Eurowizja 2026 to temat dla niektórych nadawców jeszcze odległy, lecz część z nich podejmuje pierwsze kroki w przygotowaniach do udziału. Ile państw potwierdziło na ten moment swój przyjazd do Austrii w maju 2026?
Konkurs Piosenki Eurowizji 2026 zorganizuje austriacki nadawca ORF za sprawą JJ’a, który w maju wygrał Eurowizję w Bazylei z piosenką Wasted Love. Do tej pory w przyszłorocznym wydarzeniu potwierdziło udział już około 20 nadawców zrzeszonych w ramach Europejskiej Unii Nadawców.

Eurowizja 2026: te państwa potwierdziły swoją obecność!
Na ten moment 17 nadawców publicznych publicznie wyraziło chęć wzięcia udziału w nadchodzącej edycji Eurowizji. Co ciekawe, zdecydowania większość podała również sposób wyboru uczestnika i piosenki. Nie znamy jeszcze planów m.in. Wielkiej Brytanii. Brytyjski nadawca BBC zadeklarował gotowość do uczestnictwa, lecz nie podał jeszcze szczegółów odnośnie wyboru swojej reprezentacji. Mimo wszystko można spodziewać się, że tak jak w ostatnich latach, Brytyjczycy pójdą za wyborem wewnętrznym artysty oraz utworu.
Oprócz BBC sam udział w Eurowizji 2026 zadeklarował także inny członek Wielkiej Piątki – Niemcy. Warto zaznaczyć, że za niemieckie starty w konkursie od przyszłego roku będzie odpowiadać regionalna telewizja SWR (Südwestrundfunk) z siedzibą w Stuttgarcie, która obsługuje południowo-zachodnie landy. Dzieje się tak ze względu na specyficzny system niemieckich mediów publicznych, które są podzielone na oddziały regionalne. Stąd też co kilka lat przekazują sobie kompetencje w zakresie uczestnictwa w ESC. W latach 1996–2025 tę rolę pełnił nadawca NDR (Norddeutscher Rundfunk) z siedzibą w Hamburgu, który obsługuje landy północne. Nadawca nie podał jeszcze szczegółowych informacji co do wyboru następnej niemieckiej reprezentacji.
Na Eurowizji 2026 wystąpi oczywiście reprezentant gospodarzy, czyli Austrii. Proces selekcyjny piosenek, spośród których zostanie wyłoniona propozycja na przyszłoroczny konkurs, jest otwarty do 15 września. Telewizja ORF nie podała jednak informacji czy utwór zostanie przypisany artyście wewnętrznie z pomocą komisji jurorskiej (jak to miało zazwyczaj miejsce), czy zostaną zorganizowane publiczne selekcje. Jeżeli nadawca zdecyduje się na drugi wariant, będzie to pierwszy publiczny wybór Austrii od 2016 roku.
Eurowizja 2026: kto wybierze wewnętrznie?
Nadchodzący Konkurs Piosenki Eurowizji to kolejna edycja, podczas której wystąpią nadawcy z Holandii i Szwajcarii. Co łączy te dwa państwa? Wybór wewnętrzny reprezentanta oraz utworu. Co ciekawe, procesy selekcyjne w tych państwach są już na zaawansowanym poziomie.
Warto pamiętać o Szwajcarii, gdzie nadawca SRF SSR już 4 sierpnia o 9:00 otworzy zgłoszenia do wewnętrznych selekcji. Możliwość wysłania swojej piosenki zakończy się 25 sierpnia o 23:00. Zgłaszający się piosenkarze, muzycy lub tekściarze powinni pamiętać, że utwór nie powinien być wcześniej publikowany i musi spełniać wszelkie zasady podane przez EBU. Proces selekcji będzie wieloetapowy, a za każdym razem decyzje podjęta będzie przez komisje jurorskie. Szwajcarski nadawca udostępnił na swojej stronie internetowej wszystkie wymagania.
Kolejny kraj, który na pewno wybierze wewnętrznie swojego reprezentanta oraz utwór to Holandia. Od 19 maja, artyści mogą zgłaszać nadawcy publicznemu AVROTROS swoje propozycje na konkurs w Austrii. Termin zgłoszeń upływa ostatniego dnia sierpnia. Telewizja holenderska zaznacza, że mile widziane są kompletne propozycje z przypisanymi artystami, lecz organizatorzy zgłoszeń są otwarci również na same piosenki, do których komisja dopasuje artystów w późniejszym czasie. Oprócz standardowych zasad eurowizyjnego zgłoszenia, nadawca dodatkowo wymaga, aby artysta był stowarzyszony z wytwórnią muzyczną i miał doświadczenie sceniczne. Można wysłać maksymalnie trzy utwory.
