Eurowizja na Dzień Dziecka! Oto najmłodsi uczestnicy w historii konkursu

Eurowizja 1986, Belgia, Sandra Kim

Eurowizja 1986: Sandra Kim po zwycięstwie w konkursie. Fot. YouTube

Eurowizja z udziałem dzieci? Kto jest najmłodszym uczestnikiem w historii konkursu? Z okazji Dnia Dziecka przedstawiamy historię młodocianych gwiazd na największej europejskiej scenie muzycznej.

W przeszłości, przed powstaniem Eurowizji Junior, udział dzieci w Konkursie Piosenki Eurowizji był dozwolony. Kontrowersje w latach 80. doprowadziły jednak do zmian w zasadach. Sprawdzamy, jak wyglądały starty najmłodszych wykonawców w historii konkursu.

Eurowizja Junior 2023 odbędzie się w Nicei. Sloganem konkursu będzie „Heroes”. / fot. Eurovision.tv

Eurowizja na Dzień Dziecka: najmłodsi uczestnicy na przestrzeni lat

W pierwszych trzech dekadach Konkursu Piosenki Eurowizji najmłodszym uczestnikiem był 12-letni Jean Jacques, który reprezentował Monako w 1969 roku. Z kolei tytuł najmłodszej zwyciężczyni należał do Giglioli Cinquetti, laureatki Grand Prix z Włoch w 1964 roku. Wokalistka miała wówczas 16 lat. Warto też wspomnieć o Danie, zwyciężczyni Eurowizji 1970. Irlandka, która stała się muzycznym symbolem wybuchu The Troubles, miała 17 lat. Dzieci dwukrotnie pojawiły się także w roli chórzystów. Podczas Eurowizji 1979 reprezentantce Hiszpanii, Betty Missiego, towarzyszył chórek złożony z czwórki maluchów. Najmłodszą osobą, która kiedykolwiek zaśpiewała na scenie konkursu, była zaś prawdopodobnie 9-letnia Lea Bundgaard, córka reprezentanta Danii towarzysząca mu w 1985 roku.

Sandra Kim i kolejne kontrowersje

Rok później po raz pierwszy młody wiek osoby uczestniczącej w Eurowizji przyniósł szersze kontrowersje. Reprezentująca Belgię wokalistka Sandra Kim wygrała konkurs z rekordowym wówczas wynikiem punktowym. Wbrew tekstowi utworu J’aime la vie nie miała jednak 15 lat, a zaledwie 13. Doprowadziło to do skandalu. Szwajcarzy, którzy zajęli drugie miejsce, domagali się dyskwalifikacji młodej zwyciężczyni. Wynik został jednak podtrzymany, ponieważ nikt nie złamał żadnej zasady konkursu.

Eurowizja 1986 – zwyciężczyni: Sandra Kim z Belgii. / fot. Eurovision.tv

W 1988 roku na scenie znów pojawiła się 13-latka: tym razem w duecie ze swoją mamą wystąpiła Maxi Garden z Niemiec. Rok później kontrowersje wokół udziału tak młodych osób w tak dużym widowisku osiągnęły swój szczyt. W Lozannie wystąpił 12-letni Gili Natanel z Izraela, do tego w duecie z dwukrotnie starszą od siebie wokalistką. Francję reprezentowała zaś Nathalie Pâque, która kilka dni po Eurowizji 1989 skończyła 12 lat. 11-latka tym samym ustanowiła rekord najmłodszej uczestniczki konkursu w historii. Oburzenie po udziale dwójki dzieci wymusiło zmianę w zasadach. Decyzją EBU od 1990 roku minimalny wiek w przypadku zarówno głównych uczestników, jak i osób towarzyszących na scenie, to 16 lat.

Eurowizja na Dzień Dziecka: najmłodsi uczestnicy po 1989 roku

Tytuł najmłodszej uczestniczki Konkursu Piosenki Eurowizji po wprowadzeniu progu wiekowego przypada Maarji-Liis Ilus z Estonii. Reprezentantka kraju w 1996 (i potem 1997) roku wystąpiła w Oslo, mając ukończone 15 lat i 4 miesiące. Podobnym przypadkiem jest Emma Booth z Wielkiej Brytanii (1990). 15-latki mogła pojechać na konkurs, dlatego że według ówczesnych reguł EBU próg 16 lat dotyczył roku, a nie dnia, w którym odbywał się konkurs. Zasady zostały potem doprecyzowane. Wymóg ukończenia 16 lat dotyczy aktualnie dnia Wielkiego Finału. Tym samym Sandra, Nathalie i Maarja-Liis na stałe pozostają odpowiednio najmłodszą zwyciężczynią, najmłodszą uczestniczką oraz najmłodszą uczestniczką po zmianie zasad. Te rekordy już się nie zmienią.

Uczestnikami, którzy w ostatnich latach mieli podczas Eurowizji ukończone 16, ale mniej niż 17 lat, są m.in. Olta Boka (Albania 2008), Nadav Guedj (Izrael 2015), ZENA (Białoruś 2019) czy Victor Vernicos (Grecja 2023). W 2015 roku San Marino reprezentował duet byłych uczestników Eurowizji Junior, Michele Perniola (2013) i Anita Simnocini (2014). Oboje mieli 16 lat, przy czym Anita swoje 16. urodziny obchodziła na około miesiąc przed występem w Wiedniu. Tym samym jest to najmłodsza osoba na scenie konkursu w XXI wieku. W przypadku Polski, jedyną niepełnoletnią reprezentantką naszego kraju była 17-letnia Sasha Strunin. Wokalistka The Jet Set wystąpiła na Eurowizji 2007 na niespełna pół roku przed 18. urodzinami. Alicja Szemplińska w chwili wyboru na reprezentantkę Polski również miała 17 lat, jednak weszła w pełnoletniość w kwietniu 2020 roku, przed odwołaną Eurowizją.

źródła: Wikipedia, Aussievision.net, fot. Eurovision.tv

Exit mobile version