Radio Liechtenstein dołącza do EBU. „Celem jest Eurowizja”

Eurowizja 2024

Eurowizja 2024: trofeum dla zwycięzcy. / fot. Corinne Cumming - EBU

W 2015 roku po raz ostatni nowe państwo zasiliło stawkę Konkursu Piosenki Eurowizji – była to stowarzyszona z Europejską Unią Nadawcą (EBU) Australia. Dziś do organizacji chce po raz pierwszy w historii dołączyć stacja publiczna z niewielkiego Liechtensteinu. Czy Eurowizja 2025 zobaczy księstwo walczące o sukces? Jakie są przeszkody?

Spośród państw położonych w geograficznej Europie tylko trzy nigdy nie stanęły na scenie Eurowizji. Są to Kazachstan, Liechtenstein i Watykan. Czy alpejskie księstwo dołączy do wydarzenia w sąsiedniej Szwajcarii? Pojawiły się takie plany, choć dalsza perspektywa jest niepewna.

Liechtenstein nigdy nie wziął udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji. (fot. Pixabay)

Liechtenstein: radio chce udziału w Eurowizji

Liechtensteiner Vaterland, jeden z dwóch dzienników w Księstwie Liechtensteinu, informuje o ambicjach lokalnego nadawcy w związku z przyszłoroczną Eurowizją w Szwajcarii. Według doniesień Radio Liechtenstein złożyło wniosek o członkostwo w EBU, a celem tego działania jest udział w Konkursie Piosenki Eurowizji. Stacja powstała w 1995 roku i jest częściowo finansowana przez państwo – stanowi jeden z dwóch nadawców publicznych w kraju. Czy wystawienie reprezentanta przez radio byłoby możliwe? Wydaje się to mało prawdopodobne, ponieważ regulamin Eurowizji wymaga przeprowadzenia transmisji telewizyjnej.

Tu sytuacja się komplikuje, ponieważ liechtensteńska telewizja publiczna 1 FL TV nie jest obecnie zainteresowana konkursem. Powstała w 2008 roku i początkowo planowała dołączenie do Eurowizji. Nie udało jej się to w ciągu pierwszych lat istnienia, a wkrótce zmarł jej entuzjastycznie nastawiony do pomysłu dyrektor. Obecna szefowa zapowiedziała w 2022 roku, że 1 FL TV nie ma planów dołączenia do EBU ani nie rozważa żadnych innych międzynarodowych projektów. Ramówka stacji składa się wyłącznie z wieczornych serwisów informacyjnych.

O tym, czy jeden z najmniejszych krajów Europy zadebiutuje na Eurowizji 2025, przekonamy się w najbliższych miesiącach. Być może jednak uda się nawiązać współpracę krajowego radia z telewizją lub znaleźć inne, kompromisowe rozwiązanie. Warto dodać, że miasto Sankt Gallen zapowiedziało w mediach, iż w razie organizowania przyszłorocznego widowiska chce nawiązać współpracę z położonym nieopodal Liechtensteinem. 40-tysięczne państwo mogłoby w tym scenariuszu stać się bazą noclegowo-turystyczną na okres Eurowizji. Inne kraje, które złożyły lub planują złożyć wniosek o członkostwo w EBU z myślą o udziale, to obecnie Kosowo i Wyspy Owcze.

Eurowizja 2024: scena konkursu. (fot. Peppe Andersson / SVT)

🇱🇮 Liechtenstein na Eurowizji – pięć dekad czekania

Położony pomiędzy Austrią a Szwajcarią kraj nigdy nie wziął udziału, a żaden pochodzący z niego artysta nie reprezentował innego państwa. Pomysły debiutu Liechtensteinu w Konkursie Piosenki Eurowizji sięgają lat 60. W 1976 roku rząd księstwa zaproponował zgłoszenie piosenki do organizatorów. Udało się przeprowadzić preselekcje, które wygrała szwajcarska piosenkarka Biggi Bachman z utworem Little Cowboy. Mimo chęci władz do startu w Hadze nie doszło, ponieważ Liechtenstein nie posiadał żadnego publicznego nadawcy.

Państwowe radio i telewizja ruszyły odpowiednio w 1995 i 2008 roku, nigdy nie dołączając do EBU i jej projektów. Podobnym przypadkiem jest Andora. Kraj chciał dołączyć do stawki już w latach 60., ale dopiero w 1989 roku uruchomił publiczną telewizję. Do debiutu doszło na Eurowizji 2004.

Eurowizja 2025 – co wiemy?

69. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w Szwajcarii po zwycięstwie Nemo z utworem The Code. Kraj zwyciężył po raz trzeci, po wygranych Lys Assii (1956) i Celine Dion (1988). Miasto-gospodarza Eurowizji 2025 poznamy do końca września. Wśród kandydatur wymienia się Bazyleę, Berno, Genewę, Sankt Gallen i Zurych. Slogan będzie brzmiał United By Music – hasło Eurowizji 2023 pozostało z nami na stałe. Jak dotąd udział zadeklarowało dziesięć państw. Prawdopodobnie z zaangażowania zrezygnują Czechy.

Eurowizja 2024: Nemo ze Szwajcarii po zwycięstwie w Wielkim Finale. / fot. Corinne Cumming – EBU

Źródła: Liechtensteiner Vaterland, Eurovoix / fot. Pixabay, EBU

Exit mobile version