Telewizja Polska potwierdziła uczestnictwo w Konkursie Piosenki Eurowizji Junior 2017, który odbędzie się 26 listopada w stolicy Gruzji, Tbilisi. Pora więc przekazać naszym czytelnikom najnowsze informacje ze świata tego konkursu.

Aktualnie 14 państw potwierdziło chęć startu w imprezie, która po raz pierwszy organizowana jest w Gruzji. Poza Polską są to Albania, Armenia, Australia, Białoruś, Gruzja, Holandia, Irlandia, Macedonia, Malta, Rosja, Serbia, Włochy i Ukraina. Najprawdopodobniej do stawki dołączą jeszcze co najmniej dwa kraje – Bułgaria i Cypr. Spekuluje się, że na kolejny start zdecyduje się także Izrael i wtedy stawka wyniosłaby 17 państw – tyle samo co rok temu na Malcie.

Trzy kraje wybrały już swoich reprezentantów. Rosja przeprowadziła swoje preselekcje narodowe, które zakończyły się triumfem Poliny Bogusevich z utworem Krylya. Armenia i Malta zdecydowały się wskazać na razie tylko wykonawcę, a dopiero zacząć prace nad utworem. Dla Armenii zaśpiewa Misha Grigoryan, a dla Malty Gianluca Cilia. Pod koniec miesiąca poznamy reprezentanta Białorusi – nasi sąsiedzi zaplanowali finał narodowy na 25 sierpnia. 16 września odbędą się preselekcje w Holandii, a 23 września w Albanii. Polska wyboru dokona dopiero 1 października. Preselekcje narodowe planują też Irlandia, Serbia i Ukraina jednak na razie nie podano szczegółów.

Przypominamy, że zgłoszenia do polskich preselekcji potrwają do 11 września, a regulamin i szczegóły konkursu dostępne są na stronie TVP TUTAJ. Rok temu polskie selekcje wygrała Olivia Wieczorek z utworem Piotra Rubika pt. Nie zapomnij. W finale Eurowizji zdobyła 60 punktów, co dało 11. miejsce, najwyższe w historii polskich startów. Czy w tym roku uda się osiągnąć co najmniej czołową dziesiątkę? Trzymamy kciuki za wszystkich kandydatów!

Źródło: EBU, JuniorEurovision.tv, TVP, fot. EBU