Już w tym tygodniu odbędzie się Eurowizja dla Młodych Muzyków 2022. Konkurs dla młodych, utalentowanych artystów, specjalizujących się w grze na instrumentach odbędzie się już po raz dwudziesty. Na starcie rywalizacji zobaczymy dziewięcioro uczestników, w tym także reprezentantkę Polski.
Eurowizja dla Młodych Muzyków powraca po czterech latach. Zgodnie z planem konkursów Europejskiej Unii Nadawców, widowisko odbywa się co dwa lata. Jednak ze względu na pandemię COVID-19 odwołano edycję zaplanowaną w Zagrzebiu na 2020 rok.
Eurowizja dla Młodych Muzyków 2022 – co? gdzie? kiedy?
Tym samym gospodarzem tegorocznego konkursu będzie francuskie Montepellier. Eurowizja dla Młodych Muzyków 2022 odbędzie się w najbliższą sobotę, 23 lipca, o godz. 20:00. Fani wydarzenia będą mogli śledzić bezpośrednią transmisję za pośrednictwem TVP Kultura. Nie wszystkie kraje pokażą konkurs w czasie rzeczywistym, bowiem publiczność z Austrii i Niemiec obejrzy widowisko dzień później, a odbiorcy ze Szwecji dopiero tydzień po zakończeniu zmagań.
Ostatecznie na liście uczestników koncertu znalazło się dziewięć krajów. Trójka spośród wszystkich młodych artystów, w tym reprezentantka Polski, zaprezentuje grę na skrzypcach. Kolejna trójka wykona utwory na wiolonczeli. W stawce mamy po jednym przedstawicielu fortepianu, klarnetu i puzonu. W konkursie wystąpią muzycy w wieku od 12 do 21 lat.
Eurowizja dla Młodych Muzyków 2022 – kto wystąpi?
W dziewięcioosobowej stawce nie zabraknie reprezentantki Polski. Na początku maja Milena Pioruńska wygrała konkurs Młody Muzyk Roku, organizowany przez Telewizję Polską. Tym samym otrzymała przepustkę na Eurowizję dla Młodych Muzyków 2022. W Montepellier wykona jeden z koncertów skrzypcowych XIX-wiecznego polskiego kompozytora, Henryka Wieniawskiego.
- Chorwacja: Ivan Petrović-Poljak – fortepian– Liszt: Piano Concerto No. 1 in E flat minor
- Francja: Maxime Grizard – wiolonczela – Dvorak: Concerto for violoncello
- Polska: Milena Pioruńska – skrzypce – Wieniawski: Violin Concerto No. 2 in D minor
- Niemcy: Philipp Schupelius – wiolonczela – Tchaikovsky: Pezzo Capriccioso op.62
- Austria: Alexander Svetnitsky-Ehrenreich – klarnet – Carl Maria von Weber: Concerto No. 2 for clarinet in E flat major, 3rd movement “Alla Polacca”
- Norwegia: Alma Serafin Kraggerud – skrzypce – Camille Saint-Saëns: Introduction and Rondo Capriccioso op.28
- Belgia: Thaïs Defoort – wiolonczela – Cello concerto in E minor op.85 1st movement
- Szwecja: Lukas Flink – puzon – Tomasi: Trombone Concerto – 1st movement, Andante and Scherzo-Valse
- Czechy: Daniel Matejča – skrzypce – Chostakovich: Violin Concerto No. 1 3rd and 4th movements Cadenza, Allegro con brio – Presto
O tym, dla kogo Eurowizja dla Młodych Muzyków 2022 będzie szczęśliwa, zdecyduje 5-osobowe jury, złożone z dwóch przedstawicieli Francji i po jednym z Albanii, Litwy i Szwajcarii. Po raz pierwszy konkurs wyprodukują nadawcy z dwóch krajów. To Radio France, France Télévisions i… Telewizja Polska!
Historia i format konkursu
Eurowizja dla Młodych Muzyków 2022 będzie jedną z najmniej licznych edycji wydarzenia, jeśli chodzi o liczbę występujących uczestników. Tylko w pierwszym (1982) i drugim (1984) konkursie wzięło udział mniej młodych artystów. Natomiast w porównaniu do ostatniej edycji ze startu zrezygnowało aż jedenaście państw, z czego większość nie podała powodów swojej decyzji. Przypuszcza się, że głównymi motywami są: brak środków, małe zainteresowanie i odmienna strategia programowa nadawców. Do rywalizacji powracają: Austria (ostatni występ w 2016 roku) oraz Francja (ostatni raz w 2000 roku). Ze względu na niewielką liczbę uczestników nie decydowano się na organizację eliminacji i wszyscy muzycy wystąpią podczas koncertu finałowego.
Dotychczas najwięcej razy wygrywała Austria, bo aż pięciokrotnie. Jednak Polska także ma się czym pochwalić. Nasi młodzi muzycy trzykrotnie stawali na najwyższym stopniu podium – w 1992, 2000 i 2016 roku. Polska tylko raz organizowała konkurs, a jego gospodarzem była Warszawa. Wtedy też w gmachu Filharmonii Narodowej wystąpiło najwięcej uczestników w historii – 24.