Rosja ma już piosenkę na ESC, Serbia i Macedonia wskazały reprezentantki, Armenia opublikowała tytuł utworu, a Gruzja nazwę zespołu. W świecie JESC dzieje się coraz więcej!

Zakończony niedawno finał preselekcji rosyjskich do Eurowizji dla Dzieci 2015 wygrał Mikhail Smirnov ze spokojnym utworem „Mechta”. Wokalista zdobył 34 punkty w głosowaniu widzów i jurorów. W finale udział wzięło 18 uczestników. Drugie miejsce przypadło Marii Mirovej, a trzecie duetowi Khikmatullina & Maneshina. Zwycięski utwór odsłuchać można poniżej:

W ostatnich dniach reprezentantów wybrano także w Serbii, Macedonii i we Włoszech. Dla Serbii zaśpiewa finalistka popularnego show „Pinkove Zvezdice”, będącego lokalną odpowiedzią na „The Voice. Kids” – Lena Stamenković. W Sofii wykona utwór pt. „Lenina pesma (Utwór Leny)” autorstwa Leontiny Vukomanović, jurorki we wspomnianym programie, która wcześniej m.in. startowała w preselekcjach do ESC 2004, a także współpracowała m.in. z Zeljkiem Joksimoviciem czy Tose Proeskim. Napisała słowa do „Lane Moje” czy „Ovo je Balkan”, a także uczestniczyła w wyborze Bojany Stamenov na tegoroczną Eurowizję. Na razie nie wiadomo kiedy usłyszymy piosenkę Leny Stamenović, więc póki co prezentujemy jedno z jej wykonań podczas programu „Pinkove zvezdice”:

https://www.youtube.com/watch?v=PyXM6vr7KWg

Na wybór wewnętrzny zdecydowała się również, powracająca do konkursu, Macedonia. Kraj reprezentować będą Ivana Petkovska i Magdalena Aleksovska, trzynastolatki ze stolicy. Ich utwór na Eurowizję dla Dzieci mamy poznać w ciągu paru najbliższych dni. Na razie nie znamy tytułu ani autorów propozycji.

Małym skandalem zakończył się finał preselekcji włoskich w ramach popularnego show „Ti lascio una canzone”. 12 września ogłoszono, że po serii eliminacji do Sofii jadą siostry Scarpari – Chiara i Martina, które w ostatecznym duelu pokonały Giovanni’ego Sutera Sardo (pisaliśmy o tym TUTAJ). Parę dni później telewizja RAI odkryła, że doszło do technicznego błędu przy liczeniu głosów, unieważniła wyniki i ponownie zorganizowała finał, by widzowie mogli jeszcze raz, tym samym bez błędów, zdecydować o zwycięzcy. 19 września Włosi ponownie wysłuchali kandydatów i ponownie wskazali Chiarę i Martinę. Nie wiadomo jeszcze, jaki utwór siostry zaśpiewają w Sofii. Przypomnijmy, że Włosi rok temu debiutowali i jednocześnie triumfowali podczas Eurowizji dla Dzieci. Zobaczmy, jak siostry Scarpari prezentują się na żywo:

Kraje kaukaskie również przygotowują się do Eurowizji dla Dzieci i dość mocno dozują informacje, jakie przekazują mediom. Wiemy, że Armenę reprezentować będzie Micheal Varosyan, popularny w tym kraju wokalista. Jego utwór nosić będzie prosty tytuł „Love”, a premierę zapowiedziano na 6 października. Kompozytorką jest Lilit Navasardyan, a tekst napisał Avet Barseghyan. Utwór ma być utrzymany w stylu rock’n’roll, a Michael wykona go na scenie pod pseudonimem Mika.

Gruzini od paru lat tworzą specjalne formacje dziecięce, które wysyłają na Eurowizję dla Dzieci. Nie inaczej jest w tym roku. Od jakiegoś czasu wiemy, że kraj reprezentować będą Helen Kezhrishvili, Lizzie Tavberidze, Tako Gagnidze i Data Pavliashvili, a od dziś kwartet ma swoją nazwę – Virus. Póki co nic więcej nie wiemy…

Słowenia i Holandia to kraje, które zdecydowały się na preselekcje narodowe i to dodatkowo wieloetapowe. Pierwszy półfinał holenderski wygrały ShalisaGuusje, które zakwalifikowały się do finału ze swoimi piosenkami – „Million Lights” i „Talk About Love„. Drugi półfinał odbędzie się w sobotę, finał zapowiedziano zaś na 3 października. W Słowenii do finału zakwalifikowała się Leni z „Najlepsi dan”. Drugi półfinał odbędzie się 27 października.

Poniżej prezentujemy aktualną listę reprezentantów i piosenek na JESC 2015. Przypominamy, że lista uczestników nadal jest otwarta, więc do końca września nowe kraje mogą zostać dołączone do stawki konkursowej.

 • Albania – Mishela Rapo „Dambaje
 • Armenia – Michael Varosyan „Love”
 • Białoruś – Ruslan Aslanov „Volshebstvo
 • Bułgaria – Gabriela Jordanova „?”
 • Czarnogóra – Jana Mirković „Oluja” 
 • Gruzja – Virus „?”
 • Holandia – ? „?”
 • Irlandia – ? „?”
 • Macedonia – Ivana i Magdalena „?”
 • Malta – Destiny Chukunyere „?”
 • Rosja – Mikhail Smirnov „Mechta
 • Serbia – Lena Stamenković „Lenina Pesma”
 • Słowenia – ? „?”
 • Ukraina – Anna Trincher „Pochny z sebe
 • Włochy – Chiara i Martina Scarpari „?”

Źródło: JuniorEurovision.tv, Eurovoix, fot: EBU (Elena Volotova)