Już w tę sobotę, 16 grudnia, ośmioro uczestników zmierzy się w 15. edycji Eurowizji dla Młodych Tancerzy. Od poniedziałku trwają próby występów solowych i grupowych układów choreograficznych. Czy Polska ma szansę obronić tytuł?

Eurowizja dla Młodych Tancerzy to konkurs przeznaczony dla osób w wieku 16-21 lat, niezajmujących się profesjonalnie tańcem. Reprezentacje poszczególnych państw mogą składać się z 1 lub 2 osób (w tym roku duety nie pojawiają się). Występy solowe i grupowe są oceniane przez profesjonalne jury. Dwoje najlepszych tancerzy przejdzie do rundy finałowej, która wyłoni ostatecznego zwycięzcę. Poprzednią edycję konkursu wygrała pochodząca z Poznania Viktoria Nowak. Było to drugie zwycięstwo Polski – w 2001 pierwsze grand prix dla naszego kraju wywalczył duet David & Marcin Kupinski.

Od poniedziałku uczestnicy tegorocznej edycji Eurowizji dla Młodych Tancerzy trenują układy choreograficzne. Podczas sobotniego show zaprezentują 2-minutowe występy solowe, przygotowane przez choreografów z własnych państw, ale zostaną też podzieleni na dwie 4-osobowe grupy, dla których choreografie ułożył Petr Zuska. Środa będzie dla młodych tancerzy dniem odpoczynku i możliwością poznania stolicy Czech, Pragi.

Eurowizja dla Młodych Tancerzy jest organizowana co dwa lata od 1985 (z przerwą w latach 2007 i 2009). Rekordzistą z 5 zwycięstwami na koncie jest Hiszpania, a jedynym nieeuropejskim państwem biorącym dotąd udział w konkursie jest Kanada.

Źródła: youngdancers.tv, fot: Stijn Smulders, youngdancers.tv

Poprzedni artykuł[Opinia]: Francja osiągnie dzięki preselekcjom dobry wynik w Lizbonie
Następny artykułKasia Moś i przyjaciele – zachwycający koncert w sali NOSPR!
Przemysław Jóźwik
Niepoprawny optymista, który nie potrafi żyć bez muzyki. Gust muzyczny mam tak różnorodny jak cała Eurowizja: od Britney Spears i Michaela Jacksona, przez Nirvanę, po Die Antwoord. Wśród polskich artystów najbardziej cenię Nosowską i Peszek. Otwarty na ludzi, przeciwny wszelkim formom przemocy, tolerancyjny i wyrozumiały. Lubię otaczać się znajomymi, ale doceniam też chwile samotności, które potrafię konstruktywnie wypełnić. Moja rodzina to ukochany Bartosz i dwa przeurocze kociaki, Renio i Soksik. Nie dostałem się na dziennikarstwo (nie wiedziałem m,in. jak się wabił pies Waldorffa), więc zostałem fizykiem. W 2017 obroniłem doktorat pisząc o dyslokacjach krawędziowych w kryształach i obecnie przebywam na stażu w Lizbonie. Od 1996 tworzę własną listę przebojów, którą kiedyś zainteresowało się nawet MTV. Eksponencjalny system liczenia punktów stosuję już od kilku lat do tworzenia rocznych rankingów mojej listy. W oparciu o model eksponencjalny także EBU postanowiła liczyć punkty od jury podczas Eurowizji. Brawo EBU :) W OGAE jestem od 2009, do redakcji eurowizja.org dołączyłem nieco później, pewnie z powodu niespełnionych aspiracji dziennikarskich. Należę do zespołów opiekujących się Wielką Brytanią, Irlandią i Portugalią, a ponadto także eurowizyjną historią i statystykami. Moje ulubione eurowizyjne piosenki to Il Volo (Włochy 2015), Freaky Fortune feat. RiskyKidd (Grecja 2014), Jemini (UK 2003), Katrina and The Waves (UK 1997), Karoline Krüger (Norwegia 1988)...

1 KOMENTARZ