Eurowizja 2025 coraz bliżej. W ostatnich dniach poznajemy kolejne szczegóły z różnych krajów. Po tygodniach spekulacji, telewizja YLE ogłosiła uczestników, którzy wezmą udział w Uuden Musiikin Kilpailu 2025. Kto powalczy o bilet z Finlandii do Bazylei?
Uczestnicy UMK 2025 trzymani w tajemnicy do końca
Zanim doszło do prezentacji stawki, w dniach poprzedzających wydarzenie, w mediach społecznościowych konkursu pojawiały się wizualne podpowiedzi. To spowodowało, że w spekulacjach pojawiło się bardzo dużo zróżnicowanych nazwisk. Jednak pierwszy raz od wielu lat nie doszło do wcześniejszego ujawnienia finalistów. Siódemkę wykonawców wybrało grono ekspertów i pięć paneli demoskopijnych spośród ponad 485 zgłoszeń.
Finał UMK 2025 odbędzie się 8 lutego w Nokia Areena w Tampere. Natomiast o zwycięzcy zadecydują głosy widzów i międzynarodowego jury w stosunku 75:25. Wydarzenie poprowadzi popularna wokalistka Sanni oraz młoda prezenterka telewizyjna Jasmin Beloued.
UMK 2025: uczestnicy
W Uuden Musiikin Kilpailu 2025 wezmą udział
- Neea River – Nightmares (9 stycznia)
- Nelli Matula – Hitaammin hautaan (10 stycznia)
- Costee – Sekaisin (10 stycznia)
- Viivi – Aina (13 stycznia)
- One Morning Left – Puppy (14 stycznia)
- Goldielocks – Made of (15 stycznia)
- Erika Vikman – Ich Komme (16 stycznia)
W stawce zobaczymy Erikę Vikman, która w 2020 roku zajęła drugie miejsce i jest nazywana „matką nowego UMK”. Dzięki udziałowi w selekcjach, Erika stała się jedną z popularniejszych i rozpoznawanych osobowości fińskiego przemysłu rozrywkowego. Współautorką jej piosenki jest Chisu. Oprócz niej, w stawce znajdą się zazwyczaj taneczna Nelli Matula, balladowa Viivi oraz pop-rockowy Costee, którzy już zdążyli zostawić po sobie znaczący ślad na fińskim rynku muzycznych w ostatnich latach. Dodatkowo, zobaczymy Goldielocks oraz Neea River, które pokażą różne odcienie anglojęzycznego popu. Jedyny zespół w stawce – One Morning Left, koncertował m.in. z formacją Blind Channel (ESC 2021) oraz Electric Cowboy. Piosenkę Puppy współtworzył Johannes Naukkarinen stojący za Cha Cha Cha (ESC 2023) oraz Espresso Macchiato (Eesti Laul 2025).
Finlandia a Eurowizja 2025: historia
Finlandia zadebiutowała na Eurowizji w 1961 roku. Od tego czas udało się przenieść Eurowizję do Helsinek tylko raz, dzięki zwycięstwu grupy Lordi z utworem Hard Rock Hallelujah. Od 2012 roku telewizja YLE organizuje Uuden Musiikin Kilpailu. W założeniu nowy format miał stworzyć platformę muzyczną w Finlandii, która jest odcięta od Eurowizji. Niestety, koncept był początkowo niezrozumiany przez widzów i producenci bardzo szybko wrócili do umieszczenia Eurowizji w centrum uwagi (z powielaniem wielu stereotypów).
Format powrócił na tory największego show muzycznego w Finlandii w 2020 roku, kiedy Tapio Hakanen zaczął odpowiadać za wybór piosenek. Na sukcesy nie trzeba było długo czekać. W 2021 roku Finlandia osiągnęła z piosenką Dark Side 6. miejsce w finale. W 2023 roku Käärijä z utworem Cha Cha Cha zdobył srebrny medal w Liverpoolu. Oprócz zmiany znaczenia na samej Eurowizji ważny okazał się sukces na lokalnym rynku. Dzięki udziałowi w UMK tacy artyści jak Erika Vikman, BESS, Sara Siipola czy KUUMAA są obecnie w pierwszej lidze rodzimego przemysłu muzycznego.
Eurowizja 2025 – co, gdzie, kiedy
69. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w Bazylei po zwycięstwie Nemo z utworem The Code. Kraj zwyciężył po raz trzeci, po wygranych Lys Assii (1956) i Celine Dion (1988). Slogan będzie brzmiał United By Music – hasło Eurowizji 2023 pozostało z nami na stałe. Udział weźmie 38 państw.
Po dwuletniej przerwie powraca Czarnogóra, a Cypr jako pierwszy ujawnił już swojego reprezentanta. Reprezentanta Polski wybiorą telewidzowie podczas publicznych preselekcji 14 lutego, a pełny kalendarz nadchodzącego sezonu jest dostępny TUTAJ.
Źródło: YLE