Wraz z odwołaniem Eurowizji 2020 w Rotterdamie, ogłoszone zostało zawieszenie mniejszego formatu. Eurowizja dla Młodych Muzyków w Zagrzebiu miała odbyć się w nowym terminie, ale nie odbędzie się wcale. Co wiemy?
Jak wynika z informacji poszczególnych nadawców publicznych, Europejska Unia Nadawców zrezygnowała z organizacji Eurowizji Młodych Muzyków w tym roku. Ze względu na pandemię COVID-19 w marcu konkurs został zawieszony, ale ostatecznie nie uda się go zorganizować w najbliższej przyszłości. Nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle się odbędzie.
Eurowizja dla Młodych Muzyków: anulowanie
Tuż po marcowym odwołaniu Eurowizji 2020 dowiedzieliśmy się, że Eurowizja Młodych Muzyków została bezterminowo przełożona. Ostatecznie EBU doszła do wniosku, że konkurs należy całkowicie anulować. To pierwszy raz w historii tego formatu, kiedy nie odbywa się on w planowanym terminie. Bliźniaczy konkurs dla młodych tancerzy był z różnych względów anulowany trzykrotnie – w 2007, 2009 i 2019 roku. Nie wiadomo, czy Eurowizja dla Młodych Muzyków odbędzie się w 2021 roku, ani czy w ogóle powróci. Temat ten będzie poruszony na spotkaniu Grupy Referencyjnej EBU, które jeszcze we wrześniu ma odbyć się w Pradze. Prawdopodobnie wtedy zapadną oficjalne decyzje o przyszłości formatu. Być może spadek zainteresowania nadawców i niepewna sytuacja epidemiologiczna doprowadzą do trwałej rezygnacji z tego wydarzenia.
Młodzi artyści wykonujący muzykę klasyczną, mieli spotkać się w Zagrzebiu w czerwcu. Półfinał był zaplanowany na 17 czerwca, a gala finałowa miała odbyć się w Placu Króla Tomisława cztery dni później. Udział w konkursie zadeklarowało 11 państw, w tym powracająca po przerwie Ukraina. Jednak aż osiem państw chciało się wycofać. Swoich reprezentantów zdążyło wskazać już trzech nadawców: pianista Ivan Petrović-Poljak miał bronić barw gospodarzy – Chorwatów, sąsiedni Słoweńcy wybrali waltornistę Sebastijana Budę, a Szwedzi postawili na klarnecistkę Teklę Nilsson. Reprezentantem Polski ponownie byłby zwycięzca formatu TVP Kultura Młody Muzyk Roku.
Eurowizja dla Młodych Muzyków: historia
Konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków głównie z inicjatywy Brytyjczyków powstał w 1982 roku. W raz ze swoim tanecznym odpowiednikiem odbywa się co 2 lata, w latach parzystych. Polska zadebiutowała w konkursie w 1992 roku i za sprawą skrzypka Bartłomieja Nizioła go wygrała. Największa w historii edycja w 1994 roku odbyła się w warszawskiej Filharmonii Narodowej. Ponowny triumf Polski nastąpił w roku 2000 – ze złotem do domu wrócił pianista Stanisław Drzewiecki. Trzecie zwycięstwo naszego kraju to rok 2016: konkurs w Kolonii wygrał saksofonista Łukasz Dyczko. Pod względem liczby zwycięstw Polska ustępuje jedynie Austrii, która na koncie ma ich pięć.
W zeszłorocznej edycji konkursu w Edynburgu wystartowało osiemnastu uczestników, a do finału zmagań awansowała sześcioro z nich. Wśród finalistów nie znalazła się reprezentantka Polski, flecistka Marta Chlebicka. Panel ekspertów w dziedzinie muzyki klasycznej zadecydował o zwycięstwie Rosjanina Iwana Besonowa.