Dziś wielki finał Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2015, który odbędzie się w stolicy Bułgarii – Sofii. O Grand Prix walczy 16 krajów europejskich i Australia.

Wieczorem, o 19:30, rozpocznie się transmisja finału Eurowizji dla Dzieci 2015 z udziałem 17 państw. Będzie to już trzynasta edycja konkursu, w którym startują dzieci w wieku od 10 do 15 lat. Tegoroczna odsłona jest jedną z największych w historii, a to za sprawą udanych negocjacji, których efektem był powrót Macedonii i Albanii oraz debiut Irlandii i Australii. Zgodnie z regulaminem konkursu, podczas wieczornego finału usłyszymy utwory wykonane w językach narodowych, jednak max. 25% tekstu utworu może być wykonana w innym języku i jeśli już ktoś z tej możliwości skorzystał, to wybrał język angielski. Stawka konkursowa wygląda następująco:

 1. 1. SERBIA – Lena Stamenković „Lenina Pesma”
 2. 2. GRUZJA – Grupa Virus „Gabede”
 3. 3. SŁOWENIA – Lina Kuduzović „Prva ljubezen”
 4. 4. WŁOCHY – Chiara & Martina „Viva”
 5. 5. HOLANDIA – Shalisa „Million lights”
 6. 6. AUSTRALIA – Bella Paige „My Girls”
 7. 7. IRLANDIA – Aimee Banks „Realta na Mara”
 8. 8. ROSJA – Mikhail Smirnov „Mechta (Dreams)”
 9. 9. MACEDONIA – Ivana & Magdalena „Pletenka – Braid of Love”
 10. 10. BIAŁORUŚ – Ruslan Aslanov „Volshebsvto (Magic)”
 11. 11. ARMENIA – Mika „Love”
 12. 12. UKRAINA – Anna Trincher „Pochny z sebe”
 13. 13. BUŁGARIA – Gabriela & Ivan „Colour of Hope”
 14. 14. SAN MARINO – Kamilla Ismailova „Mirror”
 15. 15. MALTA – Destiny Chukunyere „Not my soul”
 16. 16. ALBANIA – Mishela Rapo „Dambaje”
 17. 17. CZARNOGÓRA – Jana Mirković „Oluja”

Wśród kompozytorów i autorów tekstów znaleźli się młodzi reprezentanci, ale też autorzy znany m.in. z projektów realizowanych na potrzeby „dorosłej” Eurowizji np. duet Maraaya (reprezentanci Słowenii na Eurowizji 2014), tandem Adrian Hila-Pandi Laco (Albania), Leontina (Serbia), Vladimir Grajić (twórca „Molitvy”, zwycięskiego utworu Serbii w 2007) czy Jonas Gladnikoff. Kompozytorką utworu Australii jest popularna wokalistka Delta Goodrem.

Eurowizję dla Dzieci 2015 poprowadzi samodzielnie Poli Genova, popularna wokalistka i reprezentantka Bułgarii na Eurowizji 2011 z utworem „Na Inat”. Gościem specjalnym będzie ubiegłoroczny zwycięzca JESC – Vincenzo Cantiello z Włoch, a hymn tegorocznego konkursu „Discover” wykona Krisia Todorova (laureatka 2. miejsca na Eurowizji dla Dzieci rok temu) w towarzystwie wszystkich tegorocznych wykonawców. Impreza odbędzie się w Armeec Arenie, a organizatorem jest telewizja publiczna BNT. Konkurs transmitowany będzie od godziny 19:30 za pośrednictwem strony internetowej JuniorEurovision.tv, ale można również skorzystać z transmisji internetowych poszczególnych nadawców czy z przekazu satelitarnego stacji europejskich dostępnych na terenie Polski.

