• Kraje

    Wybierz kraj:

    Polska

    Albania
    Andora
    Armenia
    Australia
    Austria
    Azerbejdżan

    Belgia
    Białoruś
    Bośnia & Hercegowina
    Bułgaria

    Chorwacja
    Cypr
    Czarnogóra
    Czechy

    Dania

    Estonia

    Finlandia
    Francja

    Grecja
    Gruzja

    Hiszpania
    Holandia

    Irlandia
    Islandia
    Izrael

    Kazachstan

    Litwa
    Luksemburg

    Łotwa

    Macedonia Północna
    Malta
    Mołdawia
    Monako

    Niemcy
    Norwegia

    Polska
    Portugalia

    Rosja
    Rumunia

    San Marino
    Serbia
    Słowacja
    Słowenia
    Szwajcaria
    Szwecja

    Turcja

    Ukraina

    Węgry
    Wielka Brytania
    Włochy

  • Felietony
  • Wideo
  • 30 lat
  • Kalendarz
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
  • Kraje

    Wybierz kraj:

    Polska

    Albania
    Andora
    Armenia
    Australia
    Austria
    Azerbejdżan

    Belgia
    Białoruś
    Bośnia & Hercegowina
    Bułgaria

    Chorwacja
    Cypr
    Czarnogóra
    Czechy

    Dania

    Estonia

    Finlandia
    Francja

    Grecja
    Gruzja

    Hiszpania
    Holandia

    Irlandia
    Islandia
    Izrael

    Kazachstan

    Litwa
    Luksemburg

    Łotwa

    Macedonia Północna
    Malta
    Mołdawia
    Monako

    Niemcy
    Norwegia

    Polska
    Portugalia

    Rosja
    Rumunia

    San Marino
    Serbia
    Słowacja
    Słowenia
    Szwajcaria
    Szwecja

    Turcja

    Ukraina

    Węgry
    Wielka Brytania
    Włochy

  • Felietony
  • Wideo
  • 30 lat
  • Kalendarz
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
Advertisement
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki

Dlaczego Eurowizja jest korzystną platformą dla wytwórni muzycznych?

Maciej Sychowiec przez Maciej Sychowiec
26 września 2019
w Felietony, News, Subiektywnie
1
Dlaczego Eurowizja jest korzystną platformą dla wytwórni muzycznych?
22
SHARES
542
WYŚWIETLENIA

Konkurs Piosenki Eurowizji to nie tylko rozrywka i godziny muzyki, ale też intratny biznes. Zainteresowanie przedsięwzięciem przez wytwórnie muzyczne jest ściśle związane z ich interesem ekonomicznym. Jednak udział swoich podopiecznych wiąże się z różnymi strategiami w zależności od etapu konkursu i intencji firm fonograficznych. 

Wytwórnie muzyczne potrafią być intensywnie zaangażowane w selekcje artysty i jego promocję. Ostatnia decyzja brytyjskiego nadawcy BBC o przekazaniu decyzji o wyborze grupy BMG pokazuje jak dużą rolę mogą one odegrać przy odpowiednim zaangażowaniu poszczególnych stron. Jednak w pierwszej kolejności, wytwórnie jako firmy, które są skoncentrowane na zysku muszą wiedzieć, że taka inwestycja będzie dla nich korzystna.

Eurowizja a wytwórnie: rola popularności konkursu

Punktem wyjściowym dla zaangażowania w Eurowizję na każdym jej etapie jest współpraca z nadawcą oraz zainteresowanie samym konkursem w kraju. Przekrojowym dowodem jest udział Polski od powrotu w 2014 roku. Wracając na Eurowizję, przedstawiciele branży muzycznej nie wyrażali wielkiego entuzjazmu względem konkursu. Zdaniem ówczesnego szefa Warner Music Poland, Eurowizja nie niosła za sobą prestiżu i działała na niekorzyść artystów uczestniczących w tym wydarzeniu. Sukces piosenki „My Słowianie” i duża oglądalność konkursu w Kopenhadze ewidentnie zmieniły nastawienie firmy. Utwór Moniki Kuszyńskiej, który reprezentowała Polskę na Eurowizji rok później została wydana właśnie nakładem tej firmy fonograficznej. Natomiast w 2016 roku, według pierwotnej koncepcji, to przedstawiciel Warnera miał pojechać ponownie na konkurs. Podobną sytuację możemy zaobserwować w przypadku Universal Music Poland. Zachęceni sukcesem swojej podopiecznej Roksany Węgiel na dziecięcej wersji konkursu, do wewnętrznej selekcji  na dorosłą wersję Eurowizji zaproponowali formację Tulia, która ostatecznie broniła polskich barw w Tel Awiwie.

 

Eurowizja a wytwórnie: selekcje jako inwestycja w rynek lokalny

Na poziomie selekcji istotną rolę odgrywa skupienie się na rynku wewnętrznym oraz promocji nowych nazwisk. Udział przedstawicieli poszczególnych wytwórni nie gwarantuje udziału w samej Eurowizji. Z tego względu udział w selekcjach ma często charakter instrumentalny. Szczególnie widać to na przykładzie Melodifestivalen, które stanowi platformę do wylansowania sezonowych przebojów na szwedzki rynek. Robert Litsén – przedstawiciel Cosmos Music podkreśla, że dla tych wytwórni, które chcą się skupić na rynku lokalnym, selekcje są często jedyną formą promocji nowych utworów. W niektórych przypadkach tylko jedna firma dostaje od nadawcy publicznego monopol na wybór preselekcyjnych utworów. Przykładem tego była kilkuletnia współpraca greckiego nadawcy i firmy Panik Records. Natomiast pomiędzy 2015 i 2018 australijski oddział Sony Music miał pełen udział w wyborze reprezentanta na Konkurs Piosenki Eurowizji.

 

Innym ważnym aspektem jest promocja nowych talentów za pośrednictwem selekcji. Eric Hasselqvist z firmy Publishing Company Ten zaznacza, że preselekcje stanowią trampolinę do promocji utworów lub mniej znanych wykonawców. Z perspektywy firm fonograficznych, selekcje mogą też działać w drugą stronę – jako platforma do werbowania przyszłych podopiecznych. Taka działalność była dość powszechna w fińskich wyborach. Dzięki udziałowi w fińskich eliminacjach zarówno Paradise Oskar (2011) oraz grupa Softengine (2014) zostali zauważeni i przygarnięci przez odpowiednio Universal i Sony jeszcze w czasie trwania selekcji.

 

Kolejnym znaczącą sytuacją, która jest szczególnie pomocna przy pracy firm fonograficznych to zdolność prognoz preferencji słuchaczy w kolejnych miesiącach. Elisabeth Widlund, z szwedzkiej organizacji Musikförläggarna zrzeszającej firmy zajmujące się tzw. publishingiem (czyli nabywaniem i zarządzaniem prawami autorskimi do utworów muzycznych), zwraca uwagę, że Melodifestivalen jest papierkiem lakmusowym, który pokazuje trendy dominujące na lokalnym rynku w zbliżających się miesiącach.

Eurowizja a wytwórnie: dystrybucja i promocja 

Ze względu na współczesny model dystrybucji muzyki, Eurowizja jest korzystną platformą promocji dla firm nagraniowych, szczególnie tych zorientowanych na eksport swoich podopiecznych. Wiąże się to z dwoma aspektami.

Po pierwsze odchodzi się od wydawania albumów z kilkunastoma utworami na rzecz promocji pojedynczych piosenek. Robert Skowroński ze szwedzkiego oddziału Warner Music zaznacza, że takie rozwiązanie nie oznacza, że artyści mają ograniczoną kreatywność, ale takie rozwiązania warunkują platformy streamingowe. Po drugie, Konkurs Piosenki Eurowizji, który skupia się na prezentowaniu pojedynczych propozycji jest zbieżny z taką filozofią. Szczególnie, że to platformy streamingowe zaczynają dominować przychody w branży muzycznej. Według raportów lokalnych organizacji zrzeszonych w Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego, w pierwszej połowie 2019 roku, w Polsce przychody ze streamingu stanowią 38% całego rynku muzycznego. We Włoszech jest to 66%, a w Norwegii aż 92%.

Dodatkowo, ich rola sprzyja rozszerzeniu grona potencjalnych odbiorców poza kraj pochodzenia. Niekwestionowanym liderem wśród uczestników Eurowizji 2019 jest Mahmood z Włoch. Mimo, że z racji na język, jego głównym odbiorcą są włoscy słuchacze, to wśród czołowych lokalizacji jest Paryż i Madryt. Jest to też dobry kanał promocji wykonawców, którzy pochodzą z mniejszych wytwórni. Dzięki Eurowizji czołowymi odbiorcami islandzkiej grupy Hatari są mieszkańcy Sztokholmu, Oslo, Helsinek i…Warszawy.

https://eurowizja.org/zwyciezca-eurowizji-2019-wedlug-spotify/

 

Innym efektem wynikającym ze specyfiki konkursu jest wykorzystywanie przy wyborze utworów na Eurowizji wcześniej wspomnianego publishingu. Duże wytwórnie często posiadają własną bazę utworów, z których czerpie wiele artystów decydujących się na udział w wydarzeniu. Piosenki poddawane są jednak modyfikacjom, aby pasowały do profilu danego artysty. Przykładem takiego działania jest utwór Anyone I want to be, który został napisany przez uznanego duńskiego producenta 5 lat zanim został zaproponowany Roksanie Węgiel.

Eurowizja jest też jedną z platform, które przyczyniają się do promocji wykonawców w rozgłośniach radiowych. Tutaj największą możliwość mają duże wytwórnie, których sieć oddziałów ma sprzężoną strategię danych wokalistów na lokalnych rynkach. Często jednak efekty takich działań są widoczne dopiero w okresie wakacyjnym po danej edycji konkursu, czego dowodem są choćby liczne występy uczestników Eurowizji podczas wakacyjnych koncertów telewizyjnych.

 

Eurowizja a wytwórnie: strategia ekonomiczna a kulturowa

Rola zaangażowania firm fonograficznych w kontekście Eurowizji wiąże się także ze znalezieniem równowagi pomiędzy komercyjną i kulturową strategią wokół artysty i jego piosenki. Większość wytwórni w wielu opracowaniach podkreśla rolę rozmowy z wykonawcą o jego artystycznej tożsamości. Jednak ze względu na rachunek ekonomiczny, Eurowizja wymaga kompromisów, ponieważ jest skupiona na rezultatach konkursowych. Z tego powodu, wytwórnia ma dużo większą kontrolę nad młodymi wykonawcami, szczególnie jeśli pochodzą z programów talent show. Programy jak X Factor czy Idol często stanowią formę selekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji.

https://eurowizja.org/talent-show-sposob-na-eurowizyjny-sukces/

Z drugiej strony, wsparcie wytwórni umożliwia udział w platformach skupionych na tworzeniu nowych utworów. Takimi rozwiązaniami są co raz popularniejsze warsztaty twórcze (songwriting camps). Przedsiębiorstwa fonograficzne często przygotowują takie wydarzenia przy współpracy ze swoimi partnerami z zagranicy. Dodatkowo, w niektórych przypadkach warsztaty są dedykowane wyłącznie selekcjom i samej Eurowizji. Fiński oddział Universal Music Group, który jest zaangażowany w łotewskie selekcje Supernova, od kilku lat organizuje właśnie takie spotkania dla lokalnych łotewskich twórców.

https://eurowizja.org/czy-eurowizyjne-obozy-tworcze-sa-wsparciem-dla-preselekcji/

Pewną formą kompromisu, który jest też często zależny od strategii nadawców publicznych, jest linia narracji przy promocji utworu. Jeśli w kontaktach z mediami podkreślane jest przesłanie utworu lub artystyczna tożsamość wykonawcy, to komercyjny wydźwięk piosenki jako produktu jest mniej zauważalny.

Podsumowując, Konkurs Piosenki Eurowizji jest wydarzeniem, które ma potencjał dla wytwórni muzycznych. Warunkiem jego zaistnienia jest współpraca z nadawcą oraz popularność samego konkursu. Same selekcje do Eurowizji mogą stanowić platformę do promocji na lokalnym rynku, wyławiania nowych wykonawców, a nawet ustalania prognozy trendów muzycznych. Dodatkowo, Eurowizja jest spójna z obecnym modelem dystrybucji muzyki za pomocą platform streamingowych. Jednak tak jak w przypadku pracy z każdym artystą, pojawia się konflikt pomiędzy traktowaniu wykonawcy jako produkt oraz promocji jego/jej artystycznej tożsamości.

 

Źródło: Onet, Musikindustrin, Popruntheworld, DR, Mirja Bokholm & Anna Savostina (2011)  Artiststrategier – Där kultur möter kommersialism i den svenska skivbranschen. Stockholm School of Economics

 

Tematy: 20192020EurowizjaPolskaspotifySzwecjaWytwórnie muzyczne

Powiązane wpisy

Eurowizja 2025: reakcje zagranicznych mediów. Bardzo dobre recenzje Gai!

Ic kajna krejsa czyli jak marki wykorzystują popularność Eurowizji.

2025/06/23
Eurowizja 2025: pobierz karty do głosowania w wielkim finale!

Eurowizja 2025: pobierz karty do głosowania w wielkim finale!

2025/05/16
JJ, Justyna Steczkowska i KAJ na Eurowizji 2025

Eurowizja 2025. Wiemy, kiedy Justyna Steczkowska wystąpi w finale

2025/05/16
Eurowizja 1995 Justyna Steczkowska

Justyna Steczkowska wraca po 30 latach: jak to było w 1995?

2025/05/13
Eurowizja 2025, Bazylea

Eurowizja 2025: jak zmieniły się przewidywania bukmacherów po próbach? Kto ma szanse na zwycięstwo?

2025/05/12
Eurowizja 2025: Justyna Steczkowska na drugiej próbie. Oto fragment występu!

Eurowizja 2025: Justyna Steczkowska na drugiej próbie. Oto fragment występu!

2025/05/07

Wydawcą serwisu jest
Stowarzyszenie Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE Polska 

Redaktor naczelna: p.o. Katarzyna Kuszczak
Wiceredaktor naczelny: Jakub Milarski

ISSN: 2080-1750

Redakcja | Dołącz do OGAE Polska

Facebook Users Instagram Youtube Spotify Twitter Tiktok
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Eurowizja 2025
  • Eurowizja Junior 2024
  • Felietony
  • Kalendarz
  • Redakcja

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Akceptuję
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT