Już dziesięć państw potwierdziło udział w Eurowizji dla Dzieci 2017 organizowanej przez gruzińskie Tbilisi. Jak wyglądają przygotowania nadawców do konkursu?

Wśród dziesięciu państw, które już na 100% są pewne udziału w konkursie znajduje się Rosja, wielka nieobecna dorosłej Eurowizji. Kraj wytypował już swojego przedstawiciela – będzie to Polina Bogusevich z utworem Krylya – wokalistka (startująca w tym samym rosyjskim talent-show co Kristian Kostov z Bułgarii) wygrała preselekcje narodowe zorganizowane na Krymie. Kolejne kraje także szykują się do organizacji lokalnych finałów. Zgłoszenia przyjmowane są już na Białorusi czy w Serbii, a ten drugi kraj wraca do otwartego konkursu po paru latach przerwy związanej z wyborami wewnętrznymi. 1 lipca poznamy reprezentanta Malty – znamy już finałową stawkę kandydatów, jednak (podobnie jak rok temu) widzowie wskażą zwycięzcę na podstawie śpiewanych coverów. Konkursowy utwór przygotowany zostanie później.

Do preselekcji narodowych po rocznej przerwie wraca Holandia, gdzie finał lokalny zawsze cieszył się sporym zainteresowaniem widzów. Odbędą się dwa półfinały i finał, a całość zakończy się 16 września. Najpewniej we wrześniu odbędzie się też finał w Irlandii, chociaż nadawca jeszcze nic w tej kwestii nie potwierdził. Telewizja albańska zorganizuje swój finał narodowy 23 września. W Junior Fest weźmie udział 16 kandydatów. Wcześniej informowaliśmy, że Albania wybrała już swojego reprezentanta – okazało się jednak, że zwyciężczyni  Festivali i Këngës për Femije nie otrzymała biletu do Tbilisi i jeśli chce reprezentować Albanię, musi wystartować we wrześniowych preselekcjach.

Albania, Armenia, Białoruś, Gruzja, Holandia, Irlandia, Malta, Rosja, Serbia i Ukraina na pewno wyślą swoich reprezentantów do Tbilisi. Czekamy na potwierdzenia kolejnych państw – zapewne do stawki dołączą Bułgaria, Cypr i Polska. Oficjalny fanpage Eurowizja TVP przygotował ostatnio głosowanie internautów sprawdzające poparcie społeczne dla udziału Polski w Eurowizji Junior. Aż 89% głosujących chce uczestnictwa polskiego reprezentanta w Eurowizji dla Dzieci 2017.

Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Łotwa i Słowenia odmówiły debiutu/powrotu do konkursu, z kolei Chorwacja, Grecja, Szwajcaria, Wielka Brytania, Macedonia, Włochy, Australia i Izrael to kraje niepewne – nadawcy nie wypowiedzieli się jeszcze w sprawie JESC. Rok temu na Malcie wystartowało 17 państw, jednak przebieg finału i organizacja (wraz z nowym formatem i zmianą godziny transmisji) spotkały się ze sporą krytyką części telewizji publicznych oraz fanów Eurowizji. Tegoroczny finał ma się odbyć 26 listopada.

Źródło: eurovoix, EBU, TVP, fot.: ESC+Plus