Eurowizja 2026: ci nadawcy zorganizują publiczne selekcje
Nadchodząca Eurowizja będzie kolejną, do której duża liczba nadawców wybierze swoje reprezentacje poprzez publiczne selekcje. Na ten moment, prawie pewne kraje do organizacji swoich finałów narodowych to m.in. Albania i Serbia. Preselekcji publicznych należy ponownie spodziewać się także w Grecji za sprawą największego sukcesu od 2013 roku, jakim było 6. miejsce w finale tegorocznej Eurowizji. Grecy po raz pierwszy od lat wyłonili swoją reprezentantkę poprzez publiczne selekcje. Co więcej, telewizja ERT myśli nad rozbudową formatu o półfinały.
W drodze otwartego głosowania najpewniej wybiorą też Włochy, gdzie zwycięzca festiwalu Sanremo otrzymuje propozycję uczestnictwa w Eurowizji. Zazwyczaj propozycje spotykają się z aprobatą zwycięzców, choć zdarzają się też wyjątki od reguły (np. Lucio Corsi – laureat drugiego miejsca, pojechał na konkurs po odmowie Olly’ego, zwycięzcy Sanremo). Telewizja RAI zapowiedziała, że w związku z Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi, organizatorzy zdecydowali się na przesunięcie dat festiwalu. W 2026 roku Sanremo odbędzie się pod koniec miesiąca od 24 do 28 lutego.

Kraje nordyckie ruszają ze zgłoszeniami
Pewni możemy być organizacji szwedzkiego Melodifestivalen oraz norweskiego Melodi Grand Prix. Szczegóły dotyczące tych dwóch formatów zostaną podane wkrótce. Zgłoszenia do preselekcji otworzyły już inne nordyckie kraje – Dania i Finlandia. Zgłoszenia do duńskiego Dansk Melodi Grand Prix ruszyły 2 lipca, a telewizja DR czeka na aplikacje do 2 listopada. Oprócz standardowych wymagań przy eurowizyjnej piosence, organizatorzy zadecydowali, że zgłosić będą się mogły dopiero osoby pełnoletnie, gdzie na Eurowizji uczestniczyć mogą już 16-latkowie. Ponadto, uczestnicy muszą być obywatelami Danii lub mieć silne powiązania z krajem (w przypadku zespołów lub duetów wystarczy jedna osoba), a każdy może zgłosić tyle propozycji, ile chce. Regulamin zezwala również na aplikacje artystów z Wysp Owczych oraz Grenlandii.
Do startu zgłoszeń szykuje się Finlandia. Telewizja YLE uruchomi możliwość wysłania aplikacji do preselekcji UMK już 18 sierpnia, a okno zgłoszeniowe zamknie się 24 sierpnia. Oprócz standardowych wymagań, organizatorzy zaznaczają na wysłanie maksymalnie trzech piosenek z solistami lub liderami grup muzycznych, lecz pozostali członkowie zespołów i producenci mogą być zaangażowani w wielu utworach. Oprócz tego, utwory nie mogą być opublikowane przed oficjalną prezentacją. W przypadku artystów, którzy dostaną się do UMK, czas na zgłoszenie ostatecznych wersji utworów jest do 31 października. Przy wysyłaniu aplikacji należy pamiętać, że solista lub przynajmniej jeden członek zespołu muzycznego musi posiadać fińskie obywatelstwo, ewentualnie Finlandia musi być jego stałym miejscem zamieszkania.

Południowa Europa szykuje się do Eurowizji 2026
Przygotowania do przyszłorocznego konkursu ruszyły również na Malcie i w Hiszpanii. Maltańczycy po raz trzeci zorganizowali pod koniec czerwca Malta Eurovision Music Exchange Camp, z którego z pewnością wiele piosenek trafi do następnej edycji preselekcji tego wyspiarskiego kraju. Podczas wydarzenia wzięli udział znani maltańscy kompozytorzy, m.in. Muxu, Gerard James Borg, Peter Borg. Nie zabrakło również byłych reprezentantów tego kraju na Eurowizji, czyli Christina Magrin (Eurowizja Junior 2016), Dav Jr i Jean-Paul (członkowie zespołu The Busker z Eurowizji 2023), a także Sarah Bonnici (Eurowizja 2024). Wśród kompozytorów nie zabrakło również osobistości znanych z tworzenia piosenek do preselekcji w całej Europie, np. Linnea Deb czy Melanie Wehbe.
Ruszyły zgłoszenia do Benidorm Fest! Hiszpański nadawca RTVE otworzył formularz zgłoszeniowy 5 czerwca o 10:00. Organizatorzy będą czekać na propozycje przez całe wakacje, aż do 24 września do końca dnia. Po zakończeniu zgłoszeń, specjalny panel, powołany przez hiszpańską telewizję, wybierze do 20. piosenek biorących udział w selekcjach. Ponadto, komisja wybierze także 6 piosenek, które wejdą do stawki w przypadku rezygnacji któregoś z uczestników. Pełny regulamin dotyczący zgłoszeń i uczestnictwa w Benidorm Fest 2026 można znaleźć TUTAJ.
