Logo Eurowizji Junior 2004 fot. wikimedia commons

Eurowizja Junior 2004 była drugą edycją konkursu piosenki dla dzieci organizowanego przez Europejską Unię Nadawców. Tym razem gospodarzem była Norwegia, zwycięska piosenka z Hiszpanii odniosła międzynarodowy sukces, a Polska wystąpiła po raz ostatni, następie zrobił sobie przerwę od uczestnictwa na ponad dekadę. 

Czy Eurowizja Junior jest też prawdziwą Eurowizją? Debata

Eurowizja Junior 2004: niechciana organizacja

W pierwotnym założeniu Eurowizja Junior 2004 miała odbyć się w brytyjskim Manchesterze, jednak ze względów finansowych telewizja ITV zrezygnowała z organizacji. Kolejnym nadawcą, który miał odpowiadać za konkurs w tym roku była chorwacka stacja HRT, ale obiekt, gdzie miała odbyć się Eurowizja Junior był już zarezerwowany.

16 lat Eurowizji Junior. Jak konkurs zmieniał się przez lata?

Sytuację uratowała norweska telewizja NRK. Ostatecznie konkurs odbył się 20 listopada 2004 roku w Lillehammer. Obiektem zmagań była hala Håkana, która 10 lat wcześniej gościła mecze hokejowe podczas zimowych Igrzysk Olimpijskich. W wydarzeniu wzięło 18 państw, w tym debiutująca Szwajcaria i Francja. Eurowizję Junior poprowadzili Stian Barsnes-Simonsen (Melodi Grand Prix 2006-2007) oraz Nadia Hasnaoui. Hasnaoui była też jedną z prowadzących Konkursu Piosenki Eurowizji 2010 w Oslo.

Eurowizja Junior 2004: Polska bierze udział po raz drugi 

Polska zdecydowała się na ponowny udział w wydarzeniu i znowu piosenka została wskazana za pomocą preselekcji. Krajowe eliminacje odbyły się 26 września na antenie TVP2, a poprowadzili je Michał Juszczykiewicz (Od przedszkola od Opola) oraz Zuzanna Madejska. W selekcjach wzięli udział:

 • Monika Bękalarska – Mur 
 • Natalia Goerne – Marzenia 
 • Dominika Guzek i Kasper Zborowski-Weychman – Czary
 • Julia Kopczyk – Jestem jaka jestem
 • Agata Korwin – Swoje zdanie
 • Patrycja Kowalska – Wyobraźnia
 • Paweł Pietrzyk – Rockendrolowe sny
 • Agata Stodolna – To samo
 • Adrianna Wenclewska – Chcę pamiętać
 • zespół KWADro – Łap życie
 • zespół Fart – Śpiewaj
 • Graffiti – Dogonić marzenia

Ostatecznie Krajowe Eliminacje wygrała grupa KWADro z Rabki-Zdroju, w skład której wchodziły Dominika Rydz, Weronika Bochat, Anna Klamczyńska oraz Kamila Piątkowska. Za muzykę odpowiadała Dominika Rydz, a tekst współtworzyły wszystkie członkinie KWADro.

Eurowizja Junior 2004: przebieg

Polska zaprezentowała się jako ósma w kolejności pomiędzy propozycjami z Macedonii i Cypru. Przedstawicielki naszego kraju zdobyły 3 punkty (2 od Francji i 1 od Białorusi), a tym samym remisując punktowo z Łotwą. Formalnie Polska znalazła się na przedostatnim, 17. miejscu w finale. Kolejny słaby rezultat Polski spowodował, że Telewizja Polska zrezygnowała z udział i na powrót trzeba było czekać aż 12 lat.

Rywalizacja na Eurowizji Junior – stres czy możliwość rozwoju dla dzieci?

Na podium Eurowizji Junior 2004 znalazły się Chorwacja, którą reprezentowała Nika Turković z utworem Hej mali, Wielka Brytania, dla której piosenkę The Best Is Yet to Come zaśpiewała Cory Spedding oraz zwycięska Hiszpania. 9-letnia María Isabel wykonała utwór Antes muerta que sencilla. Piosenka zdobyła aż 8 dwunastek, w tym została także najlepiej oceniona przez polskich widzów. Zwycięska propozycja stała się przebojem nie tylko w rodzimym kraju, ale też dotarła na listy przebojów w Belgii, Szwajcarii, Niemczech, Francji oraz Brazylii, Meksyku i Japonii.

Podczas finału Eurowizji Junior jako gość wystąpiła też irlandzka grupa Westlife z utworem  Ain’t that a kick in the head?. Warto wspomnieć, że Nicky Byrne, który jest członkiem formacji, reprezentował Irlandię w Konkursie Piosenki Eurowizji 2016 z utworem Sunlight.

Eurowizja Junior nie jest konkursem piosenki dziecięcej

Eurowizja Junior 2004: co potem? 

Dla niektórych uczestników to nie był koniec przygody z Eurowizją. Członkini grupy KWAdro – Weronika Bochat pojawiła się w chórkach podczas występu do utworu Legenda Marcina Mrozińskiego. Natomiast zwyciężczyni – María Isabel 12 lat po swoim zwycięstwie wzięła udział w selekcjach do Eurowizji 2016 z piosenką La vida sólo es una.

Roksana Węgiel największą gwiazdą wśród zwycięzców Eurowizji Junior?

 

Źródło: Junioreurovision.tv, wikipedia, własne

3 KOMENTARZE

 1. Pani Weronika Bochat oprócz występu w zespole K.W.A.D.ro i w chórkach u Marcina Mrozińskiego występowała również w chórkach podczas Preselekcji Eurowizji Junior 2003 w kilku piosenkach. Sama też przedstawiła swoją propozycję w eliminacjach przed preselekcjami, ale jej piosenka nie zdobyła wystarczającej ilości punktów. Na youtube jest do znalezienia reportaż z przygotowań i z tych własnie eliminacji, gdzie jest Pani Weronika. Ponadto w preselekcjach 2003 i 2004 startował Pan Kasper Zborowski-Weychman, który jest trenerem zespołu ASMki (preselekcje junior 2016 i 2017) i jest kompozytorem zarówno swoich obu preselekcyjnych piosenek jak i kompozytorem obu piosenek zespołu ASMki. To tak a propos dalszych losów i powiązań różnych z historią junior eurowizji.