Znamy już termin oraz miejsce organizacji Eurowizji Junior 2017! Konkurs ponownie odbędzie się w niedzielę.

Europejska Unia Nadawców potwierdziła, że Eurowizja Junior 2017 odbędzie się 26 listopada w stolicy Gruzji, Tbilisi. Głównym organizatorem będzie nadawca gruziński GPB, który na miejsce organizacji show wybrał stołeczny Pałac Sportów (Tbilisis Sp’ort’is Sasakhle, na zdjęciu) otwarty w 1961 roku. Obiekt znajduje się w centrum miasta i jest głównie wykorzystywany przez drużynę koszykówki – Dinamo Tbilisi. Arena została wyremontowana w 2007 roku. Jest to jeden z największych tego typu obiektów w kraju – podczas koncertów może pomieścić do 11 tys. widzów. Występowali tam m.in. Ałła Pugaczowa, Eros Ramazzotti czy gruzińska gwiazda pop Lela Tsurtsumia, która na swój koncert sprzedała…18 tysięcy biletów, co oznacza, że jej show obejrzało na żywo 7 tys. widzów więcej niż pomieścić mógł (oficjalnie) Pałac Sportu.

Dzisiejsze informacje to efekt spotkania Grupy Referencyjnej, która zebrała się w Tbilisi (część osób trafiło tam od razu z Kijowa po spotkaniu delegatów przed Eurowizją 2017) by omawiać kwestie logistyczne związane z Eurowizją Junior. Kolejne doniesienia, związane m.in. z biletami, prowadzącymi czy występami specjalnymi zostaną podane później.

Ze wstępnych potwierdzeń wynika, że poza Gruzją, udział w Eurowizji Junior wezmą Białoruś, Cypr, Irlandia, Holandia i Rosja. Na ten moment nie wiadomo co z pozostałymi krajami, w tym np. Polską, która wróciła do rywalizacji rok temu. Większość nadawców telewizyjnych określi swoje plany wobec JESC dopiero po Eurowizji 2017 w Kijowie.

Eurowizja Junior po raz pierwszy zorganizowana zostanie w kraju, który już trzykrotnie wygrał show – Gruzji, jednak po raz drugi trafi na Kaukaz. Wcześniej gospodarzem JESC 2011 była Armenia. Gruziński nadawca publiczny (GPB) zaczął nadawanie w 1960 roku, a w 2006 roku otrzymał status aktywnego członka Europejskiej Unii Nadawców co umożliwiło debiut podczas Konkursu Piosenki Eurowizji rok później. W tym samym roku kraj dołączył do stawki Eurowizji Junior i startuje w niej nieprzerwanie, odnosząc ogromne sukcesy.

Źródło: EBU, JuniorEurovision.tv, Eurovoix, Wikipedia, fot.: Skyscraper City