• Kraje

    Wybierz kraj:

    Polska

    Albania
    Andora
    Armenia
    Australia
    Austria
    Azerbejdżan

    Belgia
    Białoruś
    Bośnia & Hercegowina
    Bułgaria

    Chorwacja
    Cypr
    Czarnogóra
    Czechy

    Dania

    Estonia

    Finlandia
    Francja

    Grecja
    Gruzja

    Hiszpania
    Holandia

    Irlandia
    Islandia
    Izrael

    Kazachstan

    Litwa
    Luksemburg

    Łotwa

    Macedonia Północna
    Malta
    Mołdawia
    Monako

    Niemcy
    Norwegia

    Polska
    Portugalia

    Rosja
    Rumunia

    San Marino
    Serbia
    Słowacja
    Słowenia
    Szwajcaria
    Szwecja

    Turcja

    Ukraina

    Węgry
    Wielka Brytania
    Włochy

  • Felietony
  • Wideo
  • 30 lat
  • Kalendarz
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
  • Kraje

    Wybierz kraj:

    Polska

    Albania
    Andora
    Armenia
    Australia
    Austria
    Azerbejdżan

    Belgia
    Białoruś
    Bośnia & Hercegowina
    Bułgaria

    Chorwacja
    Cypr
    Czarnogóra
    Czechy

    Dania

    Estonia

    Finlandia
    Francja

    Grecja
    Gruzja

    Hiszpania
    Holandia

    Irlandia
    Islandia
    Izrael

    Kazachstan

    Litwa
    Luksemburg

    Łotwa

    Macedonia Północna
    Malta
    Mołdawia
    Monako

    Niemcy
    Norwegia

    Polska
    Portugalia

    Rosja
    Rumunia

    San Marino
    Serbia
    Słowacja
    Słowenia
    Szwajcaria
    Szwecja

    Turcja

    Ukraina

    Węgry
    Wielka Brytania
    Włochy

  • Felietony
  • Wideo
  • 30 lat
  • Kalendarz
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
Advertisement
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki

Eurowizja a Wielka Brytania: reprezentanci ze Szkocji! Jak wypadali?

Hubert Ratajczyk przez Hubert Ratajczyk
7 listopada 2022
w Historia, HOT
0
Eurowizja a Wielka Brytania: reprezentanci ze Szkocji! Jak wypadali?

Kenneth McKelllar - reprezentant Wielkiej Brytanii na Eurowizji 1966 / fot. - bbc.co.uk

32
SHARES
807
WYŚWIETLENIA

Eurowizja stała się dla Wielkiej Brytanii coroczną tradycją od 1959 roku. Od tego czasu bowiem Zjednoczone Królestwo nie opuściło ani jednego konkursu. Większość reprezentantów pochodziła z Anglii, chociaż czasami pojawił się ktoś z Walii czy też Szkocji. Dziś przyjrzymy się tym drugim.

Eurowizja 1966: Szkot w kilcie, który nie zachwycił Europy

Telewizja BBC na 11. Konkurs Piosenki Eurowizji wybrała wewnętrznie Kennetha McKellara. Wokalista urodził się w 1927 w Paisley. Z początku nie planował kariery jako solista, ponieważ studiował leśnictwo, które ukończył i pracował dla Szkockiej Komisji Leśnictwa. Porzucił jednak zawód i zaczął się kształcić w Royal College of Music jako śpiewak operowy. Po preselekcjach zadebiutował w UK Singles Charts. Dwa jego albumy utrzymywały się tam przez 10 tygodni. Przez ponad 15 lat koncertował w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz Nowej Zelandii. Okazjonalnie pojawiał się również w skeczach i musicalach. W 1996 przeszedł na emeryturę. Zmarł 9 kwietnia 2010 w wieku 82 lat na raka trzustki.

Wybrano go wewnętrznie, choć piosenkę wyłoniono poprzez preselekcje. W ramach cotygodniowego programu Kenneth McKellar’s A Song For Everyone przedstawił 5 kompozycji. Głosowali widzowie poprzez kartki pocztowe. Wygrał utwór pod tytułem A Man Without Love. Drugie było As Long As the Shun Shines, zaś najmniej spodobało się A Touch of the Tartan.