Eurowizja 2026: kogo jeszcze możemy się spodziewać?
Na ten moment, ciężko jest ocenić dokładną liczbę uczestników, lecz należy spodziewać się podobnej liczby uczestników jak w ostatnich latach. Możliwe są powroty Macedonii Północnej, Rumunii czy Mołdawii, lecz brak na ten moment oficjalnych potwierdzeń. Udział niektórych nadawców wciąż nie jest pewny także z powodu uczestnictwa Izraela w konkursie.
W ostatnim tygodniu, w Londynie odbyło się spotkanie nadawców publicznych z przedstawicielami EBU, podczas którego dyskutowano o przyszłości tego kraju w konkursie. Jak podkreśla Europejska Unia Nadawców, panowały różne przemyślenia i dlatego nie udało jeszcze podjąć ostatecznej decyzji. Pomóc ma w tym raport jednego z dyrektorów telewizyjnych, który przeprowadzi dogłębne rozmowy z telewizjami należącymi do EBU. Raport będzie przedstawiony jesienią, a decyzja zostanie podjęta w grudniu, na kolejnym zgromadzeniu nadawców. Ta sytuacja wstrzymuje jeszcze decyzje Słowenii oraz najpewniej Islandii, która w zeszłym roku także podnosiła dyskusje na temat wykluczenia Izraela z konkursu. Zarząd obydwu nadawców wskazuje, że interakcja EBU w tej sprawie jest niezwykle ważna. Jedno z rozwiązań zaproponował Stefán Jón Hafstein (przewodniczący zarządu dyrektorów islandzkiego nadawcy RUV). Rekomenduje on udział izraelskiego, niezależnego artysty, który potwierdzi wyznawanie wartości eurowizyjnych, udział pod neutralną flagą.
Kolejnymi krajami, których należy spodziewać się na Eurowizji 2026 są m.in Australia, Czarnogóra, Francja oraz Cypr. Australijczycy już w lutym zachęcali do wysyłania zgłoszeń na przyszły rok, jednak zaznaczając, że nie jest to równoznaczne z potwierdzeniem uczestnictwa. Czarnogórcy natomiast najpewniej wezmą udział w Eurowizji w Austrii, a jak dowiedział się portal Misja Eurowizja, czeka nas najpewniej kolejna edycja preselekcji Montesong. Francuzi oraz Cypryjczycy także już wcześniej wyrażali wolę uczestnictwa, lecz oficjalnie nic nie zostało jeszcze w tej kwestii potwierdzone. Ponadto, francuski nadawca już w marcu zaznaczał, że w przyszłości telewizja jest otwarta na organizację publicznego finału narodowego, a wydarzyć się to może już w 2026 roku. W przypadku Cypru, tradycyjnie należy spodziewać się wyboru za zamkniętymi drzwiami.
Eurowizja 2026: co z Polską?
Póki co Telewizja Polska wprost nie przyznała publicznie, że weźmie udział w przyszłorocznym konkursie w Austrii. Należy się mimo wszystko spodziewać, że zobaczymy tam przedstawicielstwo z Polski. Wskazywać na to może fakt, że profil Eurowizja TVP w serwisie Facebook zapytał się swoich obserwatorów o wymarzonego reprezentanta Polski. Ponadto, zdaje się, że TVP nie ma powodów do zastanawiania się w tym temacie, ponieważ Eurowizja 2025 i Polskie Preselekcje przyniosły bardzo duży i pozytywny rozgłos stacji. Znamy już również pierwszych artystów rodzimej sceny muzycznej, którzy deklarują chęć udziału w preselekcjach. Nad Eurowizją 2026 myślą m.in Mery Spolsky oraz Ralph Kamiński, czyli jedne z czołowych gwiazd polskiego rynku.
Eurowizja 2026: co wiemy?
70. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w Austrii za sprawą zwycięstwa JJ’a i jego utworu Wasted Love. Austriak zdobył w sumie 436 punktów, plasując się na czwartym miejscu u widzów i zwyciężając głosowanie jurorskie. Było to już trzecie zwycięstwo Austrii, wcześniej w konkursie triumfowali Udo Jürgens (1966) oraz Conchita Wurst (2014). Nie znamy szczegółów przyszłorocznej edycji, w tym dat ani miasta organizatora. Konkursu należy spodziewać się w 3. lub 4. tygodniu maja. Do tej pory dwa miasta oficjalnie zgłosiły swoje kandydatury do organizacji Eurowizji. Są to: Wiedeń oraz Innsbruck.
Źródła: eurovoix.com, dziennik-eurowizyjny.pl, esctoday.com, srf.ch, rtve.es, pomponik.pl, pudelek.pl (zdjęcia: eurovision.tv, yle.fi, rai.it); Let’s Talk About ESC