Polska zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci w 2003 roku, od tego czasu kilkukrotnie wybierała reprezentanta poprzez preselekcje narodowe. Nie inaczej było w 2017 roku, kiedy to rok po głośnym powrocie po 12 latach nieobecności w konkursie, nasz kraj ponownie stanął do dziecięcej rywalizacji.

Polskie eliminacje do Konkursu Piosenki Eurowizji Junior 2017

W tym roku ponownie ogłoszono, że zwycięzca preselekcji pojedzie na finał konkursu, tym razem organizowany w stolicy Gruzji – Tbilisi. Proces nadsyłania zgłoszeń przez autorów piosenek trwał od początku sierpnia do 11 września 2017 roku, a 19 września odbyły się przesłuchania w siedzibie Telewizji Polskiej w Warszawie. Wybrani artyści zaprezentowali się przed jury, a dzień później TVP opublikowała listę 10 zakwalifikowanych szczęśliwców.

Do koncertu preselekcyjnego dostali się :
  • Alicja Rega – Mój dom
  • ASMki – Pod prąd
  • Dominika Ptak – Anioły
  • Maya i Marcel – Tacy sami
  • Monika Urbanowicz – Płomień miłości
  • Natalia Wawrzyńczyk – Nie jesteś sam
  • Stanisław Kukulski – To co żyje w nas
  • Tomasz Bao – Pochodnie
  • Urszula Kowalska – Jestem jaka jestem
  • WAMWAY – Jesteś mym marzeniem

1 października 2017 roku odbył się finał selekcji, podczas którego telewidzowie wraz z jury w składzie: Artur Orzech, Natalia Szroeder oraz Sylwia Lipka, w systemie 50:50 zdecydowali, że w Tbilisi w barwach Polski zaśpiewa Alicja Rega z kompozycją Mój Dom.

Alicja Rega urodziła się w Łysej Górze. Ma za sobą naukę w szkole muzycznej – Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, gdzie pod kierownictwem, Anny Czenczek szlifowała swoje zdolności wokalne. W przeszłości występowała w dwóch programach muzycznych: Hit Hit Hura, gdzie dotarła aż do finału oraz Mali giganci, który wygrała. Za kompozycję Mój Dom Alicji Regi odpowiada znany w Polsce kompozytor Marcin Kościkiewicz. Co ciekawe, w jednym z odcinków Hit Hit Hura Alicja zaśpiewała duet z Oliwią Wieczorek, która reprezentowała Polskę rok wcześniej.

Eurowizja Junior 2017: Gruzja po raz pierwszy gości Europę

Gruzja na Eurowizji Junior wygrywała trzykrotnie, jednak dopiero po zwycięstwie Mariam Mamadaszwili EBU wraz z nadawcą publicznym, SSM, zdecydowali się na organizację 15. Konkursu Piosenki Eurowizji Dla Dzieci w tym kraju. Koncert odbył się 26 listopada 2017 roku w Tbilisi. Początkowo  miejscem zmagań artystów miał być Pałac Sportów, ale ostatecznie lokalizacja została zmieniona na stołeczny Pałac Olimpijski. Show poprowadzili Helen Kalandadze oraz Lizi Pop, która reprezentowała kraj podczas Eurowizji Junior w 2014 roku odbywającej się wówczas na Malcie.

Do rywalizacji w piętnastym z kolei konkursie przystąpiło szesnaście krajów. Po niespodziewanym sukcesie w dorosłym odpowiedniku imprezy, po dziesięciu latach, powróciła telewizja z Portugalii. Wycofali się nadawcy z Izraela oraz Bułgarii.

Nowy system głosowania

W 2017 roku po raz kolejny zmieniono system głosowania podczas konkursu. Umożliwiono oddawanie głosów za pomocą oficjalnej strony internetowej Eurowizji Junior. Po raz pierwszy w historii konkursu umożliwiono oddanie głosu na reprezentanta własnego kraju. Głosowanie rozpoczęto dwa dni przed koncertem, a zakończyło się ono w momencie rozpoczęcia widowiska. Platforma do głosowania została ponownie otwarta na 15 minut po zakończeniu wszystkich prezentacji. Oddane głosy stanowiły 50% ostatecznego wyniku.

Polska doceniona 

Polska wystąpiła jako druga w kolejności, pomiędzy dyskotekowym Cyprem a holenderskim boysbandem, który wygrał głosowanie internautów. Ostatecznie w końcowym rezultacie wokalistka zajęła ósme miejsce, zdobywając 138 punktów (77 pkt od jury oraz 61 pkt od internautów). Eurowizję Junior 2017 wygrała Rosjanka, Polina Bogusiewicz, z kompozycją Krylja.

Źródło : wikipedia.com, własne, Foto: junioreurovision.tv

1 KOMENTARZ