Oto Nemsadze na scenie w Tel Awiwie - fot. Thomas Hanses

Gruzja potwierdziła swój udział w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji, który odbędzie się w Rotterdamie w maju 2020 roku. Nadawca publiczny (GPB) wybierze swojego reprezentanta w dwóch etapach, ponownie wykorzystując do tego talent show Gruzińska Gwiazda, lokalną wersję Idola.

Zasady przeprowadzenia selekcji

Pierwszy etap

Podobnie do ubiegłego roku, zwycięzcę gruzińskiego Idola wybierze publiczność spośród dziesięciu najlepszych zawodników wyłonionych w drodze castingu do programu.  W związku z tym zawodnicy będą co tydzień konkurować ze sobą na scenie. Widzowie zadecydują, kto odpadnie z programu na podstawie wyników głosowania za pośrednictwem ankiety na Facebooku oraz wiadomości SMS.

Drugi etap

W drugim etapie zmieni się zasada selekcji piosenki. W ubieglym roku decyzja została oddana w ręce widzów, którzy głosowali na jedną z trzech propozycji. Tym razem utwór na Eurowizję zostanie wybrany przez zespół powołany przez organizatora. Znajdą się w nim: główny producent muzyczny nadawcy publicznego w Gruzji, David Evgenidze, gruzińska szefowa delegacji, Natia Mshogodradze, oraz producent Eurowizji, Natia Uznadze. Ponadto zespół będzie odpowiadać za  stworzenie konkursowej kompozycji (aranżacja, mastering, nagrywanie w studio), kręcenie teledysku, zarządzanie wykonaniem podczas Konkursu Piosenki Eurowizji (w tym choreografii, kostiumów) oraz nadzorowanie działań promocyjnych.

Gruzja na Eurowizji

Druga edycja eurowizyjnego, gruzińskiego Idola rozpocznie się w październiku tego roku. Ostatnią edycję wygrał Oto Nemsadze, który wcześniej triumfował również w programie Idol w 2010 roku. Oto wykonał patriotyczną rockową balladę Sul tsin iare na Eurowizji 2019, której tytuł w oficjalnej wersji brzmi Keep On Going. Niestety piosenka zajęła dopiero 14. miejsce w pierwszym półfinale, co  sprawiło, że Gruzja znalazła się poza finałem trzeci rok z rzędu.

Godne uwagi jest to, że Gruzja wybrała także swojego reprezentanta na Junior Eurowizję 2019 do Gliwic. Giorgi Rostiashvili – trzynastolatek z Tibilisi – zaśpiewa w Gliwicach piosenkę We Want to Love (Gvinda Gvikvardes). Z pewnością piosenkę usłyszymy już wkrótce, ponieważ do wydarzenia zostały niecałe dwa miesiące. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

Źródło: 1tv.ge, escxtra.com, facebook, eurovision.tv