Eden Alene Izrael 2021
Eden Alene (Izrael 2021) zaśpiewa w Rotterdamie jedną z szesnastu propozycji, fot. kan.org.il

Izraelski nadawca KAN ogłosił swoje plany wobec Eurowizji 2021. Izrael będzie nadal reprezentować Eden Alene. W porównaniu do tego roku, zmieni się jednak forma wyboru piosenki.

Eden Alene została wybrana reprezentantką Izraela na Eurowizję 2020 w ramach programu HaKokhav HaBa na początku lutego. Miesiąc później wybrano dla niej konkursową piosenkę dzięki formatowi HaShir HaBa L’Eurovizion. Niestety, tegoroczną Eurowizję odwołano z powodu szalejącej pandemii. Kilka dni później KAN potwierdził, że Eden dostanie drugą szansę i zaśpiewa dla Izraela w kolejnym roku. Izraelskie kandydatury do zwycięstwa mamy poznać w drugiej połowie lutego 2021 roku.

Izrael 2021: piosenka idealna

KAN ogłosiło zmiany wobec tegorocznego programu, w którym wybrano konkursowy utwór. I tak jak w 2020 roku mogliśmy usłyszeć cztery propozycje, tak w 2021 czeka ich nas aż szesnaście! Selekcja piosenek zostanie podzielona na trzy etapy. Każdy z izraelskich twórców będzie mógł zgłosić maksymalnie trzy swoje kompozycje. Ze wszystkich zgłoszeń specjalnie powołana komisja wyłoni 16 najlepszych. Będą one opublikowane w internecie, a następnie zarówno publiczność, jak i jurorzy, wybiorą po czterech faworytów.

Te osiem piosenek usłyszymy w dwóch półfinałach, gdzie zostaną wybrane cztery finałowe propozycje. Co ciekawe, na etapie półfinałów Eden może wcale nie wykonać tych piosenek. Zamiast niej mogą pojawić się albo sami twórcy, albo inni wykonawcy. W finale zaś, podobnie jak w tym roku, Alene zaśpiewa każdą z propozycji, a publiczność i jurorzy wybiorą tę, która będzie reprezentować Izrael w Rotterdamie.

Izrael 2021: kim jest Eden Alene?

Eden Alene ma 20 lat. Jej rodzice pochodzą z Etiopii – Felaszowie stanowią obecnie około 2% izraelskiego społeczeństwa. W każdym odcinku HaBy była silnie podkreślona jej relacja z mamą. Jej rodzice rozwiedli się, gdy Eden miała 2 lata i od tego czasu nie utrzymuje z ojcem kontaktu. W 2018 roku zwyciężyła w trzeciej edycji izraelskiego X Factora, w którym jedną z jurorek była Shiri Maimon (Izrael 2005), a cały program prowadziła Bar Refaeli (jedna z prowadzących Eurowizję 2019).

Eden tuż przed Konkursem w Tel Awiwie nagrała swoją wersję zwycięskiej piosenki z 1976 roku. W HaBie wygrała wszystkie duele poza jednym – gdy tuż przed ćwierćfinałem zdecydowała się zaśpiewać Fuego Eleni Foureiry (Cypr 2018). Jurorzy zdecydowali jednak, że awansuje do kolejnego etapu. Podczas swoich występów otrzymywała średnio poparcie na poziomie 84%. W finale HaBy zdeklasowała konkurencję, wygrywając prawo do reprezentowania kraju w Rotterdamie.

Eurowizja 2021 odbędzie się w dniach 18, 20 i 22 maja w Ahoy Arenie w Rotterdamie. Na ten moment 30 krajów potwierdziło zainteresowanie udziałem w przyszłorocznym konkursie. W tym gronie nie ma póki co polskiego nadawcy – Telewizji Polskiej.

Źródła: eurovision.tv, eurovoix.com, kan.org.il, youtube.com