O tym, kto zdobędzie Grand Prix zdecydują jurorzy i widzowie. Specjalne komisje głosować będą na podstawie występów obejrzanych podczas wczorajszej próby generalnej, z kolei widzowie decydować będą w trakcie trwania półfinału, po zakończeniu stawki konkursowej. Televoting nie będzie dostępny w Australii (z powodu bardzo wczesnej pory transmisji) i San Marino (z powodu braku niezależnej sieci telefonicznej w kraju). Tradycyjnie już Europejska Unia Nadawców przekaże każdemu państwu 12 punktów, a swoją punktację ogłosi również tzw. Kids Jury, złożone z przedstawicieli wszystkich startujących państw. Zwycięzca Eurowizji dla Dzieci ma pierwszeństwo w walce o tytuł organizatora kolejnej edycji, natomiast jeśli wygra Australia, konkurs odbędzie się w Europie, a nadawca SBS będzie mógł go zorganizować we współpracy z jedną z telewizji europejskich.

Wśród faworytów wymienia się Słowenię, Armenię, Maltę, Australię i Serbię, ale walka o zwycięstwo może być bardzo interesująca, bo poziom jest wyrównany. Przypomnijmy, że po dwa zwycięstwa mają na koncie Białoruś i Gruzja, a po jednym Malta, Armenia, Ukraina, Rosja, Włochy i Holandia. Krajem, który najdłużej czeka na swoje zwycięstwo jest Macedonia, startująca w show (z przerwami) od 2003 roku.

Więcej informacji na temat konkursu znaleźć można na oficjalnej stronie JuniorEurovision.tv, gdzie dostępne są nagrania video oraz zdjęcia z przygotowań i przebiegu prób technicznych czy generalnych, a także wywiady i biografie uczestników. Wszystkim fanom Eurowizji dla Dzieci życzymy wielu emocji! Niech wygra najlepszy!

Źródło informacji i foto: EBU

1 KOMENTARZ

 1. Skoro wzrasta ogólne zainteresowanie Eurowizją Dla Dzieci, no to i ja się tą sprawą zainteresowałem 🙂 . W końcu przesłuchałem wszystkie 17 piosenek. Powiem tak: nie jest źle pod względem muzycznym. Powiem więcej: poziom tegoż juniorskiego konkursu jest, moim zdaniem, nawet lepszy od poziomu tegorocznej dorosłej Eurowizji!!! Wprawdzie także i w tym, juniorskim konkursie, jest trochę wycia – ale ogólnie, nie jest źle! I tak jest tego mniej, niż na ESC’15 🙂 . Nawet i wyjące piosenki nie są tragiczne… a ogólnie, każdą z tych 17 piosenek mogę wysłuchać z pewną przyjemnością (mniejszą lub większą). No cóż… nigdy nie byłem fanem dziecięcej muzyki… 🙂 , ale akurat w tym konkursie nie jest aż tak, stereotypowo, dziecięco! Niektóre wykonawczynie oraz wykonawcy, wyglądają prawie jak dorośli – aż trudno uwierzyć, że mają maksimum 15 lat!

  Dobra, do rzeczy: wyodrębnił mi się pewien ranking – ciekawe, czy cokolwiek się z tego sprawdzi! 🙂

  1) IRLANDIA (MEGA WYBITNY UTWÓR!!!)
  2) Armenia
  3) Była Jugosłowiańska Republika Macedonii (sorry, mam rodzinę w Grecji 🙂 )
  4) Malta
  5) Gruzja
  6) Słowenia
  7) Rosja
  8) Białoruś
  9) Australia
  10) Holandia
  11) Albania
  12) Serbia
  13) Holandia
  14) Bułgaria
  15) Ukraina
  16) San Marino (nawet fajnie brzmi język italski śpiewany z rosyjskim akcentem 🙂 ).
  17) Italia (no ale naprawdę, no tak mi wyszło, italska piosenka nie jest zła… po prostu ogólny pioziom JESC 2015 jest bardzo wysoki – moim zdaniem, oczywiście).

  Gdyby tak Irlandia wróciła do tych swoich eurowizyjnych klimatów (ale tak naprawdę – nie tak, jak do tej pory, tzn. po 2000 r…, a raczej właśnie do tych klimatów przed 2000 r. 🙂 ) … Gdyby tak Eire zrobiła, no to to by było coś!!! Marzy mi się coś w stylu Eimear Quinn – „The Voice”… ale kogo to obchodzi, dzisiaj są smartfonowe czasy… :]. Dobra, no to tyle. Pozdrawiam wszystkich, papa i miłego dnia!