankt Gallen i Zurych. Slogan będzie brzmiał United By Music – hasło Eurowizji 2023 pozostało z nami na stałe. Prawdopodobnie z udziału w przyszłym roku zrezygnują Czechy.

Eurowizja 2024: Nemo ze Szwajcarii po zwycięstwie w Wielkim Finale. / fot. Corinne Cumming – EBU

Źródła: SRG SSR – producenci i zgłoszenia miast / nzz.ch – Zurych / Eurovoix – Genewa / 20min.ch – Bazylea / bern.ch – Berno-Biel / fot. EBU, SRG SSR

Exit mobile version