Wszystkie kompozycje wydano na EP-ce. Zwycięska piosenka pojawiła się na 30. miejscu UK Singles Charts. McKellar wystąpił w Luksemburgu jako ostatni w kolejności. Według dziennika The Guardian oraz książki Johna Kennedy’ego O’Connora: Eurovision Song Contest – The Official History, wywołał on zainteresowanie i westchnięcia publiczności. Nie przełożyło się to na wynik. Tenor zajął 9. miejsce, zdobywając 8 punktów. Najwyższą notę 5 punktów dostał od Irlandii. Wydarzyło się to tylko dwa razy w całej historii udziałów. 3 punkty dołożył Luksemburg. Był to najgorszy wynik Zjednoczonego Królestwa dotychczas i pozostanie nim do aż 1978 roku. Warto wspomnieć o słynnej wpadce podczas głosowania, gdzie prowadząca krzyknęła Good night, London, ale natychmiast się poprawiła, mówiąc Good evening, London. W formie żartu, sekretarz z Wielkiej Brytanii – Michael Aspel, odpowiedział Good morning, Luxembourg, czym wywołał salwę śmiechu u publiczności.

Eurowizja 1969: Dziewczyna, która nie chciała reprezentować swojego kraju

Reprezentantką Wielkiej Brytanii na Eurowizji w 1969 była Lulu, a właściwie Marie McDonald McLaughlin Lawrie. Wyłoniono ją wewnętrznie. Wokalistka urodziła się w 1948 w małej miejscowości o nazwie Lennoxtown, a dorastała w Dennistoun. Kiedy miała 12 lub 13 lat (źródła podają różnie), jej menadżer zwrócił się do zespołu Bellrocks, szukając dla niej doświadczenia scenicznego. Występowała z grupą w każdą sobotę. W wieku 14 lat otrzymała swój pseudonim od przyszłej menadżerki Marion Massey. Pod jej skrzydłami w 1964, przy wsparciu wytwórni Decca Records, wydała swoją wersję piosenki Shout. Stała się ona ogromnym przebojem, docierając do 7. miejsca w UK Singles Charts. Jej płyta Try To Understand, wydana w 1965, dotarła do TOP 40. Razem z grupą The Hollies w 1966 wyruszyła w tournee po Polsce. Było to w pewien sposób niezwykłe wydarzenie, ponieważ Lulu była pierwszą Brytyjką, która wystąpiła w kraju za żelazną kurtyną.

Później opuściła Decca Records i dołączyła do Columbia Records, gdzie wydawała kolejne piosenki, w tym eurowizyjne Boom Bang-A Bang. Jej kariera nie słabła. W latach 70. wydała cover piosenki The Man Who Sold the World Davida Bowiego, czym zawojowała stacje radiowe. W latach 80. stała się również popularna w Stanach Zjednoczonych. Mimo upływu lat jej kariera nie gaśnie. Łącznie wydała 16 albumów, wystąpiła w kilkunastu filmach i serialach. Aktualnie ma 74 lata.

Sukces Boom bang-a-bang

Lulu przez swoją ogromną popularność została wybrana wewnętrznie na reprezentantkę podczas Eurowizji 1969. Sama nie wiedziała po co ma tam jechać, ale Bill Cotton z BBC przekonywał ją, że to dobry pomysł, ponieważ miało jej to przynieść sukces i dobry wizerunek. Okazało się później, że miał rację. W wywiadach wspominała, że nie miała zbyt dużego wyboru. W programie Lulu co tydzień prezentowała piosenki, a widzowie ponownie wybierali poprzez kartki pocztowe. 1 marca ogłoszono, że wygrało Boom Bang-A Bang, drugie było March. Najgorzej wypadło I Can’t Go On Living Without You, którego współautorem był sam Elton John. Wokalistka w Madrycie wystąpiła jak 8. w kolejności i była jedną z czterech zwyciężczyń konkursu, zdobywając 18 punktów. Co ciekawe, wspominała, że bardzo nie lubiła tej kompozycji. Jest to zatem druga zwyciężczyni z Wielkiej Brytanii (po Sandie Shaw), która głośno o tym mówiła. Niemniej, jest to drugi najpopularniejszy utwór z całej dyskografii Lulu.

