Eurowizja dla Młodych Muzyków 2020 odbędzie się w Chorwacji. Europejska Unia Nadawców (EBU) potwierdziła, że konkurs zorganizuje stacja HRT. Telewizja potwierdziła, kiedy i gdzie dokładnie rozegrany będzie finał przyszłorocznego widowiska.

Konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków organizowany jest co dwa lata. W przeciwieństwie do Konkursu Piosenki Eurowizji widowisko nie jest przygotowywane przez zwycięzcę poprzedniej edycji zmagań. Przypomnijmy, że w finale konkursu w 2018 roku zwyciężył reprezentant Rosji, 18-letni pianista Iwan Biessonow (Ivan Bessonov).

Rosja wygrywa Eurowizję dla Młodych Muzyków 2018!

Gdzie i kiedy odbędzie się Eurowizja dla Młodych Muzyków 2020?

W poniedziałkowe popołudnie EBU potwierdziła szczegóły dotyczące przyszłorocznego konkursu. Jak czytamy na stronie internetowej, Eurowizja dla Młodych Muzyków 2020 odbędzie się na terenie Parku Króla Tomisława w Zagrzebiu. Za przygotowania odpowiadać będzie chorwacki kanał HRT, który potwierdził, że finał konkursu zaplanowany jest na 21 czerwca 2020 roku. Tego samego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Muzyki.

Jon Ola Sand, główny kierownik wykonawczy z ramienia EBU, skomentował wybór Chorwacji na reprezentanta Eurowizji dla Młodych Muzyków 2020. W oświadczeniu dla prasy napisał:

Cieszymy się, że konkurs odbędzie się w Chorwacji. Stacja HRT jest związana z konkursem od ponad 20 lat i jest częścią jego dziedzictwa. Wiemy, że stworzy fantastyczne widowisko, by najlepsi młodzi muzycy mogli zabłysnąć. Konkurs wylansował już kilka międzynarodowych gwiazd świata muzyki klasycznej. Wierzymy, że latem dołączą do nich kolejni.

Organizację konkursu skomentował również dyrektor HRT, Kazimir Bačić. Przyznał, że czuje się zaszczycony faktem przygotowania jubileuszowego konkursu. Podkreślił, że chęć współpracy nad przyszłorocznym wydarzeniem wyraziło Ministerstwo Kultury oraz władze Zagrzebia.

Jako miasto znane w świecie dzięki ciężko pracującym talentom muzycznym, jesteśmy gotowi na to wspaniałe doświadczenie. Pragniemy podziękować EBU za to wyróżnienie.

Do tej pory Konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków rozegrano 19 razy. Pierwszą edycję zmagań wygrał Markus Pawlik z Niemiec. Do tej pory w konkursie zwyciężyli trzej reprezentanci Polski: skrzypek Bartłomiej Nizioł w 1992 roku, pianista Stanisław Drzewiecki w 2000 roku i saksofonista Łukasz Dyczko w 2016 roku.

Polska wygrywa Konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków!

źródło i fot: EBU