Eurowizja 2026: już dziś początek preselekcyjnych zmagań! Kto wybiera? Gdzie oglądać?

Eurowizja 2025: Klavdia - Asteromáta (Grecja), 1.Próba. Fot. Sarah Louise Bennett / EBU

W tym tygodniu weekend selekcyjny rozpoczyna się dużo wcześniej niż zazwyczaj. Proces wyboru reprezentanta rozpoczyna dziś Grecja, natomiast niebawem dołączy do niej również Chorwacja. Co wiemy o show w tych krajach? Czy Eurowizja 2026 okaże się dla nich sukcesem? Zapraszamy na pierwszą część preselekcyjnych zapowiedzi tego tygodnia!

Na fali zeszłorocznego sukcesu Klavdii, która w Bazylei uplasowała się na wysokiej, szóstej pozycji w finale show, grecki nadawca ERT zdecydował się na kontynuowanie formatu Ethnikós Telikós, tym razem pod szyldem Sing for Greece. Jednakże tym razem do selekcji zakwalifikowano nie dwunastu, a aż dwudziestu ośmiu wykonawców, którzy zostali podzieleni na dwa półfinały. Dziś o awans do finału show zawalczy pierwsza czternastka. W gronie uczestników znalazł się m.in. Panagiotis Tsakalakos, jeden ze zwycięzców greckiej odsłony programu Idol, a także Evangelia, laureatka drugiego miejsca w zeszłorocznej edycji greckich preselekcji. Tak prezentuje się pełna stawka wraz z kolejnością startową:

  1. Alexandra Sieti The Other Side
  2. The Astrolabe Drop It
  3. Desi GAphrodite
  4. AkylasFerto
  5. EvangeliaParea
  6. Panagiotis Tsakalakos2nd Chance
  7. NiyaSlipping Away
  8. MarseauxChanomai
  9. Rosanna Mailan Alma
  10. StefiEuropa
  11. ReveryThe Songwriter
  12. DinamissChaos
  13. StylianosYou & I
  14. SpheyiaaHilia kommatia

Do wielkiego finału awansuje połowa uczestników, a o wynikach zdecyduje wyłącznie głosowanie widzów. Start show zaplanowano na godzinę 20:00 czasu środkowoeuropejskiego i transmisja będzie dostępna również dla widzów z Polski – za pośrednictwem międzynarodowego kanału ERT World. Podczas pierwszego półfinału gościnnie wystąpi Klavdia.

Sing for Greece 2026: będzie wielki powrót?

Po dwóch dniach przerwy odbędzie się drugi półfinał. Tak jak poprzednio do finału awansuje siódemka artystów z największą liczbą głosów od widzów. W drugiej odsłonie show o bilet do Wiednia powalczy m.in. zespół Koza Mostra, który jest dobrze znany w środowisku fanów Eurowizji, bowiem 13 lat temu z piosenką Alcohol is Free zdobył szóste miejsce w konkursie. Tak prezentuje się pełna stawka drugiego półfinału:

  1. RikkiAgapi
  2. GarvinBack in the Game
  3. MikayLabyrinth
  4. MarikaDaughters of the Sun (A, E, I, O, U)
  5. D3lta – Mad About It
  6. ZafAsteio
  7. KiannaNo More Drama
  8. Stella Kay  You Are the Fire
  9. Tianora – Anatello
  10. Victoria AnastasiaWhatcha Doin to Me
  11. Basilica – Set Everything on Fire
  12. Good Job NickyDark Side of the Moon
  13. Koza MostraBulletproof
  14. Leroybroughtflowers – Sabotage!

Analogcznie do pierwszego półfinału widowisko rozpocznie się 13 lutego o godzinie 20:00 i będzie transmitowane m.in. na kanale ERT World. Gościnnie wystąpią Tamta, reprezentantka Cypru na ESC 2019, a także Antigoni, która będzie reprezentować ten kraj już w maju – podczas greckich preselekcji po raz pierwszy wykona swoją konkursową propozycję na żywo.

