Choć Eurowizja nie jest priorytetowym projektem dla nadawcy publicznego RTCG, Czarnogóra snuje wizje powrotu do rywalizacji. Reprezentanta ma wyłonić nowy festiwal muzyczny, promujący lokalnych twórców.
Od początku istnienia państwa udział Czarnogóry w konkursie zależy od znalezienia środków na start. To właśnie z powodów finansowych nadawca nie wysłał swojego reprezentanta zarówno do Oslo, jak i do Dusseldorfu. Kolejna – tym razem roczna – przerwa miała miejsce w 2021 roku. Ostatnią uczestniczką konkursu z Czarnogóry była Vladana, która zakończyła udział w Eurowizji 2022 na etapie półfinałów. Od tego czasu kraj nie startuje w Eurowizji. Jednak w najbliższej przyszłości ma się to zmienić.
Eurowizja i Czarnogóra? Powrót w 2025 roku!
Skąd nagła zmiana czarnogórskiego nadawcy w stosunku do Eurowizji? RTCG poszukuje dodatkowego formatu, który promowałby lokalnych twórców i rodzimą kulturę. Przedstawicielom opinii publicznej brakuje Montevizji, czyli programu, który pełnił taką rolę, a jednocześnie był metodą selekcji reprezentanta Czarnogóry na Eurowizję. W odpowiedzi na pytania dotyczące rocznego planu programowego, skierowane do nadawcy, RTCG zapewnił, że planuje wypełnić tę lukę.
RTCG zastanawia się nad organizacją festiwalu muzycznego skupiającego się na promocji nowych utworów oraz lokalnych wykonawców i autorów piosenek. W zależności od dostępnych środków, festiwal mógłby być również platformą wyboru reprezentanta Czarnogóry na Eurowizję 2025.
RTCG, czarnogórski nadawca publiczny
Eurowizja Junior i Czarnogóra?
Co więcej, wszystko wskazuje na to, że zarówno Eurowizja 2024, jak i Eurowizja Junior 2024 będą transmitowane na kanałach RTCG. To otwiera Czarnogórze drogę do udziału nie tylko w Eurowizji, ale i w Juniorze. Choć oba programy są wpisane w programie stacji na 2024 rok, to ostateczna decyzja zapadnie w dziale rozrywki.
Czarnogóra na Eurowizji
Czarnogóra zadebiutowała w 2007 roku, czyli w pierwszej edycji po odrodzeniu niepodległego państwa. Do dziś wzięła udział w konkursie dziesięciokrotnie, jednak tylko dwa razy udało się jej reprezentantom awansować do finału. Najwyższe miejsce osiągnął Knez, zajmując trzynastą pozycję w finale w Wiedniu w 2015 roku. Wcześniej wokaliści z Czarnogóry startowali w konkursie jako przedstawiciele federacji Serbii i Czarnogóry (2005 – No Name) czy Jugosławii (1983 – Danijel Popović). Czarnogóra ma także za sobą dwa starty w Eurowizji Junior (2014 i 2015). Najlepszy rezultat zanotowała Jana Mirković, zajmując z utworem Oluja trzynastą lokatę.
Eurowizja 2024: co wiemy?
68. Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizuje Szwecja za sprawą zwycięstwa Loreen z utworem Tattoo. Miejscem wydarzenia będzie Malmö Arena, gdzie odbyło się ono już w 2013 roku, również po wygranej Loreen. Półfinały konkursu zobaczymy 7 i 9 maja, a Wielki Finał – 11 maja 2024 roku. Nieznane pozostają szczegóły dotyczące prowadzących. Slogan brzmi United By Music – tegoroczne hasło pozostało w użyciu na kolejne lata.
W konkursie udział weźmie 37 państw. Po 31 latach przerwy w stawce historycznie znajdzie się Luksemburg, którego reprezentanta poznamy 27 stycznia podczas preselekcji. Niestety, w konkursie zabraknie ponownie Bułgarii, Macedonii Północnej i Słowacji. Znamy już reprezentantów Belgii, Cypru, Grecji, Holandii, Słowenii i Wielkiej Brytanii. Z kolei Francja, Czechy i Albania wskazały już reprezentanta i piosenkę. O udziale w konkursie poinformowała również Telewizja Polska. Sezon selekcyjny można śledzić w naszym kalendarzu.