• Kraje

    Wybierz kraj:

    Polska

    Albania
    Andora
    Armenia
    Australia
    Austria
    Azerbejdżan

    Belgia
    Białoruś
    Bośnia & Hercegowina
    Bułgaria

    Chorwacja
    Cypr
    Czarnogóra
    Czechy

    Dania

    Estonia

    Finlandia
    Francja

    Grecja
    Gruzja

    Hiszpania
    Holandia

    Irlandia
    Islandia
    Izrael

    Kazachstan

    Litwa
    Luksemburg

    Łotwa

    Macedonia Północna
    Malta
    Mołdawia
    Monako

    Niemcy
    Norwegia

    Polska
    Portugalia

    Rosja
    Rumunia

    San Marino
    Serbia
    Słowacja
    Słowenia
    Szwajcaria
    Szwecja

    Turcja

    Ukraina

    Węgry
    Wielka Brytania
    Włochy

  • Felietony
  • Wideo
  • 30 lat
  • Kalendarz
  • Dołącz do redakcji
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
  • Kraje

    Wybierz kraj:

    Polska

    Albania
    Andora
    Armenia
    Australia
    Austria
    Azerbejdżan

    Belgia
    Białoruś
    Bośnia & Hercegowina
    Bułgaria

    Chorwacja
    Cypr
    Czarnogóra
    Czechy

    Dania

    Estonia

    Finlandia
    Francja

    Grecja
    Gruzja

    Hiszpania
    Holandia

    Irlandia
    Islandia
    Izrael

    Kazachstan

    Litwa
    Luksemburg

    Łotwa

    Macedonia Północna
    Malta
    Mołdawia
    Monako

    Niemcy
    Norwegia

    Polska
    Portugalia

    Rosja
    Rumunia

    San Marino
    Serbia
    Słowacja
    Słowenia
    Szwajcaria
    Szwecja

    Turcja

    Ukraina

    Węgry
    Wielka Brytania
    Włochy

  • Felietony
  • Wideo
  • 30 lat
  • Kalendarz
  • Dołącz do redakcji
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
Advertisement
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki

Eurowizja 2026: zasłona dymna i pajdokracja czyli jak na wyniki zareagowano w Albanii i Czarnogórze

Tomasz Berkowski przez Tomasz Berkowski
23 grudnia 2025
w HOT, Newsroom
0
Eurowizja 2026: zasłona dymna i pajdokracja czyli jak na wyniki zareagowano w Albanii i Czarnogórze

Eurowizja 2026: wyniki w Albanii i Czarnogórze wywołują burze. Fot. NOA.al, tamarazivkoviic(instagram)

208
WYŚWIETLENIA

Za nami oficjalne otwarcie sezonu selekcyjnego do Eurowizji 2026. Choć wydawałoby się, że zwycięskie piosenki były faworyzowane przez fanów konkursu to i nie zabrakło łyżki dziegciu w tym wszystkim. Jak zareagowano w Albanii i Czarnogórze? Na pewno nie jednoznacznie i sztampowo.

W sobotę 20 grudnia triumfatorem 64. edycji Festivali i Këngës został Alis. Dzień później w Montesongu wygrała Tamara Živković. To właśnie oni będą reprezentować odpowiednio Albanię i Czarnogórę na Eurowizji 2026. Jak zareagowała prasa na takie decyzje?

Eurowizja 2025, Albania, Shkodra Elektronike
Shkodra Elektronike po zwycięstwie w finale FiK 63. / fot. RTSH

Eurowizja 2026: dedykacja dla matki vs. koktajle Mołotowa

Na stronie albańskiego nadawcy, RTSH, możemy znaleźć opinie, z którą wielu fanów na pewno się zgodzi. Wykonanie Alisa uznano tam za wyróżniający się niezwykłą siłą głosu, unikalną interpretacją i uniwersalnym przesłaniem miłości, dzięki czemu piosenka Nân poruszyła publiczność w wyjątkowy sposób. Sam Alis przyznał, że tą piosenką mówił o matce, licząc że uczynił ją dumną. Dodał też, że na Eurowizji 2026 zostawi na scenie swoją duszę i siebie samego. Eni Vasili, dyrektor generalny telewizji, przyznaje zaś, że FiK uczynił coś, o co bardzo trudno w podzielonym społeczeństwie:

Albańczycy się zjednoczyli. Przybyli ze wszystkich regionów: śpiewali, konkurowali i zwyciężyli. Być może spełniło się to, czego od dawna pragnęli politycy: Albańczycy z całego świata zebrali się w Tiranie, w sercu albańskości. Festiwal będzie trwać i trwać!