Eurowizja 2026: Chorwacja rozpoczyna selekcyjny maraton

Dzień później ruszają preselekcje Dora 2026. Tak jak greckie show eliminacje w Chorwacji zostały podzielone na dwa półfinały, które zaplanowano na kolejno 12 i 13 lutego. W każdym z nich wystąpi dwunastu wykonawców, natomiast do wielkiego finału awansuje ósemka z każdego koncertu. Tak prezentują się składy obydwu półfinałów:

I półfinał:

  1. Lima Len – Raketa
  2. Jasmina MakotaHigher
  3. Ananda – Dora
  4. Toni SkyO ne!
  5. Fran UccelliniAko bolje bude sutra
  6. Ema BubićVrijeme za nas
  7. Noelle – Uninterrupted
  8. Alen Đuras – From Ashes to Flame
  9. FenkstaMemento mori
  10. Cold Snap Mucho Macho
  11. ToMaLedina
  12. LelekAndromeda

II półfinał:

  1. Ritam Noir – Profumi di mare
  2. IrmaNi traga
  3. Gabrijel Ivić – Light Up
  4. ZevinMy Mind
  5. Ivan SeverCrying Eyes
  6. Lana MandarićTama
  7. Stela RadeNema te
  8. DevinOver Me
  9. Kandžija 3 ujutro
  10. Marko KutlićNeotuđivo
  11. Sergej – Scream
  12. Lara DemarinMantra

W przypadku obydwu koncertów o wynikach zdecydują widzowie. Koncerty odbędą się w studiu w Zagrzebiu, zarówno czwartkowe, jak i piątkowe show rozpoczną się o godzinie 20:15 czasu środkowoeuropejskiego i będzie można śledzić je na oficjalnym kanale chorwackiego nadawcy w serwisie youtube.com.

Co jeszcze czeka nas w tym tygodniu?

Już w niedzielę zarówno Grecy, jak i Chorwaci wskażą swoich reprezentantów do Wiednia. W międzyczasie możemy spodziewać się ogłoszenia finalistów eliminacji w Rumunii, która powraca na konkurs Eurowizji po trzech latach przerwy. Ponadto w najbliższą sobotę odbędą się eliminacje jeszcze w pięciu krajach, w tym aż trzy finały narodowe. O szczegółach zbliżających się show opowiemy już wkrótce i w związku z tym zachęcamy do śledzenia nas w mediach społecznościowych.

Eurowizja 2026: co wiemy?

70. Konkurs Eurowizji odbędzie się w Austrii za sprawą zwycięstwa JJ’a z utworem Wasted Love. Artysta w finale w Bazylei zdobył w sumie 436 punktów – mimo że uplasował się dopiero na czwartym miejscu w głosowaniu widzów, pierwsze miejsce u jury zapewniło Austrii trzecią wygraną w historii. Pod koniec wakacji 2025 roku ogłoszono, iż show po raz kolejny będzie gościć stolica kraju. Tak jak w przypadku poprzedniej Eurowizji w Wiedniu koncert odbędzie się w Wiener Stadthalle, jednakże kolejna edycja widowiska odbędzie się już z odświeżoną warstwą graficzną. W sierpniu zaprezentowano nowe logo ESC. Show jest zaplanowane na 12, 14 i 16 maja. Ponadto w połowie stycznia EBU ogłosiło specjalną eurowizyjną trasę koncertową: Eurovision Tour, w której wystąpią artyści z różnych krajów w sumie dziesięciu lokalizacjach – szczegóły można sprawdzić TUTAJ.

Podczas Zgromadzenia Ogólnego EBU przegłosowano nowy pakiet zasad dotyczących konkursu, zatem wiadomo już, że Izrael ma możliwość startu w Eurowizji 2026. Na kanwie tej decyzji kilku nadawców zdecydowało się na bojkot konkursu – z show zrezygnowały Hiszpania, Holandia, Irlandia, Słowenia, a także Islandia. Dlatego też będzie to najmniejsza Eurowizja pod względem liczby uczestników od 2004 roku. W show weźmie udział ostatecznie jedynie 35 państw, w tym również Polska. Nasza kraj swojego reprezentanta wybierze poprzez preselekcje, które zaplanowano na 7 marca. Po ceremonii losowania wiadomo, że polski reprezentant wystąpi w drugiej połowie pierwszego półfinału, czyli 12 maja.

Eurowizja 2026: JJ wygrywa konkurs w 2025 roku (fot. Corinne Cumming/EBU)
Eurowizja 2026: JJ wygrywa konkurs w 2025 roku (fot. Corinne Cumming/EBU)

Źródła: EBU; ERT; eurovisionworld.com; HRT

Exit mobile version