30 lat Polski na Eurowizji. O czym były piosenki z naszego kraju?

Eurowizja 2016, Michał Szpak, Polska

Michał Szpak w trakcie pierwszej próby generalnej finału 61. Konkursu Piosenki Eurowizji, Globe Arena, Sztokholm, 13 maja 2016. / fot. EBU, Eurovision.tv

Eurowizja 2024 już za niecały miesiąc, a w kwietniu Polska obchodzi 30-lecie debiutu w wydarzeniu. O czym mówiły dotychczas wysłane przez Telewizją Polskę piosenki? Oto nasz przegląd!

Reprezentantką Polski na 68. Konkurs Piosenki Eurowizji jest Luna z utworem The Tower. Jak mówi, piosenka jest manifestem wolności i siły, a tytułowa wieża to miejsce lub stan, które budujemy sami dla siebie.

Eurowizja 2024: Luna została ogłoszona reprezentantką Polski. (fot. Dorota Szulc / mat. prasowe TVP)

Flashlight o prawach zwierząt

W 2017 roku Kasia Moś za trzecim podejściem wygrała polskie preselekcje do Eurowizji. Napisana w Wielkiej Brytanii ballada Flashlight dotyczyła tematu ochrony praw zwierząt. Działania w tej kwestii są artystce wyjątkowo bliskie. Tekst mówił o zakazanej miłości dwojga ludzi, a jak wielokrotnie powtarzała Kasia – dedykowała go wszystkim istotom w jakikolwiek sposób prześladowanym.

It’s like a flashlight burning in our eyes
You call the dogs off, I got them hypnotised
You never catch us, take us by surprise

Kasia Moś – Flashlight (22. miejsce, 2017)

Eurowizja Junior w Gliwicach – Superhero

Stawka Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2019 obfitowała w utwory o ochronie klimatu – mniej więcej co trzecia piosenka dotykała tego typu kwestii. W trend piosenek na temat ratowania środowiska naturalnego wpasowywało się zwycięskie Superhero w wykonaniu Viki Gabor.

Cały świat naszym domem jest
Dobrze wiem, znalazłam swoje miejsce
Tyle pięknych chwil wciąż czeka na nas

We are the superheroes, we can save the world
So come together, ’cause together we are one

Viki Gabor – Superhero (1. miejsce, Eurowizja Junior 2019)
Eurowizja Junior: na zdjęciu Viki Gabor (2019) tuż po wygranej konkursu w Gliwicach. / fot. JuniorEurovision.tv (Thomas Hanses)

Eurowizja 2003: żadnych granic, żadnych flag

W trzech językach to pokojowe przesłanie wybrzmiało na Eurowizji w Rydze. Zespół Ich Troje wygrał pierwsze w historii Krajowe Eliminacje z kultowym utworem Keine Grenzen – Żadnych granic. Ballada nieprzypadkowo powstała po polsku, niemiecku i rosyjsku – w nawiązaniu do czasów rozbiorów. Wygrana pacyfistycznego hymnu zgrała się z zaplanowanym na czerwiec 2003 roku referendum nad wejściem Polski do UE.

Żadnych granic, żadnych flag
Nie ma głupich waśni, nie ma różnych ras
Żadnych wojen, żadnych państw
Keine Kriege kann man von dort oben seh’n

Ich Troje – Keine Grenzen – Żadnych granic (7. miejsce, 2003)

Monika Kuszyńska napisała historię

Reprezentantka Polski w Wiedniu została pierwszą wokalistką na wózku w historii Konkursu Piosenki Eurowizji. Ballada In the name of love powstała specjalnie na Eurowizję 2015, nawiązując w tekście do sloganu konkursu – budowania mostów. Bo w imię miłości możemy przełamywać wszelkie bariery – powiedziała Monika Kuszyńska. Piosenkarka przygotowała też polskojęzyczną wersję pt. Obudź się i żyj.

Every time you’re broken-hearted, sinking in the sorrow
Feel the emptiness and have no faith, no strength to breathe
I wanna tell you it’s gonna be better
You’ve got a greatness within you

Monika Kuszyńska – In the name of love (23. miejsce, 2015)
Monika Kuszyńska w trakcie drugiej próby technicznej przed drugim półfinałem 60. Konkursu Piosenki Eurowizji, Wiedeń, 16 maja 2015 / fot. EBU, Eurovision.tv

Color of your life Michała Szpaka

Trzecie miejsce w głosowaniu widzów Eurowizji 2016 to największy sukces Polski w konkursie w XXI wieku. Ostatecznie, Michał Szpak z utworem Color of your life zajął w Sztokholmie miejsce ósme. Niespodziewany laureat Krajowych Eliminacji o swojej balladzie mówił: nic nie trwa wiecznie, a to, kim jesteśmy, czy też kim możemy być, zależy tylko od nas. Nie ma życia bez łez, nie ma życia bez strachu.

No one is forever beautiful and young
Everything you know just disappears
Fame and gold are nothing you can be sure
When there is no love in your heart

Michał Szpak – Color of your life (8. miejsce, 2016)
https://www.youtube.com/watch?v=87BBmxm7IJU

Eurowizja: 30 lat temu Polska wzięła udział po raz pierwszy

Od debiutu w 1994 roku polskie piosenki weszły do najlepszej dziesiątki finału tylko trzykrotnie. Największe sukcesy należą do Edyty Górniak (drugie miejsce – 1994), Ich Trojga (siódme miejsce – 2003) i Michała Szpaka (ósme miejsce – 2016). Polski zabrakło w stawce w latach 2000, 2002 i 2012-13. Tegoroczny udział Telewizji Polskiej to jej 27. w historii start.

ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE!

Eurowizja 2024: co wiemy?

68. Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizuje Szwecja za sprawą zwycięstwa Loreen z utworem Tattoo. Miejscem wydarzenia będzie Malmö Arena, gdzie odbyło się ono już w 2013 roku, również po wygranej Loreen. Półfinały konkursu zobaczymy 7 i 9 maja, Wielki Finał – 11 maja 2024 roku. Slogan brzmi United By Music – tegoroczne hasło pozostało w użyciu na kolejne lata. Znamy także projekt sceny i prowadzące konkurs. EBU ogłosiła kilka zmian organizacyjnych.

W konkursie udział weźmie 37 państw. Ponownie zabraknie m.in. Bułgarii, Macedonii Północnej Słowacji. Polskie preselekcje wewnętrzne wygrała Luna z piosenką The Tower, która zaśpiewa w pierwszym półfinale konkursu.

Eurowizja 2024: oficjalne grafiki konkursu. (fot. EBU / SVT)
Exit mobile version