Eurowizja 2025: reakcje polskich mediów. Justyna Steczkowska podbija sieć!

Justyna Steczkowska ma drugiej próbie do Eurowizji 2025 (fot. eurovision.tv)

Nie milkną echa po wtorkowym występie polskiej reprezentantki na Eurowizji. Justyna Steczkowska awansowała do finału show, które już w najbliższą sobotę. Tymczasem przyjrzymy się reakcjom na polski sukces w mediach krajowych. Co mówi się o konkursowej Gai w Internecie?

Gaja stała się viralem!

Polscy internauci w przeważającej większości zareagowali na występ Polki bardzo entuzjastycznie, wskazując na jej imponujące umiejętności wokalne, dopracowany występ oraz świetną kondycję. W końcu polska prezentacja jest w tym roku pełna skomplikowanych elementów, punktem kulminacyjnym jest podwieszenie nad sceną, o które artystka zabiegała u organizatorów bardzo długo.

Na występ zareagowali także twórcy w mediach społecznościowych, którzy na co dzień nie zajmują się Eurowizją. Internet zalały urywki występu Steczkowskiej, a także… memy. Nawiązania w humorystyczny sposób do piosenki Gaja można znaleźć na każdym kroku.

Tym samym występ z pierwszego półfinału szybko stał się również chwytem marketingowym. W mediach społecznościowych różne przedsiębiorstwa opublikowały reklamy oraz plakaty promujące ich produkty, które są jednocześnie nawiązaniem do polskiej propozycji. Jednymi z pierwszych były polskie linie lotnicze LOT ze swoim Moje imię LOT. W jej ślady poszły inne firmy, w tym m.in. popularny dyskont, sieć stacji paliw, producent lodów, a nawet profile władz samorządowych. Do podobnego zjawiska, jednak zdecydowanie w mniejszej skali, doszło przy okazji udziału Blanki na Eurowizji dwa lata temu. Wówczas kultowe już Bejba oraz Solo Solo także stawały się sposobem na marketing.

Media rozpisują się o polskiej reprezentantce

Wśród celebrytów wspierających Steczkowską znalazły się takie postaci jak Michał Szpak, Elżbieta Zapendowska, Doda, Kayah czy też Magda Gessler. O polskiej reprezentantce zaczęli wspominać nawet politycy. Fakt tak dużej prasy na temat tegorocznego konkursu oraz samej artystki świadczy o tym, że Eurowizja wzbudza wśród Polaków spore emocje – mimo że często można usłyszeć, że ten konkurs nikogo nie interesuje. Przełożyło się to również na oglądalność – drugi półfinał obejrzało średnio ok. 2 milionów widzów, co jak na współczesne standardy i słabnącą popularność telewizji jako medium jest bardzo wysokim wynikiem.

Eurowizja 2025: Justyna Steczkowska podczas pierwszej próby; fot. Corinne Cumming/ EBU

Informacje o polskiej propozycji na Eurowizję 2025 pojawiły się w większości mediów głównego nurtu: m.in. TVN24, Gazecie Wyborczej, Rzeczpospolitej, Wprost, Radiu Zet oraz Onecie. To w tym ostatnim ukazał się artykuł autorstwa Bartosza Sądera, w którym porusza m.in. wszechobecny na polskim podwórku ageizm, czyli dyskryminację ze względu na wiek. Justyna Steczkowska jest w tym roku najstarszą uczestniczką. Wiek polskiej artystki był wielokrotnie poruszany w mediach oraz przez internautów. W większości były to pochlebne komentarze, w których ludzie wyrażali swój podziw względem Steczkowskiej. Niestety, pojawiały się także obraźliwe i hejterskie głosy, które deprecjonowały artystkę ze względu na to, że ma 52 lata, sugerując, że w takim wieku nie wypada jechać na konkurs oraz że należy dać szansę młodszym.

Eurowizja 2025: czy Polacy biorą konkurs zbyt poważnie?

Ciekawy felieton ukazał się również w dzienniku Rzeczpospolita autorstwa Mariusza Cieślika. Artykuł nie dotyczy stricte występu Steczkowskiej, ale stanowi on istotny element w diagnozie autora, który na czynniki pierwsze rozkłada fenomen Eurowizji w Polsce. Autor zwraca uwagę na skrajne emocje, które towarzyszą widzom Eurowizji w Polsce. Jest to albo miażdżąca krytyka (niekiedy przemieniająca się w zwykły hejt) lub ogromny zachwyt. Zestawia w tym przypadku Lunę oraz Justynę Steczkowską, dodając przy tym, że Eurowizja w Polsce to kwestia życia i śmierci. Piosenkę Gaja ocenia jako przeciętną i zaznacza, że bez show nikt nie zwróciłby na nią uwagi.

Bukmacherzy nie wierzą w sukces Polski

Zachwyty nad polskiej i międzynarodowej widowni nie mają jednak przełożenia na przewidywania bukmacherów. W zakładach dotyczących zwycięzcy Polska znajduje się na 20. miejscu spośród 26 piosenek. W zestawieniu krajów z szansami na pierwszą dziesiątkę jest nieco lepiej, bowiem Justyna Steczkowska znajduje się na 13. miejscu. Oczywiście notowania bukmacherów nie oznaczają, że dokładnie tak będą wyglądać jutrzejsze wyniki. Przykładowo w zeszłym roku w przypadku Portugalii bukmacherzy pomylili się o 11 miejsc, natomiast Finlandii – 12. Czy pozytywne komentarze przełożą się na wysoki wynik na eurowizyjnej tabeli, czy może bukmacherzy trafnie przewidzą wynik Polski i tzw. pompowany balonik po prostu pęknie? Przekonamy się już jutro.

Scena podczas występu Justyny Steczkowskiej – Druga próba (fot. eurovision.tv)

Eurowizja 2025: co wiemy?

69. Konkurs Piosenki Eurowizji organizuje Szwajcaria za sprawą zwycięstwa Nemo z utworem The Code. Miejscem wydarzenia będzie St. Jakobshalle w Bazylei, która jest pierwszym miastem-gospodarzem w niemieckojęzycznej części kraju. Półfinały konkursu zobaczymy 13 i 15 maja, Wielki Finał – 17 maja 2025 roku. Sloganem konkursu jest, tak jak w przypadku dwóch poprzednich Eurowizji, hasło United By Music (pol. Zjednoczeni poprzez muzykę). Ponadto po raz pierwszy w historii Eurowizja ma swoją maskotkę – Lumo. Konkurs poprowadzą Hazel BruggerSandra Studer oraz Michelle Hunziker. Na miejscu wydarzeń nie zabraknie naszej ekipy. Relacje dla Eurowizja.org z Bazylei poprowadzą: Kasia Kuszczak, Sebastian Chądzyński, Sebastian Zasada oraz Jakub Milarski. Możliwość wsparcia realizacji materiałów z Eurowizji 2025 udostępniamy przez portal zrzutka.pl – TUTAJ.

W konkursie udział weźmie 37 państw. Ponownie zabraknie m.in. Bułgarii, Macedonii Północnej a także Słowacji. Do konkursu powróciła Czarnogóra, ale wycofała się z niego MołdawiaPolskie preselekcje wygrała Justyna Steczkowska z piosenką Gaja, która zakwalifikowała się do finału konkursu.

Eurowizja 2025 odbędzie się w Bazylei. / fot. EBU – Eurovision.tv

Źródła: EBU; eurovision.tv; eurovisionworld.com; onet.pl; rp.pl

Exit mobile version