Emocje związane z Eurowizją sięgają zenitu w maju, ale najwięksi fani konkursu, zrzeszeni w licznych klubach OGAE, nie czekają 12 miesięcy na kolejną dawkę wrażeń. Od 1987 organizowany jest bowiem OGAE Second Chance Contest, czyli konkurs drugiej szansy dla piosenek, które ubiegały się o start w barwach swojego kraju, lecz nie zostały wybrane.

W tym roku organizacja OGAE Second Chance przypadła klubowi OGAE z Hiszpanii, a do rywalizacji stanęły utwory z 15 państw:

# Państwo Wykonawca Tytuł
1. Norwegia Adelén Bombo
2. Grecja Alex Leon feat. Georgina Angel
3. Islandia Svavar Knútur og Hreindís Ylva Lífið snýst
4. Belgia Roberto Belarrosa Reste toi
5. Finlandia Mikael Saari We should be through
6. Hiszpania El Sueño de Morfeo Atrévete
7. Niemcy Blitzkids MVT Hearts on the line
8. Litwa Gabrielius Vagelis Sacrifise
9. Szwecja Yohio Heartbreak hotel
10. Serbia Dusan Svilar Spas
11. Włochy Malika Ayane E se poi
12. Węgry Gigi Radics Ugy faj
13. Izrael Asi Tal Toda la noche
14. Irlandia Aimee Fitzpatrick Crashing down
15. Austria Yela Feels like  home

Głosy w konkursie oddało 21 klubów OGAE, w tym OGAE Polska – pomimo braku naszego reprezentanta w Malmö mogliśmy wziąć udział w tej zabawie. Wyniki naszego typowania przedstawił Artur Onacki, a wyglądają one następująco:

12 pkt.: Izrael
10 pkt.: Norwegia
8 pkt.: Niemcy
7 pkt.: Węgry
6 pkt.: Finlandia
5 pkt.: Litwa
4 pkt.: Serbia
3 pkt.: Austria
2 pkt.: Szwecja
1 pkt.: Włochy

Konkurs wygrała reprezentująca Norwegię Adelén z piosenką Bombo, zdobywając 151 pkt. Jest to trzecie zwycięstwo Norwegii w tym konkursie (wcześniejsze z 1992 i 1993). Zdecydowanym liderem pod tym względem pozostaje Szwecja, która tryumfowała 13 razy. 122 pkt. otrzymała Malika Ayane z Włoch, a podium zamknęła Gigi Radics z Węgier ze 119 pkt. Izrael, który wygrał w głosowaniu OGAE Polska otrzymał łącznie 59 pkt. i zajął 10. miejsce. Pełne wyniki wraz z głosowaniami poszczególnych klubów OGAE, skróty wszystkich 15 utworów oraz zwycięski teledysk znajdziecie w filmie poniżej.

Źródło: ogaespain.com/ogae-second-chance, wikipedia.org

(pj)

Poprzedni artykułPremiera utworu 15 stycznia
Następny artykułOGAE Polska stawia na Dawida Podsiadłę
Przemysław Jóźwik
Niepoprawny optymista, który nie potrafi żyć bez muzyki. Gust muzyczny mam tak różnorodny jak cała Eurowizja: od Britney Spears i Michaela Jacksona, przez Nirvanę, po Die Antwoord. Wśród polskich artystów najbardziej cenię Nosowską i Peszek. Otwarty na ludzi, przeciwny wszelkim formom przemocy, tolerancyjny i wyrozumiały. Lubię otaczać się znajomymi, ale doceniam też chwile samotności, które potrafię konstruktywnie wypełnić. Moja rodzina to ukochany Bartosz i dwa przeurocze kociaki, Renio i Soksik. Nie dostałem się na dziennikarstwo (nie wiedziałem m,in. jak się wabił pies Waldorffa), więc zostałem fizykiem. W 2017 obroniłem doktorat pisząc o dyslokacjach krawędziowych w kryształach i obecnie przebywam na stażu w Lizbonie. Od 1996 tworzę własną listę przebojów, którą kiedyś zainteresowało się nawet MTV. Eksponencjalny system liczenia punktów stosuję już od kilku lat do tworzenia rocznych rankingów mojej listy. W oparciu o model eksponencjalny także EBU postanowiła liczyć punkty od jury podczas Eurowizji. Brawo EBU :) W OGAE jestem od 2009, do redakcji eurowizja.org dołączyłem nieco później, pewnie z powodu niespełnionych aspiracji dziennikarskich. Należę do zespołów opiekujących się Wielką Brytanią, Irlandią i Portugalią, a ponadto także eurowizyjną historią i statystykami. Moje ulubione eurowizyjne piosenki to Il Volo (Włochy 2015), Freaky Fortune feat. RiskyKidd (Grecja 2014), Jemini (UK 2003), Katrina and The Waves (UK 1997), Karoline Krüger (Norwegia 1988)...

1 KOMENTARZ