• Kraje

    Wybierz kraj:

    Polska

    Albania
    Andora
    Armenia
    Australia
    Austria
    Azerbejdżan

    Belgia
    Białoruś
    Bośnia & Hercegowina
    Bułgaria

    Chorwacja
    Cypr
    Czarnogóra
    Czechy

    Dania

    Estonia

    Finlandia
    Francja

    Grecja
    Gruzja

    Hiszpania
    Holandia

    Irlandia
    Islandia
    Izrael

    Kazachstan

    Litwa
    Luksemburg

    Łotwa

    Macedonia Północna
    Malta
    Mołdawia
    Monako

    Niemcy
    Norwegia

    Polska
    Portugalia

    Rosja
    Rumunia

    San Marino
    Serbia
    Słowacja
    Słowenia
    Szwajcaria
    Szwecja

    Turcja

    Ukraina

    Węgry
    Wielka Brytania
    Włochy

  • Felietony
  • Wideo
  • 30 lat
  • Kalendarz
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
  • Kraje

    Wybierz kraj:

    Polska

    Albania
    Andora
    Armenia
    Australia
    Austria
    Azerbejdżan

    Belgia
    Białoruś
    Bośnia & Hercegowina
    Bułgaria

    Chorwacja
    Cypr
    Czarnogóra
    Czechy

    Dania

    Estonia

    Finlandia
    Francja

    Grecja
    Gruzja

    Hiszpania
    Holandia

    Irlandia
    Islandia
    Izrael

    Kazachstan

    Litwa
    Luksemburg

    Łotwa

    Macedonia Północna
    Malta
    Mołdawia
    Monako

    Niemcy
    Norwegia

    Polska
    Portugalia

    Rosja
    Rumunia

    San Marino
    Serbia
    Słowacja
    Słowenia
    Szwajcaria
    Szwecja

    Turcja

    Ukraina

    Węgry
    Wielka Brytania
    Włochy

  • Felietony
  • Wideo
  • 30 lat
  • Kalendarz
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
Advertisement
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki

Jak Eurowizja przyciąga miliony widzów przed telewizory?

Mieszko Czerniawski przez Mieszko Czerniawski
20 czerwca 2020
w Felietony, HOT, News, Subiektywnie
0
Eurowizja w liczbach. Prawie każdy Polak słyszał o konkursie!

Eurowizja 2016: Mans Zelmerlow i Petra Mede - prowadzący konkurs w 2016 roku, fot. eurovision.tv / Thomas Hanses

35
SHARES
876
WYŚWIETLENIA

Choć ma wiele twarzy, Eurowizja to przede wszystkim konkurs piosenki. Jedni śledzą ją przez cały rok, inni interesują się nią tylko raz w roku. Niezależnie od stopnia zainteresowania, Eurowizja osiąga każdego roku wyniki oglądalności na poziomie około 200 milionów widzów. Co sprawia, że konkurs jest tak atrakcyjny?

Zacznijmy od rzeczy oczywistych – jest to formuła. Nie ma drugiego takiego wydarzenia, z tak długą historią i organizowanego na tak szeroką skalę, w którym artyści reprezentujący poszczególne państwa świata rywalizują ze sobą o zwycięstwo. To z jednej strony przegląd muzyki z każdego zakątka Europy i po części także Azji i Australii. Z drugiej strony mamy możliwość biernego uczestnictwa w perfekcyjnie dopracowanym widowisku wykorzystującym nowinki technologiczne, które jest całkowicie nieprzewidywalne. Nie wiemy, co stanie się na scenie, jak pójdzie naszemu faworytowi, kogo w głosowaniu docenią jurorzy, a kto stanie się ulubieńcem widzów. W niniejszym felietonie zastanowimy się nad nieoczywistymi elementami konkursu, które działają jak magnes na publiczność.

Eurowizja z udziałem światowych gwiazd

To paradoksalnie jeden z kluczowych elementów, mający wpływ na wskaźniki oglądalności. Światowej sławy artyści mają oddane grono fanów, którzy śledzą każdą sceniczną aktywność swoich idoli. To zapewnia Eurowizji dodatkowy zastrzyk widzów. Osób, które w normalnych warunkach prawdopodobnie nie włączyłyby transmisji konkursu, jednak udział ulubionego wykonawcy skłania ich do obejrzenia widowiska i czekania na występ wieczoru. Pojawienie się na eurowizyjnej scenie wielkich gwiazd napędza media. To z kolei zwiększa zasięg informacji o konkursie, która trafia do jeszcze większej liczby odbiorców, co daje szanse na zainteresowanie wydarzeniem przez osoby nieprzekonane do Eurowizji jako alternatywy na majowy, sobotni wieczór.

W najnowszej historii konkursu trzykrotnie zdarzyło się, by światowej sławy artysta został zaproszony jako gość na Eurowizję. 10 lat temu w Oslo publiczność do tańca porwał Madcon, będący wtedy u szczytu swojej popularności. Szwedzi zaprosili do Sztokholmu Justina Timberlake’a, który na eurowizyjnej scenie wylansował ogólnoświatowy przebój Can’t Stop The Feeling. Z kolei przed rokiem widzów zelektryzowała informacja, że Madonna wystąpi podczas interval actu. Choć po prezentacji na artystkę i organizatorów spadło wiele krytyki, 10-minutowy występ wokalistki przyciągnął miliony przed telewizory.

Spekulowano także, że na Eurowizji miała wystąpić Lady Gaga czy Nelly Furtado. Ostatecznie do występów obu artystek nie doszło. Choć udział światowych gwiazd niewątpliwie sprzyja oglądalności widowiska, zaproszenie artystów spoza Europy budzi do dziś kontrowersje. W końcu na Starym Kontynencie jest wiele uznanych nazwisk, które z powodzeniem mogłyby uatrakcyjnić koncert swoją obecnością. Wśród nich są m.in. Adele, Alvaro Soler, David Guetta, Dj Tiesto, Dua Lipa, Garou, One Direction, Zara Larsson czy Zaz.

Pięciu wymarzonych reprezentantów Wielkiej Brytanii

Eurowizja musi mieć mocne otwarcie, czyli rzecz o openingach

Każdy organizator Eurowizji stoi przed trudnym wyzwaniem. Co zrobić, by konkurs został dobrze odebrany i zapisał się pozytywnie na kartach historii? Specjaliści od wizerunku wiedzą, że pierwsze wrażenie ma kluczowy wpływ na postrzeganie marki przez odbiorcę. Wniosek zatem nasuwa się sam. Należy przygotować takie otwarcie konkursu, które wywoła przyjemne odczucia i zostanie trwale zapamiętane. W przypadku takiego wydarzenia telewizyjnego troska o ten element konkursu jest niezwykle ważna. W końcu nudny początek transmisji może prowadzić do tego, że „sobotni widz” zmieni kanał i wybierze ciekawszy program.

Eurowizja a storytelling

Eurowizyjni scenarzyści śledzą światowe trendy, coraz częściej stosując metodę storytellingu. Chodzi o to, by opowiedzieć o Eurowizji tak, by sięgnąć do ukrytych emocji widzów. Ten sposób na otwarcie świetnie ograli Izraelczycy w zeszłym roku, pokazując historię małej Netty, która od dziecka marzyła o karierze wokalistki, a musiała zmagać się z przeciwnościami, by osiągnąć sukces. Ostatecznie o nim decyduje talent i zaangażowanie, a nie wygląd, co świetnie uwypuklało slogan zeszłorocznego konkursu – Dare To Dream (Odważ się marzyć). Materiał wywołał wzruszenie u odbiorców, przekazał autentyczną i uniwersalną wiadomość oraz pokazał dumę organizatorów ze zwycięstwa ich reprezentantki.

Innym przykładem eurowizyjnego storytellingu jest opowieść o gąsienicy, która przebywa całą Europę z Baku w Azerbejdżanie do Malmö w Szwecji – kolejnego gospodarza konkursu. Twórcy chcieli w ten sposób pokazać widzom, że Eurowizja jest konkursem bardzo zróżnicowanym, w którym biorą udział państwa z różnych części Europy. Różniące się klimatem, kulturą, stylem życia obywateli. A jednak niezależnie od dzielących odmienności wspólnie tworzą jeden projekt muzyczny – co naturalnie odnosi się do sloganu konkursu – We Are One.

Celebrując różnorodność

Jakie są jeszcze inne sposoby na dobry opening? Postawić na pomysł, który nie pojawił się wcześniej. Z konkursu w 2009 roku wielu fanów zapamiętało latającego Dimę Biłana, zwycięzcę poprzedniego konkursu. Drugim momentem, który na trwałe wbił się w pamięć był problem artysty z odczepieniem zabezpieczających go linek. Z kolei w 2011 roku piosenkę Leny zaśpiewali w swoim stylu prowadzący konkurs. Odstępstwo od eurowizyjnej tradycji, w której triumfator poprzedniej edycji wykonuje swój zwycięski utwór, tłumaczyli przygotowaniami artystki do konkursowej prezentacji. Ostatecznie w barwnym i pełnym technologii występie pojawiła się Lena, która zaśpiewała ostatni refren piosenki Satellite.

Stałym elementem każdego początku finału Eurowizji od 2013 roku jest parada flag. Podczas tej części widowiska artyści biorący udział w finałowym starcie prezentują się publiczności. To z jednej strony forma, dzięki której widz może poznać uczestników konkursu, z drugiej okazja do celebrowania różnorodności w imię muzyki. Prawdziwy spektakl z parady flag stworzyli Szwedzi w 2016 roku, którzy zamienili scenę w wybieg mody. Pokazującym się artystom towarzyszyła nowoczesna muzyka, dobrze znana masowemu odbiorcy.

 

Scenariusz skrojony na miarę Eurowizji

Każde przedsięwzięcie jest przystępne, jeśli jest dobrze prowadzone. Bez ciekawego scenariusza i aktorskich umiejętności prezenterów trudno stworzyć niesamowite widowisko. Nawet jeśli inne elementy zostaną przygotowane w punkt, wszyscy będą skupiać uwagę na słabym prowadzeniu konkursu i na tym, że gospodarze konkursu nie podołali zadaniu.

Styl prowadzenia Eurowizji wyznaczyli Szwedzi w 2016 roku. Gospodarze koncertów, Mans Zelmerlow i Petra Mede, co rusz zaskakiwali nas swoimi komediowymi umiejętnościami oraz bardzo luźnym podejściem. W przygotowanym scenariuszu odniesiono się do stereotypów o widowisku i jego fanach, co spowodowało, że przerwy między występami nie były regulaminowymi „zapychaczami”, a osobną i spójną częścią artystyczną. Oprócz dialogu prowadzących z publicznością w hali i chwytliwych komentarzy, zobaczyliśmy kilka występów bliskich miłośnikom konkursu. Poznaliśmy uniwersalny przepis na zwycięską piosenkę, a także gospodarze wyjaśnili nam własnymi słowami, czym jest Eurowizja. 

Innym elementem, który przyciąga stałych fanów Eurowizji są intervale, czyli występy między częścią konkursową a głosowaniem. Dobrym pomysłem jest zaangażowanie w nie poprzednich zwycięzców Eurowizji lub ikon konkursu. O krok dalej poszli w zeszłym roku Izraelczycy. Zamiast pokazać widzom medley zwycięskich piosenek prezentowanych przez ich oryginalnych wykonawców, dopasowali kompozycje do innych piosenkarzy. I tak Eleni Foureira zaśpiewała własną wersję Dancing Lasha Tumbai, a Wierka Serdiuczka wykonała Toy. 

Podsumowując, śmiało można powiedzieć, że organizatorzy stosują różne zabiegi, by przyciągnąć widzów. Choć różnie możemy oceniać poszczególne elementy eurowizyjnego widowiska, trzeba przyznać, że konkurs jest atrakcyjnym przedsięwzięciem dla widza. Potwierdzają to wyniki badań przeprowadzone na zlecenie Europejskiej Unii Nadawców. Aż 94% ankietowanych z 13 krajów biorących udział w konkursie słyszało lub oglądało Eurowizję. To najlepszy dowód na sukces konkursu w takim formacie.

Tematy: Eleni FoureiraEurowizja 2011Eurowizja 2013Eurowizja 2016Eurowizja 2019intervalJustin TimberlakeMadonnaNettaopeningWierka Serdiuczka

Powiązane wpisy

Eurowizja 2025: koniec drugich prób technicznych półfinalistów. Oto podsumowanie dnia!

Eurowizja 2025: koniec drugich prób technicznych półfinalistów. Oto podsumowanie dnia!

2025/05/09
Eurowizja 2025: czwartkowe próby techniczne za nami. Zobacz podsumowanie dnia!

Eurowizja 2025: czwartkowe próby techniczne za nami. Zobacz podsumowanie dnia!

2025/05/09
Eurowizja 2025: start drugiej serii prób technicznych! Podsumowanie występów pierwszego półfinału

Eurowizja 2025: start drugiej serii prób technicznych! Podsumowanie występów pierwszego półfinału

2025/05/08
Eurowizja 2025: Justyna Steczkowska na drugiej próbie. Oto fragment występu!

Eurowizja 2025: Justyna Steczkowska na drugiej próbie. Oto fragment występu!

2025/05/07
Eurowizja 2025: start drugiej serii prób technicznych! Podsumowanie występów pierwszego półfinału

Eurowizja 2025: uczestnicy drugiego półfinału na scenie. Zapraszamy na podsumowanie kolejnych prób!

2025/05/07
Eurowizja 2025, scena

Eurowizja 2025: za nami pierwsze próby. Zobacz zdjęcia!

2025/05/05

Wydawcą serwisu jest
Stowarzyszenie Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE Polska 

Redaktor naczelny: Kamil Polewski
Wiceredaktor naczelna: Maria Baładżanow

ISSN: 2080-1750

Redakcja | Dołącz do OGAE Polska

Facebook
Users
Instagram
Youtube
Spotify
Twitter
Tiktok
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Eurowizja 2025
  • Eurowizja Junior 2024
  • Felietony
  • Kalendarz
  • Redakcja

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Akceptuję
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT