Chór Roku Eurowizji powróci w 2021 roku!

Eurowizja Chórów 2019

Eurowizja Chórów 2019 - zwycięzcy z Danii, fot. eurovision.tv

Eurowizja Chórów to kolejny format Europejskiej Unii Nadawców, który najprawdopodobniej zobaczymy w przyszłym roku. Będzie to trzecia edycja tego konkursu. Co wiemy o widowisku?

Jak podaje portal Eurovision Ireland, powołując się na współorganizatora Chóru Roku Eurowizji, fundację Interkultur, konkurs na pewno odbędzie się w przyszłym roku. Tym samym widowisko zostanie zorganizowane zgodnie z planem, w 2021 roku. Nie  wiadomo, jak epidemia koronawirusa wpłynie na jego organizację. W każdej z edycji w konkursie brało udział kilkuset artystów tworzących 9-10 chórów. Na ten moment nie znamy także gospodarza kolejnej edycji. Poprzednio były to łotewska Ryga oraz szwedzki Göteborg. Poprzednie konkursy odbywały się pod koniec lipca lub na początku sierpnia.

Eurowizja Chórów 2021: kto weźmie udział?

Do tej pory jedynie Walia potwierdziła zainteresowanie udziałem w konkursie Chór Roku Eurowizji. W kolejnej edycji możemy się także spodziewać startu Belgii, Łotwy, Niemiec i Słowenii, które to uczestniczyły zarówno w 2017, jak i w 2019 roku. Możliwe, że w stawce zobaczymy także zeszłorocznych triumfatorów – Duńczyków. Przed dwoma laty Hiszpania deklarowała chęć debiutu w kolejnej Eurowizji dla Chórów.

Z konkursu najprawdopodobniej wycofa się Szwajcaria. Nadawca dostrzegł, że formaty taneczne i chóralne nie cieszą się powodzeniem wśród rodzimych odbiorców. W sumie we wszystkich krajach uczestniczących w zeszłorocznej edycji, konkurs obejrzało zaledwie 1,4 miliona widzów. Eurowizja Chórów nie jest ciekawą alternatywą także dla Czech. Braku zainteresowania konkursem możemy spodziewać się od Telewizji Polskiej. Nasz nadawca nie uczestniczył, ani nie transmitował żadnej z edycji widowiska.

Eurowizja Chórów: zasady i historia konkursu

Eurowizja Chórów to kolejny format EBU przeznaczony dla nadawców będących członkami organizacji. W konkursie mogą wziąć udział tylko profesjonalne chóry. Mogą one wykonać utwory z dowolnego gatunku, jednak muszą zawierać elementy muzyki charakterystycznej dla danego kraju lub jego regionu. Występ nie może przekraczać sześciu minut. Najlepsza trójka zdaniem jurorów awansuje do finału. Ostatnim razem zwycięski zespół otrzymał prawo do występu podczas World Choir Games, na którym Chór Roku Eurowizji jest wzorowany.

Do tej pory w konkursie wzięło udział 13 krajów. Najbardziej utytułowanym jest Słowenia. W 2017 roku chór z tego kraju okazał się najlepszy, a w 2019 roku kolejny zespół był trzeci. Dwukrotnie w najlepszej trójce znalazła się Łotwa, zajmując odpowiednio trzecią i drugą pozycję. W ubiegłym roku rywalizację zwyciężył chór z Danii.

Eurowizja Chórów – zwycięzcy pierwszej edycji, chór Carmen Manet ze Słowenii, fot. eurovision.tv
Exit mobile version