Eurowizja: najlepsze występy z Eurovision Home Concert, fot. eurovision.tv

Choć Eurowizja 2020 nie odbyła się, Europejska Unia Nadawców co tydzień dostarczała nam sporo eurowizyjnej rozrywki. Jedną z aktywności była seria domowych koncertów – Eurovision Home Concerts, w której spotykały się gwiazdy Konkursu Piosenki Eurowizji. 

Każdy z występujących artystów wykonywał swój konkursowy utwór, oraz jeden, wybrany przez publiczność, cover. W dzisiejszym artykule przygotowaliśmy dla Was 10 najlepszych „nowych” wykonań.

Eurowizja: oto najlepsze covery!

Po każdym odcinku domowego koncertowego cyklu, czytelnicy naszego portalu oraz członkowie grupy Warsaw Calling mogli oddawać głosy na swoje ulubione wykonania. Sprawdźcie sami, które covery zrobiły największe wrażenie i zapamiętamy je na długo.

10. Eugent Bushpepa (Albania 2018) – Silent Storm (Norwegia 2014)

Eugent Bushpepa, który przełamał dwuletnią serię bez awansu Albanii do finału, wykonał utwór Silent Storm. Z tą piosenką Carl Espen wywalczył dla Norwegii wysokie ósme miejsce podczas konkursu w Kopenhadze w 2014 roku.

9. Lake Malawi (Czechy 2019) – Say Na Na Na (San Marino 2019)

Zespół Lake Malawi na czele z Albertem Cernym, którego pamiętamy zarówno z Eurowizji 2019, jak i z programu Szansa na Sukces. Eurowizja 2020 stanął przed trudnym zadaniem. Musiał wcielić się w rolę Serhata, który wykonuje numer Say Na Na Na. To właśnie on zapewnił pierwszy od pięciu lat awans San Marino do finału. Czy Czechom udało się przebić oryginał?

8. Slavko (Czarnogóra 2017) – Fuego (Cypr 2018)

Charyzmatyczny, nieprzewidywalny, czarnogórski wulkan enegrii Slavko wykonał hit Eurowizji 2018 – Fuego. To jeden z tych występów, którego nie da się „odzobaczyć”.

7. Go_A (Ukraina 2020) Dancing Lasha Tumbai (Ukraina 2007)

Słynący z połączenia muzyki folkowej, elektro i rocka zespół Go_A kontra taneczny przebój Wierki Serdiuczki. Czy te dwa różne światy udało się pogodzić?

6. Ben Dolič (Niemcy 2020) – Beautiful Mess (Bułgaria 2017)

23-latek z Lublany, który miał wystąpić w barwach Niemiec na Eurowizji podjął się coveru Kristiana Kostowa. Bułgar zajął najwyższe miejsce dla swojego w konkursie, ocierając się o zwycięstwo.

5. Jeangu Macrooy (Holandia 2020) – Tears Getting Sober (Bułgaria 2020)

Tak wzruszającego wykonania niewielu się spodziewało. Utwór Tears Getting Sober w wykonaniu Jeangu Macrooy’a nabiera nowego sznytu. Tego trzeba koniecznie posłuchać!

4. Victoria (Bułgaria 2020) – Arcade (Holandia 2019)

Jedna z faworytek do zwycięstwa na Eurowizji 2020 podjęła się coveru triumfatora ostatniej edycji konkursu. Ciekawe, czy wersja Victorii przebiła tę śpiewaną przez Duncana Laurence’a?

3. Jamala (Ukraina 2016)  – Arcade (Holandia 2019)

Ponownie Arcade. Tym razem w wykonaniu Jamali. Artystka przyzwyczaiła nas do emocjonalnych wykonów i ogromnego talentu. Tym razem przeszła samą siebie! Jak z tą balladą poradziła sobie zwyciężczyni Eurowizji 2016?

2. Ana Soklič (Słowenia 2020) – Suus (Albania 2012)

Przez wielu niedoceniona, w utworze Suus pokazała pełnię swoich możliwości. Oby Eurowizja 2021 przyniosła Anie Soklić numer, w którym będzie mogła zabłysnąć równie mocno.

1. Ryan O’Shaughnessy (Irlandia 2018) – Think About Things (Islandia 2020)

Bezapelacyjny zwycięzca. Choć niezwykle trudno było zaśpiewać utwór Think About Things w równie charyzmatyczny sposób, Ryanowi się to udało. Zobacz, co przygotował zdobywca 16. miejsca dla Irlandii na Eurowizji 2018.

Które wykonania utkwiły Wam najbardziej w pamięci? Dajcie koniecznie znać!