Eurowizja 1969
Eurowizja 1969 i jej zwyciężczynie – od lewej: Lulu (Wielka Brytania), Salome (Hiszpania), Massiel (Eurowizja 1968), Frida Boccara (Francja) i Lenny Kuhr (Holandia), fot. eurovision.tv

Eurowizja 1987: najgorsze dotychczas miejsce od debiutu

Reprezentantem Wielkiej Brytanii na 32. Konkurs Piosenki Eurowizji został Rikki, który tak naprawdę nazywa się Richard Winters Peebles. Urodził się w 1956 roku w Glasgow. Wokalista prócz występu na konkursie jest znany z pisania piosenek dla zespołu Middle of the Road. Jego solowy album nie odniósł żadnego sukcesu. Eurowizyjne preselekcje składały się z dziesięciu propozycji. Występowali sami debiutanci, wliczając w to autorów piosenek. Finał odbył się 10 kwietnia w centrum BBC w Londynie. Poprowadził je Terry Wogan. Głosowali jurorzy z dziewięciu miast. Rikki zwyciężył je z piosenką Only the Light. Na drugiej pozycji znalazła się Ann Turner, zaś ostatni był Ian Prince. Peebles wystąpił na Eurowizji jako 14. w kolejności. Zdobył 47 punktów, co dawało mu 13. pozycję. Był to najgorszy wynik kraju od debiutu w 1957. Piosenka w kraju również nie odniosła sukcesu. Znalazła się dopiero na 96. miejscu UK Singles Charts.

Eurowizja 1988: jeden punkt, który dzielił kraj od wygranej

Lata 80. to próby eksperymentowania z preselekcjami. Konkurs w 1988 roku wygrał Scott Fitzgerald, który naprawdę nazywa się William McPhail. Urodził się w 1948 w Glasgow. Swoją karierę rozpoczął w 1974 od wydania singla Judy Played The Jukebox. Jego największym przebojem jest piosenka If I Had Words, wydana razem z Yvonne Keeley. Kompozycja dotarła do 3. miejsca UK Singles Charts w 1978. Popularna była również w Australii i Nowej Zelandii. Scott w Dublinie wystąpił jako 4. w kolejności i zajął 2. miejsce, mając 136 punktów. Zaledwie 1 punktem pokonała go jeszcze niezbyt znana Celine Dion: Kanadyjka reprezentowała Szwajcarię. O wszystkim zdecydowała Jugosławia, która nie przyznała żadnego punktu Zjednoczonemu Królestwu. Patrzono na to z niedowierzaniem. Co ciekawe, to nie pierwszy raz, kiedy Wielka Brytania przegrała przez głosowanie Jugosławii. Stało się też tak również w 1968 roku – wtedy też zaważył 1 punkt.

Źródła: BBC, francuska i brytyjska Wikipedia, The Guardian, YouTube, John Kennedy O’Connor

Tematy: EurovisionEurowizjaHistoriaSzkocjaWielka Brytania

Powiązane wpisy

Polskie preselekcje 2025, Polska

Eurowizja 2025: Nowości z polskich selekcji.

2025/07/10
Eurowizja 2026: te kraje pojadą do Austrii! Podsumowanie aktualnej listy uczestników konkursu

Eurowizja 2026: te kraje pojadą do Austrii! Podsumowanie aktualnej listy uczestników konkursu

2025/07/07
Tbilisi, miasto-gospodarz Eurowizji Junior 2025

Eurowizja Junior 2025 – co wiemy na ten moment?

2025/07/02
FANvision, czyli mała Eurowizja już w przyszłym tygodniu! Poznaj reprezentantów OGAE Polska

FANvision, czyli mała Eurowizja już w przyszłym tygodniu! Poznaj reprezentantów OGAE Polska

2025/07/01
Eurowizja 2025, Polska, preselekcje, Sw@da x Niczos

OGAE Second Chance 2025: znamy reprezentantów Polski

2025/06/30
Eurowizja 2022, Martin Österdahl

MARTIN ÖSTERDAHL REZYGNUJE

2025/06/27

Wydawcą serwisu jest
Stowarzyszenie Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE Polska 

Redaktor naczelna: p.o. Katarzyna Kuszczak
Wiceredaktor naczelny: Jakub Milarski

ISSN: 2080-1750

Redakcja | Dołącz do OGAE Polska

Facebook Users Instagram Youtube Spotify Twitter Tiktok
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Eurowizja 2025
  • Eurowizja Junior 2024
  • Felietony
  • Kalendarz
  • Redakcja

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Akceptuję
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT