Eurowizja w Bazylei odbędzie się za niespełna trzy tygodnie, a fani widowiska prześcigają się w domysłach komu uda się przekonać widzów oraz jurorów do świetności swojej muzycznej propozycji. W tym roku naszą reprezentantką jest powracająca do konkursu po trzydziestu latach Justyna Steczkowska z utworem Gaja. Wśród internautów piosenka zbiera bardzo pozytywne opinie, a jak oceniają ją fankluby OGAE?
Czym jest OGAE Poll?
OGAE Poll to coroczny plebiscyt organizowany przez międzynarodową sieć fanów Konkursu Piosenki Eurowizji, Organisation Générale des Amateurs de l’Eurovision – w skrócie OGAE. W głosowaniu biorą udział kluby fanów Eurowizji zrzeszone w różnych krajach, które typują swoje ulubione utwory. Każdy krajowy klub przyznaje punkty w systemie eurowizyjnym swoim ulubionym piosenkom spośród tych biorących udział w Eurowizji danego roku. Głosowanie to jest często traktowane jako pewna forma fanowskiego barometru nastrojów przed konkursem.
Regionalne oddziały dają głos
Fani z całej Europy (i Reszty Świata) jak co roku organizują globalny plebiscyt, w którym próbują wyłonić swojego zwycięzcę. Polska zwykle nie radzi sobie w tym plebiscycie najlepiej, ale nie ma powodów do zmartwień! Wyniki tego głosowania rzadziej niż częściej znajdowały przełożenie w ostatecznej tabeli wyników majowego konkursu. A dowodem tego może być fakt, że na osiemnaście dotychczasowych edycji prawidłowo udało się obstawić zwycięzcę tylko sześć razy. Co jednak trzeba przyznać – fanom udało się na przykład przewidzieć dwukrotną wygraną Loreen (2012 i 2023) czy Alexandra Rybaka w 2009 roku. Natomiast nie obyło się również bez spektakularnych pomyłek.
W roku 2021 roku Destiny z Je ma casse zajęła pierwsze miejsce w tym plebiscycie, a udało jej się zdobyć ledwie na siódme miejsce. Najciekawiej było natomiast w 2011 roku, kiedy OGAE Poll wygrały Węgry, które znajdowały również przez wiele tygodni na podium w zakłach bukmacherskich. Kati Wolf ze swoim What about my dreams zajęła ostatecznie dopiero dwudzieste drugie miejsce. Ten sam rok był ogólnie dość pechowy dla przewidywań fanowskich, gdyż nie udało się prawidłowo obstawić nikogo z podium. Podobnie było w 2008 i 2017 roku.
JOGAE Poll: Jak radziły sobie polskie propozycje?
Jak w ostatnich latach sobie radziły polskie piosenki w tym plebiscycie? W ubiegłym roku Luna zebrała tylko jeden punkt, co w sumie znalazło swoje przełożenie na słaby wynik w maju. Nie ma co wieszać jednak na niej psów, bo Blance rok wcześniej udało się zebrać jedynie dwa punkty, ale tu jednak wynik był zupełnie odmienny. Blanka dostała się do finału, a tam zajęła nie najgorsze, dziewiętnaste miejsce. Krystian Ochman w 2022 roku poradził sobie w głosowaniu fanów lepiej niż na samej Eurowizji – uplasował się na siódmym miejscu ze 144 punktami na koncie. Ostatecznie nie miało to pełnego przełożenia na wynik w głównym konkursie, bo tam niestety znalazł się poza pierwszą dziesiątką.
OGAE Poll 2025 – Polska bez punktów
Opublikowano dzisiaj głosy OGAE z Łotwy, Izraela, Finlandii oraz Cypru. Na prowadzeniu znajduje się Szwecja z czterdziestoma czteroma punktami. Zaraz za nią Austria (trzydzieści cztery), natomiast podium zamyka Holandia z dorobkiem dwudziestu pięciu punktów. Polska na razie nie otrzymała żadnego punktu, ale nie ma powodów do obaw, gdyż przed nami jeszcze trzydzieści osiem krajów. Poza tym warto nadmienić, że chociażby na Łotwie zagłosowało jedynie 8 osób. Z Cypru na ranking zebrano głosy od 54 osób, z Finlandii od 62, a w izraelskim głosowaniu wzięło udział 198 .
Szczegółowe wyniki poniżej.
Justyna Steczkowska zachwyca Europę
Polska reprezentantka fenomenalnie radziła sobie w ostatnich tygodniach w promowaniu swojego utworu. Odwiedziła Londyn, Oslo, Barcelonę, Madryt, Manchester i Amsterdam. W każdym z tych miast znalazła jeszcze czas, by poświęcić chwilę lokalnej Polonii. Internauci nie kryją zachwytu postawą Justyny. Każdy z jej występów scenicznych zbiera setki repostów oraz dziesiątki tysięcy serduszek w mediach społecznościowych. Już dzisiaj stawiana jest za wzór do naśladowania dla potencjalnych przyszłych reprezentantów. W sieci można spotkać również opinie, że w swojej nieprzewidywalności majowy konkurs może przynieść bardzo różne rezultaty ale dla polskich fanów Eurowizji Justyna Steczkowska już wygrała.
Eurowizja 2025 – co, gdzie, kiedy
69. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w Bazylei po zwycięstwie Nemo z utworem The Code. Był to już trzeci triumf Helwetów, po wygranych Lys Assii (1956) i Celine Dion (1988). Sloganem konkursu jest, tak jak w przypadku dwóch poprzednich Eurowizji, hasło United By Music (pol. Zjednoczeni poprzez muzykę). Ponadto po raz pierwszy w historii Eurowizja ma swoją maskotkę – Lumo. Konkurs poprowadzą Hazel Brugger, Sandra Studer oraz Michelle Hunziker.
W tegorocznej edycji weźmie udział 37 państw. Początkowo w show miał wystąpić reprezentant Mołdawii, jednak niespodziewanie w styczniu mołdawski nadawca publiczny poinformował o rezygnacji tego kraju. Zatem liczba uczestników nie zmieni się w stosunku do poprzedniego roku, bowiem po dwuletniej przerwie powraca Czarnogóra. Polska wystąpi jako druga w pierwszym półfinale. Nasz kraj będzie reprezentować Justyna Steczkowska z utworem Gaja.

Źródła: EBU; OGAE international