Eurowizja dla Młodych Muzyków - logo konkursu

W dniu przykrych informacji płynących z Europejskiej Unii Nadawców zostaliśmy poinformowani także o przełożeniu Eurowizji dla Młodych Muzyków. Dwudziesta edycja konkursu miała odbyć się w czerwcu w Zagrzebiu.

Eurowizja dla Młodych Muzyków 2020: przesunięcie

Po anulowaniu Eurowizji 2020 ukraiński nadawca telewizyjny UA:PBC ujawnił przełożenie 20. Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków w Zagrzebiu. Informację tę potwierdziła także Europejska Unia Nadawców, a wraz z nią chorwaccy organizatorzy wydarzenia. Części konkursu miały zostać rozegrane 17 i 21 czerwca, a jego nowy termin nie jest znany. Według planów organizatorów uczestnicy zmierzyliby się ze sobą w półfinale w siedzibie Akademii Muzycznej, a następnie w koncercie finałowym na Placu Króla Tomisława w Zagrzebiu.

W stawce tegorocznej Eurowizji dla Młodych Muzyków znalazło się 11 państw, w tym Polska. Po przerwie do konkursu powróciła Ukraina, a aż osiem państw wycofało się z udziału w nim. Jak dotąd, poznaliśmy jedynie reprezentantów Chorwacji i Szwecji. Z kolei w najbliższych kilku dniach najprawdopodobniej odbędą się zaplanowane eliminacje w Norwegii i Słowenii.

Eurowizja dla Młodych Muzyków: historia

Konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków głównie z inicjatywy Brytyjczyków powstał w 1982 roku. W raz ze swoim tanecznym odpowiednikiem odbywa się co 2 lata, w latach parzystych. Polska zadebiutowała w konkursie w 1992 roku i za sprawą skrzypka Bartłomieja Nizioła go wygrała. Największa w historii edycja w 1994 roku odbyła się w warszawskiej Filharmonii Narodowej. Ponowny triumf Polski nastąpił w roku 2000 – ze złotem do domu wrócił pianista Stanisław Drzewiecki. Trzecie zwycięstwo naszego kraju to rok 2016: konkurs w Kolonii wygrał saksofonista Łukasz Dyczko. Pod względem liczby zwycięstw Polsce ustępuje jedynie Austria, która na koncie ma ich pięć.

W zeszłorocznej edycji konkursu w Edynburgu wystartowało osiemnastu uczestników, a do finału zmagań awansowała sześcioro z nich. Wśród finalistów nie znalazła się reprezentantka Polski, flecistka Marta Chlebicka. Panel ekspertów w dziedzinie muzyki klasycznej zadecydował o zwycięstwie Rosjanina Iwana Besonowa.

Źródła: Eurovoix.com, UA:PBC, EBU; zdjęcie: EBU