Przed nami pierwszy półfinał konkursu, w którym łącznie zmierzą się wykonawcy z 37 krajów. Eurowizja to największe show telewizyjne na świecie – w związku z tym co roku przyciąga tłumy zarówno turystów, jak i fanów konkursu. Wadze Bazylei, tegorocznego gospodarza show, przewidują, że do miasta może przybyć nawet pół miliona gości! Zapraszamy na techniczny przewodnik po mieście-organizatorze. Co warto widzieć, wybierając się na Eurowizję do Szwajcarii?
Tegoroczny konkurs odbędzie się w trzecim największym mieście Szwajcarii. Bazylea jest położona na francusko-niemiecko-szwajcarskim trójstyku na północy kraju. Biorąc pod uwagę, że Szwajcaria to jeden z najdroższych krajów na świecie, lokalizacja miasta-organizatora umożliwia znalezienie tańszych alternatyw noclegu w pobliskich miastach we Francji oraz Niemczech. Do największych należą francuska Miluza oraz niemiecki Fryburg, które razem z Bazyleą dzielą międzynarodowe lotnisko: EuroAirport Basel-Mulhouse-Freiburg. Z okazji Eurowizji na wierzy kontrolnej portu lotniczego zawisł wielki baner z napisem: Ne Partez Pais Sans Moi (pol. Nie odchodź beze mnie). Jest to bezpośrednie nawiązanie do tytułu piosenki, z którą Céline Dion zwyciężyła konkurs w 1988, reprezentując właśnie Szwajcarię.
Wszystkie trzy miasta są połączone siecią kolei regionalnych. Pociągi z Miluzy do stacji Basel SBB (ścisłe centrum miasta) jeżdżą regularnie od 5 nad ranem do 22:00. Podobnie z połączeniami z Fryburgiem (pełna nazwa to Freibourg im Breisgau, nie mylić ze szwajcarskim Fryburgiem!). Jednak w tym przypadku ceny biletów mogą być droższe lub konieczna będzie przesiadka.
Eurowizja 2025: Bazylea pełna atrakcji!
Można powiedzieć, że na czas konkursu cała Bazylea stała się swoistą Eurowizyjną Wioską. Atrakcje i dekoracje rozpościerają się po obydwu stronach głównej rzeki miasta – Renu, pomiędzy dwiema stacjami kolejowym – Basel SBB oraz Basel Badischer Bahnhof. Szczegółowe informacje dotyczące oferty oraz programu Let Basel Entertain You są dostępne TUTAJ.
W przypadku komunikacji miejskiej Bazylea oferuje autobusy oraz tramwaje. Dla fanów najważniejsza jest linia tramwajowa nr 14, która przejeżdża przez wszystkie główne lokalizacje, w tym m.in. Wioskę Eurowizyjną, Eurovision Street, Eurovision Square i zabiera pasażerów prosto do areny St. Jakobshalle (przystanek St. Jakob) oraz sąsiedniej Areny Plus, gdzie również zaplanowano specjalne preshow. Spacer do 14-tki z obydwu stacji kolejowych zajmuje kilka minut. Drugą opcją może być autobus nr 36, który wyrusza ze stacji Basel Badischer Bahnhof i jedzie prosto pod arenę, gdzie odbędzie się finał Eurowizji, zahaczając także o Museum Tinguely. Informacje o biletach i cenach są dostępne TUTAJ, natomiast dla osób posiadających bilety na show w St. Jakobshalle, Arenie Plus, EuroClubie, a także tych posiadających akredytacje komunikacja jest darmowa. Mapę z atrakcjami oraz połączeniami tramwajowymi i autobusowymi można sprawdzić poniżej:
Oprócz transportu zbiorowego istnieje możliwość wynajmu samochodu, którą oferuje EuroAirport, jednak należy przy tym pamiętać, że w mieście może być problem ze znalezieniem miejsca parkingowego.
Garść technicznych informacji
Walutą kraju jest frank szwajcarski (CHF), którego kurs jest zbliżony do kursu Euro (1 CHF -> 4.5 PLN). Mimo że Konfederacja Szwajcarii nie należy do Unii Europejskiej, jest członkiem Strefy Schengen, co oznacza, że obywatel UE do przekroczenia szwajcarskiej granicy potrzebuje jedynie dowód osobisty.
UWAGA: Szwajcaria nie jest objęta roamingiem UE, dlatego też nie można za darmo korzystać z transmisji danych, dzwonić ani wysyłać SMSów, tak jak ma to miejsce w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Jeśli jedziesz do Szwajcarii i chcesz swobodnie korzystać z Internetu bez narażenia się na dodatkowe (wysokie!) koszty, należy wykupić pakiet u swojego operatora lub wyposażyć się w kartę SIM, fizyczną bądź wirtualną.
Eurowizja 2025 – co, gdzie, kiedy
69. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w Bazylei po zwycięstwie Nemo z utworem The Code. Był to już trzeci triumf Helwetów, po wygranych Lys Assii (1956) i Celine Dion (1988). Sloganem konkursu jest, tak jak w przypadku dwóch poprzednich Eurowizji, hasło United By Music (pol. Zjednoczeni poprzez muzykę). Ponadto po raz pierwszy w historii Eurowizja ma swoją maskotkę – Lumo. Konkurs poprowadzą Hazel Brugger, Sandra Studer oraz Michelle Hunziker.
W tegorocznej edycji weźmie udział 37 państw. Początkowo w show miał wystąpić reprezentant Mołdawii, jednak niespodziewanie w styczniu mołdawski nadawca publiczny poinformował o rezygnacji tego kraju. Zatem liczba uczestników nie zmieni się w stosunku do poprzedniego roku, bowiem po dwuletniej przerwie powraca Czarnogóra. Polska wystąpi jako druga w pierwszym półfinale. Nasz kraj będzie reprezentować Justyna Steczkowska z utworem Gaja. Eurowizja.org będzie relacjonować konkurs na miejscu. Zbieramy na Eurowizję! Dołącz się do zbiórki.
Źródła: EBU; eurovision.tv; eurovision-basel-ch