• Kraje

    Wybierz kraj:

    Polska

    Albania
    Andora
    Armenia
    Australia
    Austria
    Azerbejdżan

    Belgia
    Białoruś
    Bośnia & Hercegowina
    Bułgaria

    Chorwacja
    Cypr
    Czarnogóra
    Czechy

    Dania

    Estonia

    Finlandia
    Francja

    Grecja
    Gruzja

    Hiszpania
    Holandia

    Irlandia
    Islandia
    Izrael

    Kazachstan

    Litwa
    Luksemburg

    Łotwa

    Macedonia Północna
    Malta
    Mołdawia
    Monako

    Niemcy
    Norwegia

    Polska
    Portugalia

    Rosja
    Rumunia

    San Marino
    Serbia
    Słowacja
    Słowenia
    Szwajcaria
    Szwecja

    Turcja

    Ukraina

    Węgry
    Wielka Brytania
    Włochy

  • Felietony
  • Wideo
  • 30 lat
  • Kalendarz
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
  • Kraje

    Wybierz kraj:

    Polska

    Albania
    Andora
    Armenia
    Australia
    Austria
    Azerbejdżan

    Belgia
    Białoruś
    Bośnia & Hercegowina
    Bułgaria

    Chorwacja
    Cypr
    Czarnogóra
    Czechy

    Dania

    Estonia

    Finlandia
    Francja

    Grecja
    Gruzja

    Hiszpania
    Holandia

    Irlandia
    Islandia
    Izrael

    Kazachstan

    Litwa
    Luksemburg

    Łotwa

    Macedonia Północna
    Malta
    Mołdawia
    Monako

    Niemcy
    Norwegia

    Polska
    Portugalia

    Rosja
    Rumunia

    San Marino
    Serbia
    Słowacja
    Słowenia
    Szwajcaria
    Szwecja

    Turcja

    Ukraina

    Węgry
    Wielka Brytania
    Włochy

  • Felietony
  • Wideo
  • 30 lat
  • Kalendarz
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
Advertisement
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki

Eurowizja i Włochy. Fakty i mity o gospodarzach Eurowizji 2022 – część III

Kamil Polewski przez Kamil Polewski
17 kwietnia 2022
w Eurovision Song Contest, Historia, HOT
0
Eurowizja i Włochy. Fakty i mity o gospodarzach Eurowizji 2022 – część III

Włochy na Eurowizji przedstawiamy trzecią część cyklu.

181
SHARES
4.5k
WYŚWIETLENIA

Eurowizja 2022, organizowana przez Włochów w Turynie, już w przyszłym miesiącu. Kontynuujemy podróż w czasie przez włoskie zmagania w konkursie. Przedstawiamy cykl, w którym wybierzemy najlepsze włoskie hity na Eurowizji.

Podczas tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji we włoskim Turynie, Włochy wystąpią w widowisku po raz 49. W ostatnim miesiącu przed zmaganiami uczestników Eurowizji 2022 wracamy do wszystkich poprzednich włoskich startów. Przedstawiamy fakty, mity i ciekawostki o piosenkach, z którymi Italia usiłowała podbić Europę. W każdej części cyklu odbędzie się głosowanie, które wyłoni największe włoskie hity, a finalnie – najlepszy utwór z tego kraju.

Mahmood & Blanco, Sanremo 2022
Sanremo 2022: na zdjęciu Mahmood & Blanco. Fot. rai.it

Wyniki części II

W ostatnim tygodniu przedstawiliśmy kolejne dwanaście piosenek z Włoch na Konkursie Piosenki Eurowizji. Do piątku trwało głosowanie, które wyłoniło trzy najlepsze piosenki, które trafią do naszego podsumowania. Poniżej zamieszczamy, w kolejności chronologicznej, wybrane utwory oraz wyniki pozostałej dziewiątki.

  • 1974 – Gigliola Cinquetti – Sì
  • 1976 – Al Bano & Romina Power – We’ll live it all again
  • 1978 – Ricchi e Poveri – Questo amore
Włochy na Eurowizji: największe hity – wyniki części II.

Pierwsza włoska przerwa

W 1979 roku włoski nadawca postawił na grupę Matia Bazar, która aż jedenaście razy pojawiła się na Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo, zwyciężając go w 1978 i 2002 roku. Ich propozycja Raggio di luna nie przypadła jednak do gustu jurorom. Włochy w Jerozolimie zajęły piętnaste miejsce, obecnie czwarte najgorsze w ich historii startów. Rok później raz jeszcze wybrany został doświadczony wykonawca. Alan Sorrenti był rozpoznawalny dzięki progresywnemu rockowi i muzyce dance, a pod koniec 1979 roku jego przebój Tu sei l’unica donna per me był grany w całej Europie. Na fali sukcesu nie udało mu się jednak wygrać Eurowizji 1980. Z utworem Non so che darei był szósty. Na Sanremo zadebiutował dopiero w 1988 roku i zajął tam ostatnie miejsce.

