Znamy pierwsze szczegóły związane z 14. Konkursem Piosenki Eurowizji dla Dzieci! Show wraca do wyspiarzy, ale zmieni się godzina transmisji! 

Europejska Unia Nadawców w dość kontrowersyjnych okolicznościach zwolniła poprzedniego Supervisora Eurowizji dla Dzieci – Vladislava Yakovleva. Jego miejsce zajął Jon Ola Sand, który od tego momentu pełni funkcję głównego kierownika wykonawczego wszystkich konkursów EBU tj. Eurowizji (tej w maju, na którą teraz najbardziej czekamy), Dziecięcej Eurowizji, Eurowizji dla Młodych Tancerzy i Muzyków. Nowe kierownictwo to nowe podejście do show i zmiany są już widoczne. Zdecydowano, że tegoroczny konkurs dziecięcej Eurowizji zorganizowany zostanie 20 listopada, czyli w niedzielę, a nie w sobotę, jak to miało miejsce do tej pory. Transmisja ma się rozpocząć po południu. Decyzja o zmianie godziny emisji podyktowana jest sugestiami ze strony nadawców, którzy rezygnowali z uczestnictwa właśnie dlatego, że uważali iż godzina 19:45 w sobotę to nie jest idealna pora dla rodzin i młodzieży, a są to przecież główni odbiorcy programu.

Poznaliśmy również gospodarza konkursu – decyzja EBU nie jest jednak niespodzianką. Show trafia na Maltę, która zwyciężyła podczas Eurowizji dla Dzieci 2015 za sprawą Destiny i jej utworu „Not My Soul”. Tym samym kraj będzie organizował konkurs już po raz drugi, gdyż wcześniej był gospodarzem imprezy w 2014 roku po tym, gdy w 2013 dla wyspiarzy wygrała Gaia Cauchi. Nadawcą odpowiedzialnym za przygotowanie widowiska będzie PBS, którey świetnie poradził sobie z wyzwaniem sprzed dwóch lat. Przedstawiciel telewizji maltańskiej, Anton Attard, przyznał, że przy przygotowaniach Maltańczycy na pewno wykorzystają doświadczenie z 2014 roku i obiecują show na najwyższym poziomie oraz ciekawe zmiany w samym formacie. Nie mają też wątpliwości, że Malta znów będzie chwalona za gościnność. Oby tylko gospodarzom nie zdarzyła się wpadka taka jak podczas próby generalnej przed JESC 2014, gdy w trakcie występu jednej z faworytek – Krisii Todorovej z Bułgarii doszło do awarii prądu i na terenie areny zgasło światło.

Więcej szczegółów dotyczących Eurowizji dla Dzieci 2016 poznamy już podczas jednej z konferencji prasowych w ramach sezonu eurowizyjnego w Sztokholmie. Na pewno do Szwecji przyjedzie też Destiny z Malty. Co ciekawe, już pięć państw potwierdziło udział w czternastej edycji show. Są to Malta, Irlandia, Albania, Bułgaria i Holandia. Reprezentanta Albanii poznamy już 1 czerwca. Następcę Misheli Repo, która w Bułgarii zajęła wysokie, piąte miejsce, Albańczycy wybiorą poprzez “Festivali i 52 i Kenges Per Femijeve”.

Źródło: EBU, RTSH, fot.: www.azamaraclubcruises.com