Już w tę sobotę, 16 grudnia, ośmioro uczestników zmierzy się w 15. edycji Eurowizji dla Młodych Tancerzy. Od poniedziałku trwają próby występów solowych i grupowych układów choreograficznych. Czy Polska ma szansę obronić tytuł?

Eurowizja dla Młodych Tancerzy to konkurs przeznaczony dla osób w wieku 16-21 lat, niezajmujących się profesjonalnie tańcem. Reprezentacje poszczególnych państw mogą składać się z 1 lub 2 osób (w tym roku duety nie pojawiają się). Występy solowe i grupowe są oceniane przez profesjonalne jury. Dwoje najlepszych tancerzy przejdzie do rundy finałowej, która wyłoni ostatecznego zwycięzcę. Poprzednią edycję konkursu wygrała pochodząca z Poznania Viktoria Nowak. Było to drugie zwycięstwo Polski – w 2001 pierwsze grand prix dla naszego kraju wywalczył duet David & Marcin Kupinski.

Od poniedziałku uczestnicy tegorocznej edycji Eurowizji dla Młodych Tancerzy trenują układy choreograficzne. Podczas sobotniego show zaprezentują 2-minutowe występy solowe, przygotowane przez choreografów z własnych państw, ale zostaną też podzieleni na dwie 4-osobowe grupy, dla których choreografie ułożył Petr Zuska. Środa będzie dla młodych tancerzy dniem odpoczynku i możliwością poznania stolicy Czech, Pragi.

Eurowizja dla Młodych Tancerzy jest organizowana co dwa lata od 1985 (z przerwą w latach 2007 i 2009). Rekordzistą z 5 zwycięstwami na koncie jest Hiszpania, a jedynym nieeuropejskim państwem biorącym dotąd udział w konkursie jest Kanada.

Źródła: youngdancers.tv, fot: Stijn Smulders, youngdancers.tv

Poprzedni artykuł[Opinia]: Francja osiągnie dzięki preselekcjom dobry wynik w Lizbonie
Następny artykułKasia Moś i przyjaciele – zachwycający koncert w sali NOSPR!
Przemysław Jóźwik
Niepoprawny optymista z zamiłowaniem do muzyki, bez której nie potrafię żyć. Gust muzyczny mam tak różnorodny jak cała Eurowizja: od Britney Spears i Michaela Jacksona, przez Nirvanę, po Die Antwoord. Wśród polskich artystów najbardziej cenię Nosowską i Peszek. Ulubione piosenki eurowizyjne to Il Volo (Włochy 2015), Freaky Fortune feat. RiskyKidd (Grecja 2014), Jemini (UK 2003), Katrina and The Waves (UK 1997), Karoline Krüger (Norwegia 1988)... Jestem otwarty na ludzi, przeciwny wszelkim formom przemocy, tolerancyjny i wyrozumiały. Lubię otaczać się znajomymi, ale doceniam też chwile samotności, które potrafię konstruktywnie wypełnić. Moja rodzina to ukochany Bartuś i dwa przeurocze kociaki, Renio i Soksik. Nie dostałem się na dziennikarstwo (nie wiedziałem m,in. jak się wabił pies Waldorffa), więc zostałem fizykiem. W 2017 obroniłem doktorat pisząc o dyslokacjach krawędziowych w kryształach, w magisterce rozkminiałem dyslokację śrubową, a w licencjacie przyspieszoną ekspansję Wszechświata. Obecnie przebywam na stażu w Lizbonie. Od 1996 tworzę własną listę przebojów, którą kiedyś zainteresowało się nawet MTV, Eksponencjalny system liczenia punktów stosuję już od kilku lat do tworzenia rocznych rankingów mojej listy. W tym roku w oparciu o model eksponencjalny także EBU postanowiła liczyć punkty od jury podczas Eurowizji. Brawo EBU :)

1 KOMENTARZ