Ze względu na nie do końca zadowalające rezultaty i słabnące zainteresowanie Eurowizją we Włoszech, w 1981 roku Włochy po raz pierwszy w historii wycofały się z udziału. Rok później także stacja RAI postanowiła nie startować. Kraj wrócił w 1983 roku ze zwycięzcą Sanremo 1982, Ricardo Foglim. Za utwór Per Lucia zdobył jedenastą lokatę.

Eurowizja i Włochy: italo pop w latach 80.

Reprezentantami Włoch podczas Eurowizji w 1984 roku byli Alice i Franco Battiato. Wokalistka osiągnęła sukces dzięki zwycięstwu w Sanremo 1981, a na konkurs do Luksemburga pojechała w duecie ze swoim wieloletnim współpracownikiem, który oprócz muzyki zajmował się m.in. malarstwem. Piosenka I treni di Tozeur, utrzymana w klimacie typowego włoskiego popu lat 80., była komercyjnym sukcesem w Europie. Podczas Eurowizji 1984 połowa krajów nie przyznała jej ani jednego punktu, a druga połowa – przyznała jej głównie wysokie noty. Dzięki skrajnym opiniom jury Włosi zajęli piąte miejsce, ex aequo z Belgią.

Po roku na Eurowizję pojechał inny znany duet, Al Bano i Romina Power. Para reprezentowała Włochy niemal dekadę wcześniej, ale tym razem byli już znanymi poza Włochami wykonawcami. W 1984 roku wygrali Sanremo z międzynarodowym hitem Ci sarà. Tego sukcesu nie przełożyli jednak na Eurowizję. Z piosenką Magic, oh magic powtórzyli na Eurowizji 1985 swoje siódme miejsce sprzed lat. W 1986 roku stacja RAI nie spróbowała po raz trzeci walki o zwycięstwo z italo popem. Włochy zrobiły sobie roczną przerwę od Eurowizji.

Po przerwie Włosi ponownie wyselekcjonowali swoich czołowych muzyków. W 1987 roku reprezentantem kraju był Raf, kompozytor światowego przeboju Self control, nagranego przez Laurę Branigan. Co ciekawe, w krajach niemieckojęzycznych był w tamtych czasach przedstawiany jako Raff, by nie pomylić go z RAF, terrorystyczną Frakcją Czerwonej Armii. Dołączył do niego laureat Sanremo 1987, Umberto Tozzi. Za zaśpiewany w duecie utwór Gente di mare otrzymali 103 punkty, co dało trzecie miejsce. Piosenka była przebojem w Szwecji i środkowej Europie.

Al Bano i Romina Power w 2019 roku. (fot. RAI)

Kolejne niespełnione oczekiwania i nagłe zwycięstwo

Na Eurowizję 1988 pojechał Luca Barbarossa. Artysta nie był wcześniej bardzo znany, a jego starty w Sanremo 1986 i 1987 kończyły się wynikami poza ścisłą czołówką. Podczas finału w Dublinie zajął dwunaste miejsce z utworem Vivo (Ti scrivo). Sukcesy spotkają tego artystę dopiero po wygraniu Sanremo w 1992 roku. W roku 1989 włoska telewizja zdecydowała się na wysłanie na Eurowizję świeżo upieczonych zwycięzców Sanremo. Fausto Leali od kilku lat próbował swoich sił w festiwalu jako solista, a Anna Oxa, pierwsza pochodząca z Albanii osoba na Eurowizji, to weteranka tego wydarzenia. Na festiwalu w San Remo wystąpiła łącznie czternaście razy w pięciu różnych dekadach, wygrywając w duecie w 1989 roku i solo dekadę później. Otworzyli oni Eurowizję 1989 utworem Avrei voluto i zajęli rozczarowujące, jak na ich bieżącą sławę, dziewiąte miejsce.

Przed Eurowizją 1990 Włochy zdecydowały się na wybór artysty zaprawionego w muzycznych rozgrywkach. Toto Cutugno wygrał Sanremo w 1980 roku, a na koncie ma też pięć drugich miejsc (1984, 1987, 1988, 1990, 2005) i jedno trzecie miejsce (1976). Jego największym sukcesem zdecydowanie był jednak przebój L’Italiano, z którym na Sanremo 1983 zajął dopiero piąte miejsce. Do Zagrzebia pojechał z utworem Insieme: 1992, nawiązującym do planów utworzenia wspólnego europejskiego rynku. Mimo kiepskich notowań, niespodziewanie wygrał Eurowizję z sumą 149 punktów, dając Włochom drugie zwycięstwo. Jego chórzystami była na konkursie słoweńska formacja Pepel in Kri, która reprezentowała Jugosławię w 1975 roku. W wieku 46 lat został jednym z najstarszych zwycięzców w historii Eurowizji.