Vasili przypomniał rok 1972 i okres lat 90., podkreślając, że scena ta zawsze odzwierciedlała aspiracje Albańczyków do poczucia się częścią Europy. Jednakże teza o zjednoczeniu zwaśnionych stron jest dość odważna, mówiąc bardzo dyplomatycznie. Od miesięcy trwa konflikt między stroną rządową a opozycją. W poniedziałek 22 grudnia szef jej największego ugrupowania, Sali Berisha, zwołał wiec, który przerodził się w protest. Budynek kancelarii premiera został obrzucony koktajlami Mołotowa. Ogień za plecami Berishy uchwycił fotograf, a szef klubu parlamentarnego rządzącej Partii Socjalistycznej zaatakował Berishę, że nie może już spalić Albanii. To nawiązanie do lat 90., gdy Berisha był premierem Albanii, a w kraju wybuchła de facto wojna domowa spowodowana krachem finansowym, do którego doprowadziły ignorowane przez władze piramidy finansowe.

Eurowizja 2026: krytyka Elhaida vs. krytyka krytyki

Oberwało się za to Elhaidzie Dani (Eurowizja 2015), pełniącej rolę dyrektorki artystycznej konkursu. Twórca piosenek Çlirim Denaj stwierdził, że do tej roli trzeba być osobowością muzyczną, być kreatywnym, znać bardzo dobrze nuty, znać dobrze naszą ludową harmonię, natomiast FiK to nie jest X Factor dla młodych ludzi. Dyrygent Edmond Doko twierdzi, że występy wokalne często pozostawiają wiele do życzenia, zaś kompozytor Miron Kotani uznał, iż Festiwal Piosenki w RTSH to kompletny bałagan, kompletnie nieobliczalny. Wszystkim tym krytykom odpowiedział Elton Deda – wielokrotny uczestnik festiwalu, a w tym roku pełnił też funkcję głównego dyrygenta. Stwierdził on, że jako artysta jest otwarty na szczerą krytykę, ale sprzeciwia się hejtowi i bezwartościowym atakom ze strony tych, którzy zamienili swój zawód w pedanta, który tylko wyładowuje swoje frustracje w internecie.

Eurowizja 2026: Nowy świt vs. stare konflikciki

W czarnogórskiej prasie są przede wszystkim trzy typy komentarzy dotyczących Montesongu 2025. Pierwszy z nich opowiada przede wszystkim o samej zwyciężczyni. Autorzy nierzadko rozpływają się jak utalentowana jest Tamara Živković. Podkreślają jej udział w najpopularniejszych talent show regionu (Pinkove zvezde czy Zvezde Granda, w których przed trzema laty doszła do superfinału), umiejętność gry na flecie czy zdobycie wielu lokalnych nagród. Drugi typ to już typowy płacz przegranych. Najbardziej żółci ulało się Krstinji Todorović, która zresztą nigdy nie była typowana do grona największych faworytów. Po konkursie na jej Instagramie pojawiły się wpisy, w których zaatakowała m.in. Ninę Žižić czy obecność Asji Džogović (Eurowizja Junior 2025) w składzie jurorskim:

Wiarygodność jurorów została zakwestionowana. Wspomnę o najmłodszej członkini jury, Asji, do której nie mam żadnych pretensji, ale uważam za obrzydliwe, że 12-letnie dziecko nas ocenia i wydaje swój osąd. Podtrzymuję każde swoje słowo. Chciałabym, żeby Nina Žižić wyjaśniła, jakimi kryteriami się kierowała, przyznając wczoraj punkty.

Dla dziennikarskiego obowiązku: Asja przyznała Krstinji 7 punktów, 4 zaś otrzymała od Niny. Zeszłoroczna reprezentantka kraju skwitowała żale koleżanki:

Przede wszystkim, jako osoba z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem, której towarzyszyły liczne niesprawiedliwości, zbudowałam swoją karierę w spokoju, profesjonalnie i, co najważniejsze, nauczyłam się przegrywać. To nie są przeprosiny dla moich kolegów (którzy najwyraźniej oczekiwali, że każdemu przyznam 12 punktów), a jedynie rada dla nich, aby nauczyli się zachowywać, zachować godność. Gdybym była zła na każdego, kto nie przyznał mi punktów, uraza już dawno by mnie powstrzymała. Nie szargajcie tego wspaniałego zawodu.

Dyrektor artystyczny konkursu, Danijel Alibabić (Eurowizja 2005) przyznał zaś, że dwunastoletnia Asja znalazła się w gremium jurorskim, bo jest reprezentantką Czarnogóry w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci, a RTCG, jako organizator festiwalu, oraz Stowarzyszenie Artystów i Wykonawców Rozrywkowych Czarnogóry mają absolutnie uzasadnione prawo do delegowania jury ekspertów według własnego uznania.

Eurowizja 2026: po co te kłótnie?

Alibabić dodał również, że celem składu jury było zróżnicowanie wiekowe, ponieważ, jak widać, przywykliśmy do 70-latków i nie mamy realistycznego obrazu tego, jakiego zwycięzcę publiczność by chciała zobaczyć. I to się zdecydowanie udało. Szczególnie patrząc na komentarze także fanów z Europy. Podkreślają oni mocno feministyczny wydźwięk piosenki. Sama Tamara twierdzi, że utwór wnosi nową energię i przesłanie dla wszystkich kobiet, by były sobą, pokazywały swoją siłę i były silne jak skała. Dodaje również, że chciałaby by cały świat usłyszał to przesłanie. Fani zaś w podzieleniu występu na trzy części doszukują się ich znaczenia. Najczęściej mówi się, że pierwszy akt to powstanie z piekła, drugi jest walką, trzeci zaś triumfem.

Eurowizja 2026: co wiemy?

70. Konkurs Eurowizji odbędzie się w Austrii za sprawą zwycięstwa JJ’a z utworem Wasted Love. Austriak zdobył w sumie 436 punkty. Mimo, że uplasował się dopiero na czwartym miejscu w głosowaniu widzów, pierwsze miejsce u jury zapewniło Austrii trzecią wygraną w historii. Pod koniec wakacji tego roku ogłoszono, iż show po raz kolejny będzie gościć stolica kraju. Tak jak w przypadku poprzedniej Eurowizji w Wiedniu, koncert odbędzie się w Wiener Stadthalle. Jednakże kolejna edycja widowiska odbędzie się już z odświeżoną warstwą graficzną. W sierpniu zaprezentowano nowe logo ESC. Show jest zaplanowane na 12, 14 i 16 maja. Europejska Unia Nadawców ogłosiła, iż sprzedaż biletów rozpocznie się 13 stycznia, jednakże wszyscy zainteresowani muszą do 18 grudnia zarejestrować się na nowej stronie konkursu – eurovison.com.

Podczas Zgromadzenia Ogólnego EBU, przegłosowano nowy pakiet zasad dotyczących konkursu. To sprawiło, że Izrael ma możliwość startu w Eurowizji 2026. W ramach bojkotu nie zobaczymy nadawców z Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Słowenii oraz Islandii. W konkursie weźmie udział ostatecznie 35 państw. Polska swojego reprezentanta wybierze poprzez preselekcje, których finał zaplanowano na luty. 24 listopada zakończono etap przyjmowania zgłoszeń, natomiast finalistów show poznamy w połowie stycznia.

Eurowizja 2026: JJ wygrywa konkurs w 2025 roku (fot. Corinne Cumming/EBU)

Źródła: 24sedam.rs, aia.al, blic.rs, cdm.me, dan.co.me, faktor.al, kurir.rs, magazin.novosti.rs, mnemagazin.me, portalb.mk, rtcg.me, rtsh.al, sot.cam.al, youtube.com

Tematy: 2026AlbaniaAlisCzarnogóraEurowizjaEurowizja 2026Festivali i KengesFiKMontesongNina ZizicReakcjeTamara Zivkovic

Powiązane wpisy

Tamara Zivković, reprezentantka Czarnogóry na Eurowizji 2026

Eurowizja 2026: Tamara Živković reprezentantką Czarnogóry!

2025/12/21
Alis wygrywa FiK 64! „Nân” albańską piosenką w Wiedniu

Śladami preselekcji: pieśń narodowa i kursor w tle, czyli Albania i Festivali i Këngës

2025/12/21
Alis wygrywa FiK 64! „Nân” albańską piosenką w Wiedniu

Alis wygrywa FiK 64! „Nân” albańską piosenką w Wiedniu

2025/12/21
Eurowizja Junior 2025: reakcje po konkursie

Eurowizja Junior 2025: reakcje po konkursie

2025/12/16
Joost Klein podczas próby do II półfinału Eurowizji 2024. / Fot. Sarah Louise Bennett - EBU

Eurowizja a tożsamość europejska – nowy odcinek podcastu „12 punktów” o wartościach konkursu

2025/12/15
Eurowizja 2026 – co wiemy na ten moment?

Eurowizja 2026: wiemy, które kraje wezmą udział

2025/12/15

Wydawcą serwisu jest
Stowarzyszenie Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji
OGAE Polska
 

Redaktor naczelna: Katarzyna Kuszczak
Wiceredaktorzy naczelni: Maciej Sychowiec, Jakub Milarski, Tomasz Berkowski

ISSN: 2080-1750

Redakcja | Dołącz do OGAE Polska

Facebook Users Instagram Youtube Spotify X-twitter Tiktok

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Akceptuję
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Eurowizja 2025
  • Eurowizja Junior 2024
  • Felietony
  • Kalendarz
  • Redakcja
  • Dołącz do redakcji