Po paru dniach opóźnienia, Europejska Unia Nadawców w końcu oznajmiła, że tegoroczna, trzynasta Eurowizja dla Dzieci zorganizowana zostanie w stolicy Bułgarii!
W przeciwieństwie do „dorosłej” Eurowizji, w dziecięcej odsłonie konkursu zwycięzca nie zostaje automatycznie organizatorem kolejnej edycji, a otrzymuje jedynie pierwszeństwo do objęcia tej funkcji. Z tego prawa skorzystały w ostatnich latach Ukraina i Malta, jednak laureat ubiegłorocznego konkursu – Włochy – zrezygnował z zapraszania Europy do Rzymu. Gdy zwycięzca JESC rezygnuje z organizacji, daje jednocześnie zielone światło wszystkim innym nadawcom, którzy chcieliby podjąć się tego wyzwania. O przejęcie JESC 2015 do ostatniej chwili walczyły Bułgaria z Maltą. Ten pierwszy kraj wrócił na Eurowizję dla Dzieci w 2014 roku i zajął 2. miejsce za sprawą Krisii Todorovej, nazywanej też „moralną” zwyciężczynią konkursu. Sukces na Malcie sprawił, że JESC stało się w Bułgarii niezwykle popularne, stąd też szybko pojawił się pomysł, by starać się o prawa do organizacji show.
O tym, że konkurs trafi na Bałkany mówiło się już od paru miesięcy, jednak dopiero dziś EBU poinformowało oficjalnie, że Eurowizja dla Dzieci zorganizowana zostanie 21 listopada 2015 roku w Sofii. Miejscem zmagań będzie Arena Armeec. Obiekt otwarto w 2011 roku, może pomieścić ok. 12 tysięcy widzów i gościła do tej pory wiele imprez sportowych jak i koncertów światowych gwiazd jak np. Toma Jonesa, Julio Iglesiasa, Lady Gagę, Red Hot Chili Peppers, Jennifer Lopez, Gorana Bregovicia, Jessie J czy najpopularniejsze divy muzyki serbskiej – Cecę i Lepą Brenę.
Nadawca bułgarski jest niezwykle zadowolony z porozumienia z EBU, twierdząc, że to wspaniała okazja dla BNT i całego kraju, by zorganizować tak prestiżową imprezę muzyczną. „Krisia, Hassan i Ibrahim udowodlini, że odniesienie sukcesu jest możliwe” – mówi dyrektor stacji Vyara Ankova. Bułgaria po raz pierwszy organizować będzie konkurs Europejskiej Unii Nadawców. Stacja BNT jest aktywnym członkiem EBU od 1993 roku, jednak dopiero w 2005 roku zdecydowała się na debiut podczas „dorosłej” Eurowizji, jednak do tej pory może się pochwalić tylko jednym sukcesem – 5. miejscem w 2007 roku. Z powodu problemów finansowych nadawca od 2014 roku nie uczestnicy w konkursie.
Podczas Eurowizji dla Dzieci Bułgarzy zadebiutowali w 2007 roku z formacją Bon-Bon, zajmując 7. miejsce. Rok później ich reprezentantka nie spodobała się Europie i zakończyła rywalizację na ostatnim miejscu, co sprawiło, że BNT wycofała się z rywalizacji. Powrót nastąpił w 2011 roku, jednak udało się osiągnąć tylko 8. miejsce. Po kolejnych dwóch latach nieobecności nadawca BNT postanowił nie tylko wrócić do konkursu, ale też zaprosić do współpracy prywatną telewizję BTV, która już wtedy promowała utalentowaną Krisię, zwaną „księżniczką Bułgarii”. Wokalistka wystąpiła na Malcie w towarzystwie dwóch utalentowanych pianistów i zajęła 2. miejsce. Przypomnijmy sobie jej balladę „Planet of the Children”.
Póki co osiem państw potwierdziło chęć udziału w Eurowizji dla Dzieci 2015. Poza Bułgarią są to Szwecja, Białoruś, Gruzja, Holandia, Słowenia oraz powracająca Albania i debiutująca Irlandia. Kolejny etap negocjacji z nadawcami ruszy zapewne po „dorosłej” Eurowizji. Telewizja Polska uczestniczyła w JESC dwukrotnie (2003-2004), zawsze zajmując ostatnie miejsce, co jest jednym z głównych powodów trwałej nieobecności podczas konkursu.
Źródło: JuniorEurovision.tv, BNT, Wikipedia, inf. własne; fot: decouvrirlabulgarie.fr