Eurowizja dla Młodych Muzyków powróci w tym roku

Eurowizja dla Młodych Muzyków - logo konkursu w 2020 roku, fot. EBU

Eurowizja dla Młodych Muzyków - logo konkursu w 2020 roku, fot. EBU

Międzynarodowy konkurs muzyki klasycznej organizowany przez Europejską Unię Nadawców powraca po przerwie wywołanej pandemią COVID-19. Eurowizja dla Młodych Muzyków nie odbyła się bowiem w roku 2020. Po dwóch latach od odwołania ostatniej edycji widowiska, konkurs dla utalentowanych młodych artystów zawita do Montpellier we Francji.

Eurowizja dla Młodych Muzyków jest organizowana co dwa lata od 1982 roku, zaś udział w konkursie mogą brać artyści w wieku od 12 do 21 lat. Dwudziesta edycja wydarzenia miała się odbyć 21 czerwca 2020 roku w stolicy Chorwacji, Zagrzebiu, ale odwołano ją ze względu na postępującą pandemię wirusa SARS‑CoV‑2. Podobny los spotkał też niestety Konkurs Piosenki Eurowizji w 2020 roku. Pojawiły się jednak informacje, że Eurowizja dla Młodych Muzyków 2022 dojdzie do skutku.

Norwegia i Belgia uchylają rąbka tajemnicy

Najpierw norweska telewizja NRK poinformowała na swoich stronach o wyłonieniu czterech finalistek przesłuchań, których finał zaplanowano na 3 kwietnia. Zwyciężczyni ma reprezentować Norwegię na Eurowizji dla Młodych Muzyków 2022. Z doniesień telewizji NRK wynika z kolei, że gospodarzem konkursu będzie Montpellier, miasto na południu Francji.

W przeciwieństwie do Konkursu Piosenki Eurowizji, organizatorem kolejnej edycji Eurowizji dla Młodych Muzyków nie zostaje automatycznie zwycięzca poprzedniej. Dlatego zmiana gospodarza konkursu nie powinna być zaskoczeniem. Przed dwoma laty konkurs miał odbyć się w Chorwacji, choć w 2018 wygrała go Rosja. Najlepszy wówczas okazał się bowiem 16-letni pianista, Ivan Bessonov.

Kolejnych szczegółów odnośnie do tegorocznej edycji konkursu dostarczyła belgijska telewizja RTBF, która otworzyła właśnie nabór do krajowych selekcji. Stąd wiemy, że Eurowizja dla Młodych Muzyków odbędzie się 23 lipca, ale sporo innych detali wciąż pozostaje tajemnicą. Brakuje zwłaszcza oficjalnego komunikatu Europejskiej Unii Nadawców – źródłem wszelkich informacji są bowiem lokalne telewizje.

Eurowizja dla Młodych Muzyków: Ivan Bessonov z Rosji zwycięzcą edycji w 2018 roku. Fot.: EBU

Eurowizja dla Młodych Muzyków 2022 z wieloma niewiadomymi

Europejska Unię Nadawców wciąż nie podaje szczegółów przedsięwzięcia, które dla wielu młodych talentów było przepustką do późniejszych sukcesów na światowych scenach. Swoją szansę znakomicie wykorzystali m.in. Julian Rachlin z Austrii (zwycięzca w 1988), Natalie Clein z Wielkiej Brytanii (zwyciężczyni w 1994) czy Eivind Holtsmark Ringstad z Norwegii (zwycięzca w 2012).

Nieznana pozostaje przede wszystkim pełna lista uczestników Eurowizji dla Młodych Muzyków 2022. Udział w konkursie, poza Norwegią i Belgią, nieoficjalnie potwierdziły tylko Niemcy, Czechy oraz Polska. W edycji z roku 2020 udział miało wziąć natomiast jedenaście państw:

Ostateczny kształt listy uczestników pozostaje jednak spekulacją.

Sukcesy Polski na Eurowizji dla Młodych Muzyków

Eurowizja dla Młodych Muzyków odbyła się po raz pierwszy 11 czerwca 1982 roku, ale Polska zadebiutowała w konkursie dziesięć lat później. Co więcej, debiut naszego kraju od razu zakończył się zwycięstwem, które zapewnił nam Bartłomiej Nizioł. W kolejnych latach polscy muzycy wygrywali jeszcze dwukrotnie: Stanislaw Drzewiecki w 2000 roku oraz Łukasz Dyczko w 2016.

Konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków przyciągnął do tej pory reprezentantów z łącznie 37 państw. Aż sześciokrotnie odbył się w Wiedniu, ale raz gospodarzem wydarzenia była też Polska. W 1994 roku konkurs zorganizowano bowiem w Sali koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie. 

Eurowizja dla Młodych Muzyków: Łukasz Dyczko z Polski zwycięzcą edycji z 2016 roku. Fot.: EBU
Źródła: nrk.no, ebu.ch, rtbf.be, eurovoix.com.
Exit mobile version