Eurowizja 1990: Toto Cutugno z Włoch wygrał konkurs. (fot. eurovision.tv)

Włochy na Eurowizji: konkurs w Rzymie i dłuższa przerwa

Po zwycięstwie Toto Konkurs Piosenki Eurowizji miał odbyć się w San Remo, 40 lat po pierwszej edycji tamtejszego festiwalu. Dopiero w styczniu 1991 roku organizatorzy ze względów bezpieczeństwa, po inwazji na Kuwejt i początku rozpadu Jugosławii, zdecydowali się przenieść konkurs do Rzymu, gdzie odbył się on w słynnym studio filmowym Cinecittà. Eurowizja 1991 zapisała się w historii jako bardzo kiepsko zorganizowana, z opóźnieniami w próbach, wpadkami orkiestry i chaotycznym głosowaniem zakończonym remisem na pierwszym miejscu. Widowisko poprowadzili włoscy zwycięzcy, Gigliola Cinquetti i Toto Cutugno, a obejrzało je 7 milionów Włochów. Reprezentantem gospodarzy był Peppino di Capri, piętnastokrotny uczestnik Sanremo i jego zwycięzca z lat 1973 i 1976. Wystąpił jako ostatni w kolejności z utworem Comme è ddoce 'o mare, napisanym po neapolitańsku. Zajął siódme miejsce.

Podczas kolejnej Eurowizji w Malmö na konkurs we włoskich barwach wróciła Mia Martini. Nie ukrywała, że cieszy się z wyjazdu do Szwecji, bo wtedy mieszkała tam jej siostra, również popularna wokalistka – Loredana Berte. Włochy należały do faworytów do zwycięstwa, jednak ostatecznie Mia zdobyła za utwór Rapsodia 111 punktów i czwarte miejsce. W 1993 roku włoskim reprezentantem był zaś Enrico Ruggeri, rockowy wokalista i kompozytor, znany ze współpracy z wspomnianą Loredaną. Wygrał Sanremo w 1987 roku razem z Umberto Tozzim i ponownie w roku 1993. Sukcesu nie przeniósł jednak na Eurowizję, gdzie wystąpił jako pierwszy i z utworem Sole d’Europa zajął dwunaste miejsce. Po Eurowizji 1993 włoski nadawca, ze względu na niskie zainteresowanie konkursem w kraju, zrezygnował z udziału na trzy lata.

Gigliola Cinquetti i Toto Cutugno współprowadzili Eurowizję 1991 w Rzymie. (fot. Pinterest)

Głosowanie

Spośród dwunastu zaprezentowanych włoskich utworów z Eurowizji, trzy najlepsze przejdą do finałowego podsumowania. W zamieszczonej poniżej ankiecie należy wskazać od 3 do 5 piosenek, które zasługują na wyróżnienie w historii zmagań Włoch w konkursie. Głosować potrwa przez pięć dni, do 22 kwietnia. Dla ułatwienia, zamieszczamy skrót włoskich propozycji oraz playlistę.

Tematy: Al BanoGigliola CinquettiMia MartiniToto CutugnoWłochyWłochy na Eurowizji

Powiązane wpisy

Eurowizja 2026: gdzie odbędzie się przyszłoroczny konkurs?

Eurowizja 2026: gdzie odbędzie się przyszłoroczny konkurs?

2025/05/23
Justyna Steczkowska na Eurowizji 2025

Justyna Steczkowska dowiozła! TVP ujawniła wyniki oglądalności finału Eurowizji 2025

2025/05/19
JJ, Justyna Steczkowska i KAJ na Eurowizji 2025

Eurowizja 2025: znamy zwycięzcę! Jak wypadła Justyna Steczkowska?

2025/05/18
Eurowizja 2025: reakcje zagranicznych mediów. Bardzo dobre recenzje Gai!

Eurowizja 2025: reakcje zagranicznych mediów. Bardzo dobre recenzje Gai!

2025/05/17
Eurowizja 2025 Justyna Steczkowska Pierwszy półfinał

Eurowizja 2025: dziś wielki finał! Gdzie obejrzeć? Jak głosować?

2025/05/17
Eurowizja 2025: ostatnie próby techniczne finalistów. Sprawdź podsumowanie dnia!

Eurowizja 2025: próba jurorska wielkiego finału! Kto ma szansę wygrać konkurs? [Relacja]

2025/05/17

Wydawcą serwisu jest
Stowarzyszenie Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE Polska 

Redaktor naczelny: Kamil Polewski
Wiceredaktor naczelna: Maria Baładżanow

ISSN: 2080-1750

Redakcja | Dołącz do OGAE Polska

Facebook
Users
Instagram
Youtube
Spotify
Twitter
Tiktok
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Eurowizja 2025
  • Eurowizja Junior 2024
  • Felietony
  • Kalendarz
  • Redakcja

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Akceptuję
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT